Pavol Lupták: Díky novým krypto technologiím se na určité úrovni osvobozujeme
Zachovat stávající kolektivistický systém národních států bude velmi obtížné, protože na straně svobodomyslných lidí existují silně pro-invidualistické krypto technologie, říká Pavol Lupták.
Certifikovaný odborník na IT bezpečnost a etický hacker Pavol Lupták o sobě říká, že je globální oportunista. Od běžného digitálního nomáda se liší tím, že velmi pečlivě volí, který stát podpoří ze svých daní, ve které zemi nakoupí zdravotní pojištění nebo kde si založí bankovní účet. Různé části světa obývá dle sezóny, aktuálních možností a nálady.
S kryptoanarchisty sdílí společné přesvědčení, že samotná struktura státu vytváří prostor pro korporativizmus a daně takovému státu přímo podporují korupci. Základní vlastností (nikoli pouhou anomálií) parlamentní demokracie je pak dle Pavla Luptáka tendence vlád maximálně vytěžit v rámci vládnoucího období veřejné zdroje. Znechucení těmito vzorci vedlo k rozvoji technologií, které umožňují se od států a centrálního řízení osvobodit. A na toto téma jsme si povídali v našem rozhovoru.
Pavle, před šesti lety jsi předpověděl, že decentralizace služeb a anonymní kryptoměny způsobí za pět let kolaps. Do vývoje mezitím zasáhla pandemie a válka na Ukrajině. Jaká je tvoje aktuální predikce?
Priznám sa, že som bol príliš veľký optimista v predpovedaní pesimistických scenárov. :-) Myslím si, že moje predpovede sa napĺňajú, len to trvá výrazne dlhšie. Kryptomeny sa výrazne regulujú, prípadne úplne zakazujú (napríklad anonymné kryptomeny ako Monero sú už teraz zakázané v Dubaji, a v EÚ ich všetky krypto zmenárne postupne sťahujú). Čo neznamená, že klesá potreba po anonymných peniazoch - práve naopak, anonymné kryptomeny (aj keď štátmi zakázané) podľa mňa čakajú zlaté časy.
Vidíme silnú centralizáciu zo strany štátu (ECB, EUDI,..) a naopak máme kryptoanarchistické projekty, ktoré decentralizujú nielen peniaze, ale napríklad organizácie / firmy (DarkFI), decentralizované bankovníctvo (DeFi), množstvo DAO projektov.
Takže v istom smere (na úrovni štátov) sa rútime do centralizovanej dystópie. Naopak na veľa iných úrovniach paralelnej spoločnosti sa vďaka novým krypto technológiám oslobodzujeme.
Dalo by se říct, že se mezi těmito dvěma světy rozevírají nůžky?
Určite. Svet sa podľa mňa neustále polarizuje. A vidíme to podľa mňa na globálnej úrovni.
Považuješ to za přirozenou evoluci, nebo nám tu polarizaci (např. pomocí algoritmů na sociálních sítích) korporace usnadňují v zájmu starého dobrého „rozděl a panuj“? Musíme uznat, že názorová polarizace na sítích se během covidu a následné války na Ukrajině vyhrotila do té míry, že spolu jednotlivé tábory odmítají komunikovat nejen na sítích, ale i naživo. Tato dvě témata rozdělila přátelství i rodiny…
Nemyslím si, že tá polarizácia je nejako centrálne riadená (aj keď sa tomu dá ľahko uveriť), skôr si myslím, že je prirodzená.
Myslím si, že to, čo teraz nastáva je boj dvoch paradígm - paradigmy centrálne autoritatívnych, národne orientovaných štátov, ktoré si chcú zachovať svoju moc (a udržať si monopol napríklad na peniaze) a novej decentralizovanej paradigmy, za ktorou stojí veľké globálne internetové spoločenstvo, ktoré používa decentralizované technológie, ako kryptomeny, a nepotrebuje lokálneho panovníka (moderní ľudia sú globálni a flexibilní, dokážu sa ľahko presúvať a využívať benefity globálneho oportunizmu). A áno, téma vojny na Ukrajine rozdelila bohužiaľ aj moju vlastnú rodinu.
Globalizace, tolik proklínané slovo, může nést tedy i zcela jiný, pozitivní význam: konec centrálního řízení a přímá propojenost lidí napříč kontinenty bez kontroly vlád či bank díky open source technologiím.
