Britská média po více než dekádu neadekvátně pokrývala případy organizovaného sexuálního zneužívání dětí, známé jako grooming gangs. Uvedl to novinář Charlie Peters z televize GB News v rozhovoru pro americký magazín Public investigativního novináře Michaela Shellenbergera.
Peters, který kauzu systematicky sleduje od roku 2020, popsal postoj britských médií k této problematice.
The Times jako jediné médium pokrývající kauzu
Podle Peterse prakticky jediným médiem, které o problému psalo, byl deník The Times prostřednictvím novináře Andrew Norfolka. Norfolk začal sbírat informace o případech v Rotherhamu od roku 2010. Jeho reportáže vedly k vládnímu vyšetřování, které v roce 2014 odhalilo více než 1400 případů zneužívání. Norfolk zemřel v lednu 2024 ve věku 61 let.
"Andrew Norfolk byl po celý život pranýřován jako rasista," uvedl Peters. "Organizované kampaně ho systematicky napadaly. Kdykoli udělal malou chybu v jiném článku, všichni se na něj vrhli."
Stažený film na Channel 4, ignorování BBC a Guardian
Peters uvedl, že většina velkých britských médií problém ignorovala. V roce 2004 měl být na televizní stanici Channel 4 odvysílán dokumentární film Edge of the City o zneužívání v Bradfordu. Podle Peterse byl těsně před vysíláním stažen z programu.
"Vrchní policejní komisař West Yorkshire, organizace Stand Up to Racism a místní politici řekli, že pokud tento dokument bude odvysílán, může to vyvolat nepokoje," uvedl Peters.
BBC, Guardian, Independent a další hlavní mediální domy téma podle Peterse buď ignorovaly, nebo o něm psaly okrajově.
Vyloučení poslankyně za článek o pachatelích
Peters popsal případy novinářů, kteří čelili kritice za psaní o tématu. Sarah Championová, poslankyně za Labour, byla v roce 2017 odvolána z vládních funkcí poté, co napsała článek pro deník The Sun o tom, že Británie má problém s muži pákistánského původu zneužívajícími bílé dívky.
"Byla pronásledována za to, že řekla pravdu. Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna ji vyhodila z předních lavic. Nikdy se politicky nevzpamatovala," uvedl Peters.
Stížnosti muslimských organizací
Peters popsal činnost některých organizací. Centre for Media Monitoring, které je dle oficiálního webu organizace spojené s Muslim Council of Britain, publikovalo zprávy označující diskusi o grooming gangs za "islamofobní stereotyp".
Tato organizace také podala stížnost mediálnímu regulátoru IPSO proti výrokům tehdejší ministryně vnitra Suelly Bravermanové, která v roce 2023 uvedla, že Pákistánci jsou v této formě zneužívání nadměrně zastoupeni. IPSO Bravermanovou odsoudilo.
"Bravermanová mi tento týden řekla, že nyní napadá toto rozhodnutí kvůli Caseyině zprávě," uvedl Peters s odkazem na zprávu baronky Caseyové, která byla zveřejněna tento týden a podle Peterse potvrdila nadměrné zastoupení Pákistánců v této formě trestné činnosti.
Dokumentární film na GB News
Peters pracuje pro televizní stanici GB News, která je často označována za kontroverzní. V roce 2023 odvysílala jeho hodinový dokumentární film o skandálu ve více než 50 britských městech.
"Nikdo jiný nechtěl film natočit ani se s námi bavit," uvedl Peters o svých pokusech nabídnout materiál jiným médiím v roce 2022.
Peters uvedl, že situace se změnila v prosinci 2024, kdy o problému začal psát na sociální síti X miliardář Elon Musk.
"BBC poprvé uvedla 'jako první odhalila GB News'," řekl Peters.
Národní vyšetřování a výhrůžky
V lednu 2025 britská vláda vyhlásila národní vyšetřování grooming gangs. Peters uvedl, že za svou práci čelí výhrůžkám.
"V lednu někdo odpověděl na mou reportáž slovy: 'Kvůli tobě se mi chce připojit k Al-Káidě a vzít si nůž'," uvedl.
Peters pokračuje ve svém vyšetřování a připravuje další materiály k tématu.