Pacient nula byl vědec z Wuhanského institutu, tvrdí vládní zdroje USA
Po letech oficiálních prohlášení o opaku se objevily nové významné důkazy, které posilují tvrzení, že virus SARS-CoV-2 unikl z Wuhanského virologického institutu.
Podle několika amerických vládních úředníků, kteří byli dotazováni v rámci dlouhé investigativy amerických nezávislých novinářů, kteří světu přinesli mnohá odhalení v rámci série Twitter Files, patřil mezi první osoby nakažené virem Covid-19 "pacient nula" Ben Hu, výzkumník, který vedl ve Wuhanském virologickém institutu (WIV) výzkum "gain-of-function" koronavirů podobných SARS. Gain-of-function zvyšuje nakažlivost virů.
Zatímco veřejní činitelé v USA a dalších zemích opakovaně naznačovali, že odhalení původu pandemie nemusí být možné, podle nejnovějších zjištění zdroje z americké vlády uvádějí, že tři z prvních lidí, kteří se SARS-CoV-2 nakazili, byli Ben Hu, Yu Ping a Yan Zhu. Všichni byli členy laboratoře ve Wuhanu, která je podezřelá z úniku viru.
U těchto vědců se v listopadu 2019 vyvinula onemocnění podobná COVID-19, zatímco pracovali s nejbližšími příbuznými viru SARS-CoV-2 a vkládali do něj funkce gain-of-function, které jsou pro něj jedinečné.
Když se novináři svého vládního zdroje zeptali, nakolik si je jistý totožností tří vědců, u nichž se na podzim 2019 vyvinuly příznaky odpovídající COVID-19, bylo jim řečeno: "Na 100 %".
Ben Hu byl hvězdným žákem
"Ben Hu je v podstatě další Shi Zhengli," řekla Alina Chanová, molekulární bioložka z Broad Institute, který spadá pod MIT a Harvard. Shi je známá jako "netopýří žena Číny" a vedla výzkum gain-of-function ve WIV. "Byl jejím hvězdným žákem. Vyráběl chimérické viry podobné SARS a testoval je na humanizovaných myších. Kdybych měla hádat, kdo by prováděl tento riskantní výzkum virů a byl nejvíce vystaven riziku, že se náhodou nakazí, byl by to právě on.”
Jamie Metzl, bývalý člen odborného poradního výboru WHO pro úpravu lidského genomu, který od počátku roku 2020 vznášel otázky ohledně možného původu pandemie související s výzkumem, řekl: "Pokud se prokáže, že Hu onemocněl virem COVID-19 dříve než kdokoli jiný, změní to pravidla hry. To by byla 'kouřící zbraň'. Hu byl hlavním praktickým výzkumníkem v laboratoři Shiové."
Zdroje uvádějí, že některé aspekty tohoto příběhu sledují i další zpravodajské organizace. V sobotu londýnský deník The Times citoval anonymního vyšetřovatele amerického ministerstva zahraničí: "Je stále jasnější, že se Wuhanský virologický institut podílel na vzniku, šíření a utajování pandemie Covid-19."
Nedostatečná bezpečnostní úroveň výzkumu
Dne 29. prosince 2017, dva roky před začátkem pandemie, odvysílala čínská státní televize video, které obsahuje scénu, na níž Ben Hu sleduje pracovníka laboratoře, jak manipuluje se vzorky. Ani jeden z nich nemá na sobě ochranné pomůcky. Stejné video ukazuje vědce z WIV, kteří loví netopýří viry bez ochranných pomůcek.
Výzkum s živými viry podobnými SARS byl prováděn na příliš nízké bezpečnostní úrovni, vysvětlila Alina Chanová, "nyní víme, že pandemický virus je schopen uniknout i z laboratoře BSL-3 a infikovat plně očkované mladé pracovníky laboratoře."
Výzkum pokračoval proti vůli prezidenta Obamy
Ačkoli vědci zdůvodňují takový výzkum jako nezbytný pro vývoj vakcín, prezident Barack Obama v roce 2014 zakázal federální financování výzkumu z obavy z gain-of-function, protože odborníci dospěli ke shodě, že je příliš nebezpečný. Národní institut zdraví a NIAID v čele s Francisem Collinsem a Antony Faucim a hlavní americký vládní příjemce grantů, EcoHealth Alliance, však považovaly svou práci na virech podobných SARS za nespadající pod definice výzkumu gain-of-function a financovaly tento projekt v Číně a jihovýchodní Asii.
