Podmínkou vítězství Ruska je obrat k socialismu, tvrdí bývalý Putinův poradce
Globální hybridní válka by měla vyvrcholit v roce 2024, říká bývalý poradce Vladimira Putina Sergej Glazjev. Jednou z podmínek pro vítězství Ruska je obrat k lidovému socialismu.
Profesor Sergej Glazjev, ruský ekonom, bývalý ministr zahraničních ekonomických vztahů a bývalý poradce Vladimira Putina analyzuje kroky USA, Číny, Indie, Británie a EU a říká, že pouze Německo a Rusko nemají žádnou strategii do budoucna. Zatímco u Německa si absenci strategie vysvětluje tím, že je to Američany „okupovaná země“, proč nemá žádnou strategii Rusko, vzbuzuje podle Glazjeva otázky.
Rusko v pasti nastražené USA
Vědecká rada Ruské akademie věd, ve které je Glazjev členem, vypracovala teorii dlouhodobého ekonomického vývoje a na jejím základě předpovídá nejen ekonomické, ale i geopolitické změny ve světě. Podle této teorie se vrchol globální hybridní války, včetně eskalace války USA s Ruskem, očekává v roce 2024.
„Bohužel ze strany našeho vedení nedošlo k náležité reakci na předpovězené hrozby a vědecky zdůvodněné návrhy na jejich omezení a na vyvedení Ruska z pasti nastražené USA na trajektorii vyspělého rozvoje založeného na novém technologickém řádu. V důsledku toho jsme se ocitli v současné situaci, kdy jsme propásli řadu zjevných příležitostí k převzetí strategické iniciativy,“ píše Glazjev ve svém článku z 9. ledna 2023.
Po eskalaci globální hybridní války by podle Glazjeva mělo dojít k úpadku Pax Americana a přechodu světového ekonomického vedení na Čínu a Indii, jejichž soupeření bude prý určovat vývoj světové ekonomiky až do konce tohoto století. Tento přechod se údajně uskuteční bez ohledu na výsledek událostí na Ukrajině, ale budoucí postavení Ruska na těchto událostech závisí. Aby se Rusko mohlo připojit k Číně a Indii, bude muset přijmout strategii urychleného vítězného ukončení války na Ukrajině.
Návrat Ruska k socialismu
Pro vítězství Ruska ve válce na Ukrajině jsou dle Glazjeva důležité dvě podmínky: mobilizace všech dostupných zdrojů k zajištění všeho potřebného pro armádu a obyvatelstvo a mobilizace lidského potenciálu. Pro splnění druhé podmínky bude však zapotřebí stmelující ideologie, píše Glazjev, který je současně také autorem knihy Genocida: Rusko a Nový světový řád. Naději vidí v návratu k „lidovému socialismu“.
„Vzhledem k naší duchovní tradici to může být pouze ideologie sociální spravedlnosti, poctivosti a odpovědnosti,“ píše Glazjev. Lidový socialismus podle něho neznamená konfiskaci soukromého majetku, jak to svého času pod vlivem Marxova učení učinili bolševici. Mělo by jít o jakousi kombinaci strategického plánování se soukromým podnikáním a kombinaci tržní konkurence se státní kontrolou nad oběhem peněz.
„Obecný princip je jednoduchý - stát podporuje (i levnými dlouhodobými půjčkami) ty soukromé podniky, jejichž činnost přispívá k růstu a efektivitě výroby statků potřebných pro společnost, a blokuje pokusy soukromých podnikatelů vydělávat na destabilizaci ekonomiky spekulacemi a pletichařením,“ popisuje Glazjev.
Digitální kontrola oběhu peněz
Technicky je Rusko na kontrolu oběhu peněz připraveno. V posledním roce spustila Ruská centrální banka do zkušebního provozu digitální rubl (CBDC), zavádí se digitální občanské průkazy a Státní duma schválila shromažďování biometrických údajů.
Glazjev je současně hybatelem nové, vylepšené moskevské burzy zlata a cílí na to, aby nová jednotná digitální měna BRICS pod taktovkou Číny a Ruska byla kryta zlatem.