Hackeři i akademici se sjeli do Prahy na konferenci o ochraně soukromí
Hlavním cílem konference bylo spojit počítačové inženýry a programátory s akademiky, jejichž společným přáním je urychlení vývoje technologií zvyšujících ochranu soukromí.
Zastánci ochrany soukromí, programátoři a výzkumníci z různých zemí světa se sešli na konferenci, aby diskutovali o pokroku v oblasti ochrany soukromí a finančních technologií. Třetí ročník konference Monero se uskutečnil v pražské Paralelní Polis ve dnech 23. do 25. června.
Technologie ve službách lidských práv
Na programu byly prezentace a workshopy na téma lidských práv ve světle moderních technologií, legislativy kryptoměn, šifrování pro ochranu soukromí, ale také přednášky o sociálních a ekonomických filozofiích, které podporují ideály svobody a decentralizace.
"Před sebou máme zavádění CBDC, omezování práv na soukromí, sledování našich aktivit a jejich využívání proti nám. Pokud chcete bojovat za budoucnost bez sledování, toto je místo, kde byste měli v roce 2023 být," vyjádřil se před akcí jeden ze sponzorů konference, Viktor Vecsei, provozní ředitel společnosti IVPN, open source auditované služby VPN zaměřené na ochranu soukromí.
"Je to setkání nejchytřejších mozků, které se zabývají soukromými digitálními platbami," sdělil Vik Sharma, generální ředitel společnosti Cake Wallet, open source kryptoměnové mobilní peněženky.
Spojení akademiků s hackery
„Hlavním cílem konference bylo spojit počítačové inženýry a programátory – tedy lidi, kteří skutečně vytvářejí nástroje - s lidmi z akademické sféry, kteří publikují výzkumné práce, ale nemusí to být nutně programátoři nebo kodéři,“ vysvětlil pro server Reportéři on-line organizátor konference, který vystupuje pod pseudonymem AJS.
„Akademici se zabývají kryptografií z matematického hlediska a přicházejí s novými řešeními různých problémů. A mezi těmito lidmi, kteří pracují v akademických institucích a lidmi, kteří vytvářejí nástroje, obvykle docházelo k rozporu. Naším cílem je povzbudit tyto dva různé světy, aby se setkaly v neformálním prostředí a aby došlo k vzájemnému obohacení. Cíl je posunout technologii kupředu.
Technologie se totiž neustále mění. Není statická, zejména pokud jde o technologie zvyšující ochranu soukromí. Je to hra na kočku a myš. Je třeba neustále inovovat, a to hned, jakmile dojde k novým objevům, abyste měli takovou úroveň soukromí, jakou potřebujete, a to zejména v oblasti finančních transakcí, musíte být na špičkové úrovni a zajistit ochranu soukromí jednotlivců.“
Co je to Monero
Monero je přední kryptoměna zaměřená na soukromé transakce odolné vůči cenzuře. Většina stávajících kryptoměn, jako je Bitcoin a Ethereum, má transparentní kód, kde jsou všechny adresy a zůstatky peněženek viditelné ve veřejné účetní knize. Monero naproti tomu tyto informace šifruje pomocí různých technologií na ochranu soukromí, aby ochránilo osobní údaje svých uživatelů.
„Asi z devadesáti procent se soustředíme na osvětu, propagaci a vývoj Monera, ale pokud chce někdo u stánku se suvenýry platit například Litecoinem, samozřejmě může,“ sdělil další z organizátorů, Michael Schloh von Bennewitz, počítačový vědec a zakladatel hardwarového týmu společnosti Monero. „Je zábavné zkoušet kombinovat různé měny. Lidé z komunit jiných kryptoměn jsou i mezi řečníky konference. Krypto komunita je velmi, velmi otevřené prostředí.“
„Otevřenost je to, čeho si na této akci opravdu vážím,“ sdělil etický hacker a zakladatel společnosti Liberation Travel Pavol Lupták. „Také si cením té spousty technických myšlenek, které tu zaznívají. Sice to znamená, že konference není pro každého, protože technické přednášky jsou docela obtížné na pochopení, ale na programu je opravdu pěkná kombinace témat včetně některých netechnických."
V oboru ochrany soukromí se na hvězdy nehraje
Konference Monero, známá také jako MoneroKon, se letos konala již potřetí. Navázala tak na předchozí ročníky konané v Denveru (2019) a Lisabonu (2022). Všechny ročníky proběhly jako neziskové akce financované z části internetovou komunitou pomocí crowdfundingu, z části sponzory z řad kryptoměnových společností a z části prodejem vstupenek.
Program konference si sestavila veřejnost sama pomocí open source softwaru pro anonymizované hlasování. Jména hlasujících i přednášejících byla skryta a hlasující viděli pouze názvy a abstrakty přednášek. Nejlépe hodnocené přednášky byly následně vloženy do programu konference a organizátoři pozvali jejich autory, aby své přednášky odprezentovali.
„Ani já sám jsem nemohl ovlivnit skladbu programu,“ sdělil organizátor používající pseudonym AJS. „Celá ta myšlenka zvaní hvězd je v našem případě irelevantní. Každý je totiž důležitý, pokud jde o náš obor.“