V nedávném rozhovoru mezi kanadským psychologem Jordanem Petersonem a americkým novinářem Michaelem Schellenbergerem zaznělo téma důležitosti důvěry a cti ve společnosti pro fungování demokratické civilizace.
Důvěra jako skutečný základ prosperity
V rozhovoru zaznělo Petersonovo tvrzení, že "jediným přírodním zdrojem je důvěra." Tato formulace překračuje běžné chápání národního bohatství a prosperity. Peterson argumentoval proti marxistickému pojetí bohatství jako něčeho, co "jen leží na zemi volně k mání", a poukázal na to, že i národy bez významných fyzických zdrojů, jako je Japonsko, mohou být velmi bohaté, zatímco země oplývající ropou, minerály či úrodnou půdou často trpí tzv. "prokletím zdrojů".
Důvěra je podle Petersona závislá na čestnosti a představuje skutečný základ prosperity.
"Když se mohu spolehnout na tvé slovo, můžeme spolupracovat. To znamená, že můžeme uzavřít smlouvu. A nejen že ji můžeme uzavřít, ale oba ji budeme chápat a oba ji budeme dodržovat. Což znamená, že můžeme spolupracovat. A pokud je takový každý, pak každý může spolupracovat nebo i férově soutěžit. A pokud každý může spolupracovat a soutěžit, pak každá poušť může rozkvést."
Tři úrovně maskulinity
Schellenberger v rozhovoru definoval tři kategorie mužů dle Harveyho Mansfielda: slabé muže, mužné muže a gentlemany.
Slabí muži jsou v Mansfieldově knize Manliness charakterizováni jako neschopní bránit sebe i druhé a představují nedostatečně vyvinutou maskulinitu. Mužní muži disponují silou a shlížejí z výšky na slabé, avšak mají tendenci svou moc zneužívat. Mají schopnost konat, ale chybí jim morální kompas, který by usměrňoval jejich sílu. Teprve gentlemani mají sílu "mužného muže", jsou připraveni ji použít, když je to nezbytné, ale nezneužívají svou moc.
Schellenberger sdělil, že civilizace byla vytvořena "gentlemany" - lidmi, kteří se stali gentlemany v procesu vytváření civilizace. Tito lidé věřili v univerzální pravidla, sdíleli pohled na lidi jako na sobě rovné před Bohem a poté rovné před zákonem, a uznávali, že všichni lidé mají základní nezcizitelná lidská práva.
Peterson přirovnal slabého muže k jedinci, jehož chování je motivováno pouze bezprostředními pudy a touhami bez vyššího smyslu – hedonismem. Gentleman podle Petersona představuje typ muže, který zpracoval své pudy a touhy a začlenil je do své osobnosti smysluplně.
Krize elit a selhání důvěry
Schellenberger označil současnou krizi západní společnosti jako krizi elit, které "zapomněly, čím byla Amerika" a ztratily spojení s hodnotami, na nichž byla založena západní civilizace. Tyto elity se dle Shellenbergera začaly považovat za nadřazené běžným občanům a místo aby sloužily jako gentlemani, staly se z nich "mužní muži" zneužívající svou moc.
Důsledkem tohoto zneužívání jsou podle obou diskutujících eroze svobody slova, zneužívání institucí, pohrdání morálními hodnotami a tradicemi národních států ve prospěch unifikovaného globalismu.
Symptomem krize je pak podle Shellenbergera masivní nedostatek důvěry, kdy občané přestávají věřit státním institucím a politikům. Dle Petersona společenský systém bez základního prvku důvěry začíná kolabovat pod tíhou “parazitů” a “predátorů”.
→ Celý rozhovor sledujte na Public News.