Áno. Na globalizácii nie je nič zlé, pokým nie je centrálne vynucovaná, ale prirodzená a dobrovoľná. Veľa ľudí má problém podľa mňa hlavne s tou centrálne vynucovanou globalizáciou (ako je CBDC atď).
Osobne ako globálny oportunista smerujem určite k nejakej forme globalizácie, keďže môj život je decentralizovaný naprieč kontinentami.
Zdá se, že celá ta věc s kryptoměnami a všemi těmi dalšími vynálezy žije dle zákona o spontánním řádu vlastním životem a jako živý organismus se vyvíjí v něco vysoce komplexního, co se dle starých měřítek těžko zařazuje do nějakých krabiček. Je v tom něco levicového a je v tom něco pravicového. A vše se řídí zájmem o svobodu jednotlivce. Jak by se to mohlo zvrhnout?
Myslím si, že tradičné politické rozdelenie sveta na ľavicové a pravicové nedáva už veľký zmysel. Rozdelenie sveta je kolektivistické (kam patria všetci, ktorí veria v tradičné národne orientované štáty) a individualistické (kam patria všetci, ktorí si myslia, že koncept národne orientovaných štátov je už dávno prekonaný a mali by sme sa posunúť do globálneho, decentralizovaného, internetového sveta).
Zvrhnúť sa to môže podľa mňa tak, že ľudia veriaci v kolektivistický systém reprezentovaný štátom začnú obmedzovať alebo inak znemožnovať slobodomyseľným ľudom z neho odísť - napríklad zákazmi / regulovaním kryptomien, zákazmi / obmedzovaním cestovania, zákazmi zmeny rezidencie (špeciálne tej daňovej), vynucovaním globálnych daní, ktorým sa nepôjde vyhnúť atď.
S cieľom za každú cenu udržať doterajší kolektivistický systém národne orientovaných štátov. Čo bude veľmi ťažké, keďže na strane slobodomyseľných ľudí sú silne pro-invidualistické krypto technológie (kam patrí určite Monero, Bitcoin atď).
Právě moderní technologie ale nechávají starší generaci nekompromisně pozadu. Pokud vím, kryptoanarchisti se v takovém případě spoléhají na lidskou empatii a vzájemnou výpomoc. Takových lidí, které ale krypto technologie vylučují, bude brzy opravdu hodně. Máš nějaký nápad, jak zapojit starší generaci?
Krypto vs. starší ľudia je rovnaký problém ako internet a starší ľudia. Starší ľudia, ktorí nevedia teraz používať Internet sú značne v dnešnej dobe diskriminovaní (podobne ako v budúcnosti budú diskriminovaní ľudia, ktorí nebudú vediet používať krypto technológie). Riešenie je osveta zo strany rodiny, občianských združení, online kurzov atď.
Jsem si jistá, že kde bude poptávka, bude i nabídka. Ty například v posledních dvou letech reaguješ na rostoucí poptávku po získání „světoobčanství“ – radíš lidem, kam by bylo v jejich případě nejvýhodnější přesídlit, kde platit daně, a vaše firma Liberation Travel pomáhá s nezbytnou a komplikovanou byrokracií. Jak vypadá váš klasický zákazník? Co ho k vám přivádí?
Naši zákazníci majú rôznu motiváciu pre rezidenciu v Latinskej Amerike:
Na začiatku COVID-19 pandémie, keď česká vláda zakázala svojim rezidentom / občanom odísť z ČR a zatvorila hranice (začiatkom roka 2020), množstvo ľudí si uvedomilo, že je fakt dobrý nápad mať rezidenciu / občiansky preukaz inej krajiny, ktorý vám umožní odísť, keď to skutočne potrebujete.
Na Slovensku si veľké množstvo ľudí vlastniaci krypto uvedomili, že namiesto platenia šialených 39 % daní (v den našeho rozhovoru odhlasoval slovenský parlament snížení daní pro kryptoměny držené víc než jeden rok na 7 %, pozn. red.) a zdravotných odvodov z kryptomien je podstatne lepší nápad sa presťahovať do Asunción, kde sa žiadne dane z krypta (zarobeného mimo Paraguaja) neplatia a za takto ušetrené dane si môžu kúpiť napríklad luxusný apartmán s bazénom, vírivkou a fitness centrom.
