Rusko zavede digitální občanské průkazy
Pokud vše půjde podle plánu, zavedení digitálních občanských průkazů v Rusku se bude časově shodovat se zavedením digitálního rublu, který zahájí pilotní provoz 1. dubna 2023.
Zpravodajská agentura Interfax zveřejnila 15. úrora 2023 zprávu, že Ministerstvo digitálního rozvoje spolu s Federální službou bezpečnosti (FSB) předloží ruské vládě do 1. května 2023 návrh nařízení, které umožní v řadě každodenních situací používat místo [dosavadního papírového] pasu digitální průkaz totožnosti v chytrých telefonech.
Návrh ve středu podpořil ruský prezident Vladimir Putin:
"Prosím, čím dříve, tím lépe. /.../ Po takových službách je samozřejmě velká poptávka a my jen potřebujeme urychlit jejich zavedení. Prosím, připravte tyto projekty," řekl Putin na setkání se členy vlády v reakci na návrh Maksuta Šadajeva, šéfa ministerstva digitalizace.
Nová forma průkazu totožnosti bude sloužit jako digitální kopie již existujícího papírového pasu s QR kódem. (Rusko vydává občanům interní pasy, které slouží k přístupu ke státním službám, k otevření bankovních účtů atd.) Šadajev slíbil, že zrušení původního papírového pasu se neplánuje.
Digitální ID a digitální měna v Rusku
Pokud vše půjde podle plánu, zavedení digitálních občanských průkazů v Rusku se bude časově shodovat se zavedením digitálního rublu, který zahájí pilotní provoz 1. dubna 2023.
Ekonom Valentin Katasonov v nedávném článku, který zveřejnil Fond strategické kultury (ruská verze), souhlasí s obavami ředitele Bank of England Toma Muttona z toho, že digitální peníze budou naprogramovány tak, aby mohly být používány pouze za určitých okolností.
Biometrické kontroly v Rusku
Ruská Státní duma také nedávno schválila návrh zákona, který upravuje shromažďování a uchovávání biometrických údajů v Rusku. Zákon byl přijat bez předchozí diskuse a bez zveřejnění nové verze, která se objevila až těsně před hlasováním ve druhém čtení. Mnoho poslanců tedy hlasovalo pro zákon, který nečetli.
Tisková zpráva zveřejněná Státní dumou tvrdí, že návrh zákona „chrání“ biometrické údaje Rusů a zaručuje, že shromažďování těchto údajů je zcela dobrovolné. Formálně zákon stanoví zákaz nuceného odebírání biometrických údajů a právo občana odmítnout.
Podle mnoha odborníků je však toto právo doplněno dalším právem – právem státu neposkytnout osobě bez předložení biometrických údajů žádné služby. Tento postup byl již v Rusku vyzkoušen v případě formálně „dobrovolného“ očkování COVID, bez něhož byli však lidé suspendováni z práce na dobu neurčitou a bez nároku na mzdu.
Světová banka Rusku doporučila digitalizaci již v roce 2018
Na veřejné konferenci, která se konala 14. prosince v Moskvě a byla věnována této problematice, zazněla ostrá kritika návrhu zákona o biometrii. Účastníci konference
poukázali na to, že návrh zákona plně odpovídá doporučením Světové banky obsaženým v dokumentu Světové banky z roku 2018 nazvaném „Konkurence v digitálním věku: Politické důsledky pro Ruskou federaci„.
Světová banka v dokumentu doporučila, aby Rusko plně digitalizovalo veřejné služby a transformovalo systém vzdělávání a zdravotnictví do digitální podoby.
Biometrie se tak v budoucnu stane běžnou součástí života Rusů v oblastech, jako je kontrola na letištích, placení v MHD, přístup do prostor a zařízení v době epidemií, potvrzování finančních transakcí a další.