Evropská digitální peněženka EUDI: První technické detaily byly zveřejněny
Přípravy na spuštění Evropské peněženky pro digitální identitu (EUDI) vrcholí a Evropská komise zveřejnila první technické detaily.
Od návštěvy lékaře, přes bankovnictví, přihlašování k sociálním sítím, veřejnou dopravu, doklady o věku až po interakci se státní správou - nová digitální peněženka pronikne téměř do všech oblastí našeho každodenního života.
Tato aplikace bude sloužit k mnoha účelům: k prokázání identity, bydliště, věku, potvrzení o vzdělání, financích či k potvrzení o zdravotním stavu či stavu očkování. Bude umožňovat přístup k nejrůznějším veřejným i soukromým službám. Přípravy na spuštění Evropské peněženky digitální identity vrcholí a Evropská komise zveřejnila první technické detaily.
První verze peněženky zveřejněna
Zveřejnění oznámil Robert Viola z Evropské komise během konference Digital Assembly 2023, která se konala 16. června ve Stockholmu. Panelové konference o EUDI se zúčastnili vládní úředníci ze Švédska a Ukrajiny a zástupci společností, jako jsou Amadeus IT Group, Yubico a Deutscher Sparkassen und Giroverband (sdružení německých spořitelen).
„První verzi peněženky jsme již zveřejnili na vývojářském webu Github,“ sdělil Viola. „V příštích týdnech zveřejníme architekturu peněženky, tedy první verzi architektury, aby se všichni vývojáři mohli podívat, co je uvnitř.“
Dle odborníků hrozí zneužití
Třiadvacet organizací z řad společností pro občanská práva a ochranu soukromí, akademiků a výzkumných institucí v otevřeném dopise naléhavě žádá Evropskou komisi, Radu i Parlament, aby do architektury peněženky byly zahrnuty "základní záruky ochrany soukromí a nediskriminace, jakož i řádná ochrana před zlovolnými subjekty".
Dle odborníků bude snadné pro korporace, úřady nebo dokonce pro "zlé hráče" vytvořit si o občanech velmi podrobné profily - zahrnující rozsáhlou oblast jejich každodenního života - nebo tento poklad citlivých osobních informací zneužít jiným způsobem, pokud se architektura peněženky navrhne špatně.
„Postarají se odpovědní činitelé o své občany a ochrání jejich citlivé údaje?“ ptají se odborníci v otevřeném dopise.
Ukrajinská verze peněženky vzbuzuje rozpaky
Hypercentralizovaný model, kdy občan přistupuje přes jedinou aplikaci ke všem službám státní správy, bankovnictví, trhu práce a dalším klíčovým službám, již funguje na Ukrajině. Aplikaci DIIA však právě pro tuto centralizaci mnoha služeb do jedné aplikace mnozí kritizují.
Za vývojem ukrajinské peněženky DIIA stojí Spojené státy. Po letech poskytování právní, finanční a technické pomoci společnosti DIIA vyjádřila administrátorka USAID a bývalá velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová v Davosu 2023 záměr rozšířit používání aplikace do dalších částí světa, zejména na globálním jihu.
Tiskové prohlášení USAID z ledna 2023 dále zdůraznilo, že organizace vyčlenila 650 000 dolarů na "nastartování zavádění systémů podobných DIIA a digitálních technologických služeb, které jsou jejich základem" v jiných zemích.
Na konferenci Davos 2023 Samantha Powerová a ukrajinský ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov diskutovali o záměrech rozšířit DIIA po celém světě.
Potenciál k diskriminaci
Kromě obav z narušení soukromí a umožnění sledování zmiňují kritici identifikační peněženky možnost, že by její plošné zavedení mohlo být časem zneužito k diskriminaci jednotlivců či skupin obyvatelstva.
„A konečně, peněženka nesmí vylučovat nebo znevýhodňovat ty, kteří ji nepoužívají, zejména seniory a domácnosti s nízkými příjmy. Důrazně proto prosazujeme právo na rovné zapojení do společnosti napříč digitálními rozdíly. Evropský parlament nás v tomto ohledu již následoval a vyzýváme Radu, aby učinila totéž.”
Další kritici upozorňují například na zprávu WEF z roku 2018 o Digital ID, která připouští, že tento nástroj má k diskriminaci potenciál, a tvrdí, že "pro jednotlivce otevírá (nebo uzavírá) digitální svět s jeho pracovními místy, politickými aktivitami, vzděláváním, finančními službami, zdravotní péčí a dalšími možnostmi". Přesto zpráva trvá na tom, že digitální průkaz totožnosti je klíčovým nástrojem pro "finanční a sociální začlenění" ve stále digitálnějším světě.
Pilotní programy, specifikace a normy
Evropská komise v květnu tohoto roku vyčlenila 46 milionů eur (zhruba 49 milionů USD) na čtyři pilotní programy peněženky EUDI, do nichž se zapojí více než 250 soukromých a veřejných organizací v celé Evropě.
Členské státy EU a Komise nyní pracují na společném souboru nástrojů, který zahrnuje architekturu a referenční rámec, společné normy, specifikace, pokyny a osvědčené postupy. V únoru byla zveřejněna první verze referenčního rámce architektury (ARF), který poskytuje specifikace a normy pro interoperabilní peněženku EUDI. Vzhledem k tomu, že legislativní proces stále probíhá, je podle Komise architektura pohyblivým cílem.