V březnu 2018 požádaly WIV, EcoHealth Alliance a Univerzita Severní Karolíny o grant ve výši 14 milionů dolarů od americké agentury DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) na vytvoření "furinových štěpných míst" v koronavirech podobných SARS, aby mohly studovat, jak to ovlivnilo jejich schopnost růst a způsobovat onemocnění.
Vědci tvrdí, že klíčovým prvkem viru COVID-19, díky němuž je ve srovnání se svými nejbližšími příbuznými tak přenosný, bylo jeho jedinečné furinové štěpné místo.
DARPA grant zamítla, ale nyní se zdá, že WIV ve výzkumu přesto pokračoval. Londýnský deník The Times uvedl, že američtí spolupracovníci WIV uvedli, že vědci z Wuhanu v roce 2019 vložili do virů podobných SARS furinové štěpné místo.
Nepublikované části výzkumu
Ben Hu je spoluautorem několika prací o výzkumu koronavirů, včetně práce o chimérických netopýřích koronavirech z roku 2017, kterou vypracoval společně s Peterem Daszakem, vedoucím organizace EcoHealth Alliance a která byla částečně financována NIH a programem USAID Emerging Pandemic Threats PREDICT. Data soukromě sdílená s NIH odhalila, že tyto chimérické viry podobné SARS rostly v laboratoři u humanizovaných myší mnohem rychleji a způsobovaly závažnější onemocnění.
Když následně wuhanský institut publikoval svůj první článek o viru Covid-19, kupodivu nepoukázal na nové furinové štěpné místo. "Je to, jako kdyby tito vědci navrhli nasadit koním rohy, ale když se o rok později objeví jednorožec, napíšou článek, ve kterém popíšou všechny části jednorožce kromě rohu," okomentovala to molekulární bioložka Chanová.
Zatajování klíčových důkazů
Není jasné, kdo ve vládě USA měl přístup k informacím o nemocných pracovnících wuhanského institutu, jak dlouho je měl a proč nebyly sděleny veřejnosti. "Dalo by se očekávat, že země původu se bude bránit," řekla Chanová, "ale nedalo by se očekávat, že země, která virus přijímá, bude zatajovat klíčové důkazy."
15. ledna 2021, pět dní před nástupem prezidenta Joea Bidena do úřadu, zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí informační list, který poukazoval na pravděpodobnost úniku z laboratoře jako příčiny pandemie. Již v roce 2021 mělo tedy ministerstvo zahraničí podezření, že wuhanský institut veřejnosti lhal:
"Vláda USA má důvod se domnívat, že několik výzkumníků uvnitř WIV onemocnělo na podzim 2019, tedy ještě před prvním identifikovaným případem epidemie, příznaky odpovídajícími jak COVID-19, tak běžným sezónním onemocněním. To vyvolává pochybnosti o důvěryhodnosti veřejného tvrzení vedoucího výzkumného pracovníka WIV Shi Zhengliho, že mezi zaměstnanci a studenty WIV došlo k 'nulové infekci' virem SARS-CoV-2 nebo viry souvisejícími se SARS."
V únoru letošního roku pak ředitel FBI Christopher Wray sdělil reportérovi, že "FBI již před delší dobou vyhodnotila, že původcem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident ve Wuhanu".
Londýnský deník The Times uvedl, že vyšetřovatelé ministerstva zahraničí "našli důkazy, že výzkumníci pracující na těchto experimentech byli v listopadu 2019 převezeni do nemocnice s příznaky podobnými Covidu". A jak již dříve uvedl časopis Vanity Fair, některé informace, které vyšetřovatelé ministerstva zahraničí našli v roce 2021, "ležely ve vlastních složkách americké zpravodajské komunity a nebyly analyzovány".
"Od chvíle, kdy jsem [v květnu 2020] zveřejnila svůj preprint [výzkumný článek], v němž jsem uvedla, že je možný náhodný laboratorní původ, jsem byla kritizována jako konspirační teoretik," řekla Chanová. "Kdyby tato informace byla veřejně publikována v květnu 2020, pochybuji, že by mnozí z vědecké komunity a médií strávili poslední tři roky blouzněním o mývalím psu nebo pangolinovi na mokrém trhu."