Ruská centrální banka se připravuje na zavedení digitálního rublu
Ruská centrální banka (CBR) zveřejnila již 13. října 2020 na svých internetových stránkách konzultační materiál s názvem A Digital Ruble.
Ruská centrální banka (CBR) zveřejnila již 13. října 2020 na svých internetových stránkách konzultační materiál s názvem A Digital Ruble.
„Digitalizace ekonomiky a rozvoj finančních technologií vyvolávají poptávku veřejnosti po nových, pokročilých platebních metodách,“ píše se v úvodu dokumentu.
Detailnější informace nalezne čtenář hned v následujících odstavcích: „Stejně jako bankovky, které mají jednotlivá čísla, budou mít i digitální rublové "jednotky" jedinečný identifikátor. Digitální rubl je další forma ruské národní měny, kterou bude digitálně vydávat Ruská národní banka. Digitální rubl bude mít kombinované vlastnosti hotovostních i bezhotovostních rublů.“
V roce 2021 poté Ruská centrální banka (CBR) oznámila vytvoření pilotní skupiny dvanácti bank, která bude ještě letos testovat verzi digitálního rublu. Testy byly zahájeny 15. února 2022. Dle těchto oficiálních informací na webu centrální banky spustila CBR spolu s účastníky trhu testování digitální rublové platformy a úspěšně dokončila první digitální rublové převody mezi jednotlivci.
Podle vyjádření představitelů CBR budou moci občané používat CBDC (digitální měnu) "k nákupům, převodům jednotlivcům, firmám a státu, platbám daní, převodům na cizí měny v elektronických peněženkách a jako uchovatele hodnoty".
Ve druhé fázi testování budou prováděny zkušební platby za zboží a služby přímo v podnicích, včetně plateb za veřejné služby. "Klienti si na platformě digitálních rublů prostřednictvím mobilní aplikace nejen otevřeli digitální peněženky, ale také vyměnili bezhotovostní rubly ze svých účtů za digitální a následně mezi sebou převedli digitální rubly,“ uvedla centrální banka.
Digitální peněženku, která má být spojena s digitálním průkazem totožnosti, se chystá zavádět také Evropská unie. Legislativu pro digitální euro připravuje evropská komise od 5. dubna 2022 a občané EU měli možnost zaslat své názory na zavádění digitální měny do 14. června 2022 přímo přes portál Evropské komise.
Na téma CBDC (digitální měny) se mimo jiné vyjádřil například Tom Mutton, ředitel Bank of England, na konferenci FS tech: The Future of FinTech, kde v létě loňského roku sdělil, že podpora inovací v oblasti plateb je prioritou. „Budeme tedy zkoumat důvody pro CBDC svižně a cílevědomě, ale také s otevřenou myslí, zda je CBDC zapotřebí.“ Mutton zároveň upozornil, že klíčovým prvkem jakékoli budoucí digitální měny centrální banky by se mohlo stát programování tak, aby peníze byly uvolněny pouze za určitých okolností.
Více na téma CBDC v článku: Banky se připravují na zavedení digitální měny