Twitter Files odhalily mapu cenzurního průmyslu v Americe. Zahrnuje i samotnou vládu
Nová rozsáhlá zpráva o „Cenzurně-průmyslovém komplexu“ odhaluje propojení vládních i nevládních organizací s největšími nadacemi a téměř všemi sociálními sítěmi.
Novináři pracující na dokumentech Twitter Files, které veřejnosti zpřístupnil po převzetí Twitteru Elon Musk, sestavili seznam 50ti nejvýznamnějších organizací, které se podílely a stále podílí na cenzuře v USA. Patří mezi ně téměř všechny sociální sítě, ale také Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států, NATO, Gatesova nadace, Rockefellerova nadace, mnoho nevládních agentur a univerzitní think tanky.
→ Stáhněte si mapu v původním rozlišení.
Kompletní mapu tohoto tzv. Cenzurně-průmyslového komplexu zveřejnil novinář Matt Taibbi a jeho spolupracovníci na serveru Substack. Článek Zpráva o cenzurně-průmyslovém komplexu: 50 nejvýznamnějších organizací, které je třeba znát je velmi obsáhlý a čtenářům představuje po jedné všech 50 nejdůležitějších organizací amerického dezinformačního průmyslu.
Co je to Cenzurně-průmyslový komplex
S názvem pro rozsáhlou síť organizací podílejících se na cenzuře přišel poprvé Matt Taibbi. „Cenzurně-průmyslový komplex je znovuzrozený vojensko-průmyslový komplex pro éru hybridní války", uvedl v úvodu svého článku na svobodném serveru Substack.
O této propracované síti vzájemně spolupracujících organizací včetně velkých amerických médií hovořil také ve svém nedávném projevu na americké univerzitě Yale.
Jak začal příběh Twitter Files
Poslechněte si celý příběh, jak začala a probíhala kauza Twitter Files, v záznamu projevu Matta Taibbiho z univerzity Yale (s českými titulky) zde.
Novináři se přesouvají na Substack
Cenzura oficiálních médií v USA v posledních letech donutila mnoho významných jmen americké žurnalistiky přesunout se na jiné platformy. Nejvíce osobností hostí server Substack, jehož cílem je poskytovat prostor svobodnému tisku.
Svůj vlastní kanál zde má například investigativní novinář Glen Greenwald, který v roce 2013 publikoval dokumenty whistleblowera Edwarda Snowdena, nebo britský politický komentátor Endrew Sulliwan. Nejznámějším článkem Substacku za poslední dobu se patrně stal text renomovaného investigativního novináře Seymoura Hershe Jak Amerika zlikvidovala plynovod Nord Stream.
Již během pandemie byl Substack jedinou sociální sítí, která nepřistoupila k blokování lékařů a vědců upozorňujících na rizika vakcín mRNA.
Připojte se na Substack a odebírejte články serveru Reportéři on-line přímo do vaší e-mailové schránky. Buďte pravidelně informováni a mějte jistotu, že vám žádná nová zpráva neuteče. Řekněte o serveru Reportéři on-line také svým přátelům.