Kontroverzní zpráva Evropského parlamentu o Covidu pobouřila poslance
Evropský parlament ve středu 12. července schválil Zprávu o pandemii onemocnění Covid-19: získané zkušenosti a doporučení pro budoucnost, nikoli však jednohlasně. Proti hlasovalo 75 poslanců.
Téměř stostránková zpráva bilancuje, jakým způsobem se členské státy vyrovnaly s pandemií, a shrnuje doporučení pro budoucnost. Parlament například uznává negativní následky lockdownů na pracovní trh, současně však ze zprávy vyplývá, že v případě další podobné krizové situace toho není třeba moc měnit.
Zprávu zamítlo 75 poslanců včetně českého europoslance MUDr. Ivana Davida, Christine Anderson (Německo) nebo třeba Mislava Kolakušiće (Chorvatsko). Kateřina Konečná (KSČM) se navzdory mnoha výhradám ke zprávě hlasování zdržela.
Rumunský europoslanec Cristian Terhes označil zprávu za zástěrku, která má zakrýt "neschopnost Evropské komise a korupci Ursuly von der Leyenové". Ursula von der Leyenová podepsala smlouvy v hodnotě více než 71 miliard EUR na nákup 4,6 miliardy dávek vakcín.
Dle Terhese malý počet poslanců Evropského parlamentu žádal, aby předsedkyně Komise von der Leyenová, která s firmou Pfizer vyjednávala smlouvy prostřednictvím textových zpráv, předstoupila před výbor a odpověděla na otázky.
"To se nestalo,“ sdělil Terhes s tím, že poslancům byl odepřen i přístup k nahlédnutí do smluv v jejich úplném a neredigovaném znění. Dle Terhese zpráva rovněž popírá vedlejší a nežádoucí účinky, kterými trpěli lidé, jimž byly vakcíny proti COVIDu aplikovány.
Zpráva ignoruje nové důkazy o úniku viru
Dále zpráva konstatuje, že "jednou z hlavních hypotéz, které vědecká komunita podporuje, pokud jde o původ pandemie COVID-19, je, že se virus objevil jako zoonotický přenos". Zcela tak přehlíží nové významné důkazy amerických investigativních novinářů, kteří mimo jiné také stojí za kauzou Twitter Files. Tyto nové důkazy posilují hypotézu, že virus SARS-CoV-2 navzdory popírání médií i politiků skutečně unikl z Wuhanského virologického institutu.
Již 15. ledna 2021, pět dní před nástupem prezidenta Joea Bidena do úřadu, zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí informační list, který poukazoval na pravděpodobnost úniku z laboratoře jako příčiny pandemie. Již v roce 2021 mělo tedy ministerstvo zahraničí podezření, že wuhanský institut veřejnosti lhal:
"Vláda USA má důvod se domnívat, že několik výzkumníků uvnitř WIV onemocnělo na podzim 2019, tedy ještě před prvním identifikovaným případem epidemie, příznaky odpovídajícími jak COVID-19, tak běžným sezónním onemocněním. To vyvolává pochybnosti o důvěryhodnosti veřejného tvrzení vedoucího výzkumného pracovníka WIV Shi Zhengliho, že mezi zaměstnanci a studenty WIV došlo k 'nulové infekci' virem SARS-CoV-2 nebo viry souvisejícími se SARS."
Podle několika amerických vládních úředníků, kteří byli nedávno dotazováni v rámci dlouhé investigativy amerických novinářů, patřil mezi první osoby nakažené virem Covid-19 "pacient nula" Ben Hu, výzkumník, který vedl ve Wuhanském virologickém institutu výzkum "gain-of-function" koronavirů podobných SARS. Gain-of-function zvyšuje nakažlivost virů.
Připravenost na dezinformace
Zpráva mimo jiné bez bližšího vysvětlení sděluje, "že budoucí hrozby pro veřejné zdraví budou většinou nadnárodní povahy" a vyzývá EU, aby pokračovala v cestě k vytvoření evropské zdravotní unie. Zdůrazňuje též, že bylo během uplynulé pandemie příliš mnoho prostoru ponecháno mnoha nevědeckým subjektům a že jednotná a koordinovaná evropská zdravotní politika by mohla být jedním z faktorů přispívajících k boji proti šíření nepravdivých informací.
Zcela tak opomíjí soudem prokázané omezování svobody slova a některých prokazatelně pravdivých informací na sociálních sítích, z něhož byla nedávno díky kauze Twitter Files obviněna Bidenova administrativa, FBI, americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a další instituce. Soudní verdikt následně zakázal jakékoli cenzurní zásahy těchto institucí do sociálních sítí.
„EP vyzývá i k některým věcem, které je třeba vnímat s opatrností, například otázka zasahování států a EU do svobody na sociálních sítích v rámci boje proti dezinfo,“ vyjádřil se na Twitteru právník Ondřej Dostál. „Zde hodně záleží na tom, kdo bude určovat, co je dezinfo; EP ale i v tomto klade důraz na kritické myšlení.“
Jedním z projektů OSN a Evropské komise v tomto směru je automatický nástroj pro ověřování faktů iVerify, který lze použít k identifikaci a cenzuře dezinformací. Nástroj na bázi umělé inteligence vyvinul think tank OSN ve spolupráci s Pracovní skupinou OSN pro volební pomoc se sídlem v Bruselu.
Umělou inteligenci využila při cenzuře obsahu již dříve například britská vláda během pandemie, což vyšlo najevo díky deníku The Telegraph v kauze Lockdown Files. Podle závěrů investigativního týmu The Telegraph vláda v Británii využívala k prohledávání stránek sociálních sítí firmu zabývající se umělou inteligencí. Tato firma označovala diskuse, které se stavěly proti očkovacím průkazům. Mnohé ze vznášených otázek byly však dle deníku The Telegraph relevantní a později se ukázalo, že byly opodstatněné.
Digitální transformace
V bodě 12 zpráva konstatuje, že "pandemie COVID-19 by měla být vnímána jako příležitost k urychlení digitální a ekologické transformace, včetně významného využívání digitálních zdravotnických technologií". Dále zdůrazňuje, že "digitalizace přispěla k zajištění výkonu základních práv během pandemie COVID-19 a umožnila pokračovat v některých zdravotnických a vzdělávacích činnostech, včetně digitálního certifikátu COVID, který umožnil volný pohyb".
V souladu s návrhem Globální pandemické dohody WHO a změnou Mezinárodního zdravotního řádu pak tento dokument tvoří jakýsi ideový a argumentační rámec pro centrální sběr zdravotních dat s pomocí platformy Evropské peněženky digitální identity EUDI.
„Pokud se tyto politické skupiny nepoučily z chyb, kterých se dopustily během pandemie, opravdu doufám, že se evropští občané z této zprávy poučí,“ uzavřel svou řeč na téma nové zprávy o pandemii europoslanec Cristian Terhes a vyzval občany, aby v roce 2024 volili do funkcí jiné zástupce.