Mladí slovenskí muži si uvedomili ďalší benefit rezidencie v Latinskej Amerike - keď sa zbavia trvalej rezidencie na Slovensku, tak sa zbavia brannej povinnosti. Nikto predsa nechce ísť bojovať a umierať za štát.
Niekomu zase vyhovuje, že Paraguaj je veľmi lacná krajina a dokáže tam žiť za 2x nižšie náklady ako napríklad na Slovensku alebo v ČR. Možnosti si rôzne a každý náš klient má iné osobné dôvody, prečo sa rozhodne pre rezidenciu v Paraguaji, Uruguaji alebo v Paname.
Máme 4 typy klientov:
1. Paraguajec v zálohe - človek, ktorý naďalej dlhodobo žije v ČR alebo na Slovensku, nič tam nemení, rezidenciu v Latinskej Amerike si vybaví len ako "backup plán", teda "Plán B", aby dokázal kedykoľvek odísť (keď vypukne pandémie, vojna, ...)
2. Paraguajec "mimo systém" - človek, ktorý dlhodobo žije v ČR alebo na Slovensku, má ale tam zrušený trvalý pobyt, neplatí si zdravotné / sociálne odvody (namiesto toho si platí napríklad globálne zdravotné poistenie). Nemá žiadny príjem, takže aj keď má v ČR / Slovensku daňovú rezidenciu, tak neplatí žiadne dane, ani odvody. Žije z úspor alebo kryptopôžičiek.
3. Digitálny nomád - človek, ktorý nonstop cestuje, v žiadnej krajine nie je väčšinu času (viac ako 183 dní), súčasne nemá okrem Paraguaja nikde stredisko životných záujmov (takže je daňový rezident výhradne Paraguaja). To je napríklad môj prípad.
4. Paraguajec v Paraguaji - človek, ktorý sa reálne rozhodol dlhodobo žiť v Paraguaji a užívať si nízke ceny a daňové zaťaženie (v Paraguaji je 10% daň z lokálnych príjmov a 10% DPH).
Procestoval jsi mnoho zemí a všude ses zajímal primárně o to, jak pohodlně se tam dá žít a jaké z toho plynou náklady. Které země máš ve svých osobních TOP 5 a proč?
1. Paraguaj (veľmi lacný život)
2. Uruguaj (more a veľká osobná sloboda)
3. Portugalsko (more a krásna Madeira)
4. ČR (špeciálne Praha - veľa kamarátov, Paralelní Polis)
5. Gruzínsko (dobré jedlo, krásne hory)
Kam se ještě letos chystáš podívat a jaké zajímavé tematické akce plánuješ navštívit?
7. 9. sa chystám do Bratislavy na Lunarpunk festival, 9. 9. do Ostravy na ChainCamp, 23. 9. na Crypto Vestibul do Žiliny, 29. 9. - 1. 10. na HCPP23 do Paralelní Polis.
Následne odlietam naspäť do Latinskej Ameriky – 11. - 29. 10. chystám sa na mexický umelecký festival Cervantino v Guanajuato, 1. 11. zostávam v Mexiku na El día de Muertes, potom by som chcel ísť na mesiac do Nicaruguy, na mesiac do Florianapolisu v Brazílii. Zrejme sa po ceste zastavím v Paraguaji. A budúci rok by som chcel ísť do Japonska.
Mgr. Pavol Lupták získal bakalářský titul na FEI-STU v Bratislavě a magisterský titul v oboru informatiky na ČVUT s diplomovou prací zaměřenou na ultrabezpečné systémy. Je držitelem mnoha prestižních bezpečnostních certifikátů, pravidelně vystupuje na různých světových bezpečnostních konferencích. Má znalosti mnoha programovacích jazyků a operačních systémů. Stál při vzniku pražského Institute of Cryptoanarchy v Paralelní Polis, kterou založila skupina Ztohoven. Stojí také za iniciativou Nepracujeme pro stát a webu Internet bez cenzúry.sk. V roce 2007 založil slovenskou společnost Nethemba s.r.o., která se specializuje na penetrační testy a bezpečnost webových aplikací. Jeho nejnovějším projektem je Liberation Travel. Pavlovy blogy můžete číst na serveru medium.com.