0:00
/
0:00

Marco Rubio o USAID: Vláda Spojených států není charita

Jsou to peníze daňových poplatníků. Utrácení peněz musí podporovat naše národní zájmy, říká americký ministr zahraničí.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s televizí FOX News na téma USAID.

Šéf DOGE Elon Musk označil USAID za zločineckou organizaci a dodal, že je čas, aby zanikla. Souhlasíte s tím?

Dovolte mi, abych vás provedl historií této agentury, protože jsem se jí zabýval 14 let v Senátu Spojených států. Vznikla jako způsob humanitární pomoci ve světě, tehdy odděleně od ministerstva zahraničí. Ale řeklo se, že musí akceptovat politické pokyny od ministra zahraničí, Rady národní bezpečnosti, z Bílého domu a všech složek vlády.

Dnes se z ní vyvinula agentura, která se domnívá, že ani není vládní agenturou USA, že stojí mimo. Že je globální charitou, že bere peníze daňových poplatníků a utrácí je jako globální charita bez ohledu na to, zda je to v národním zájmu, nebo ne. Jednou z nejčastějších stížností, kterou dostanete, pokud navštívíte velvyslanectví po celém světě, od úředníků ministerstva zahraničí, velvyslanců a podobně, je, že USAID nejenže nespolupracuje, ale sabotuje práci, kterou v dané zemi děláme. USAID podporuje programy, které rozčilují hostitelskou vládu, pro kterou se snažíme pracovat v širším měřítku a tak dále.

Takže naprosto nespolupracují. Oni prostě neberou v úvahu, že pracují pro USA, oni si prostě myslí, že jsou globální subjekt a že jejich pánem je zeměkoule, a ne Spojené státy. A to není to, co říkají stanovy, a to není udržitelné.

Prezident pozastavil veškerou zahraniční pomoc.

Našli jsme na ministerstvu zahraničí spoustu spoluprací a vydali jsme desítky a desítky výjimek. Když procházíme všechny programy zahraniční pomoci na ministerstvu zahraničí, tak těm, které mají smysl, vydáme výjimku a ony se vrátí zpět. Udělali jsme to už u desítek programů.

Marco Rubio. Foto: iStock

A budete vydávat další výjimky?

Dnes jsme to například udělali u některých letů pro migranty, které odlétají z Panamy. Je v našem národním zájmu pomoci jim deportovat lidi, kteří míří do Spojených států, zpět do jejich domovských zemí. A to jsme udělali. A některé výjimky dnes vydáme tady v Salvadoru, protože s námi hodně spolupracují na zastavení drog a zastavení migrace a tak dále. Takže toto děláme na ministerstvu zahraničí, v úseku zahraniční pomoci ministerstva zahraničí. Zde nalézáme porozumění, lidé z ministerstva zahraničí jsou skvělí a my vydáváme výjimky, dostáváme podněty a funguje to.

Ale v USAID, což je velká část zahraniční pomoci, asi 40 miliard dolarů... Vůbec nespolupracují. Neřeknou vám, jaké existují programy. Odmítají odpovídat na otázky. Snaží se prosadit platby. Dokonce i po vydání exekutivního příkazu se stále snažili protlačit peníze systémem.

Lze USAID reformovat, nebo musí zaniknout?

No, vždycky bylo cílem ji reformovat, ale teď tu máme řadovou neposlušnost. Nyní tu máme v podstatě aktivní snahu... Jejich základní postoj je, že nepracují pro nikoho. Pracují sami pro sebe. Žádná vládní agentura jim nemůže říkat, co mají dělat. Takže prezident mě jmenoval zastupujícím správcem. Přenesl jsem tuto pravomoc na někoho, kdo je tam na plný úvazek. A v USAID projdeme stejným procesem, jakým nyní procházíme na ministerstvu zahraničí.

Myslím si, že tam jsou některé... Nejde o to zbavit se zahraniční pomoci. Jsou věci, které děláme prostřednictvím USAID a které by měly mít smysl i nadále. A budeme se muset rozhodnout, zda je to lepší prostřednictvím ministerstva zahraničí, nebo je to lepší prostřednictvím něčeho jiného? Skrze reformovanou USAID? To je proces, na kterém pracujeme.

V USAID se dějí věci, na jejichž financování bychom se neměli podílet nebo o kterých máme spoustu otázek, ale oni naprosto nespolupracují. Takže jsme neměli jinou možnost než podniknout dramatické kroky, abychom tuto věc dostali pod kontrolu.

Takže by USAID mohla v budoucnu existovat?

Myslím, že je důležité oddělit USAID od programů pomoci, ano? Protože všichni se chovají, jako by ty programy pomoci bez agentury nějak nešly.

Chci říct, myslíte si, že na konci tohoto procesu budeme stále nejštědřejší zemí na světě?

Myslím, že budeme nejštědřejším národem na Zemi, ale myslíme si, že budeme nejštědřejším národem na Zemi způsobem, který dává smysl, který je v našem národním zájmu. Budeme financovat programy, díky nimž bude Amerika silnější nebo bezpečnější nebo bude více prosperovat. Budeme platit věci, které mají pro Spojené státy smysl. Vláda Spojených států není charita. Není to globální charita.

Existuje spousta globálních charitativních organizací. Pokud se chcete zapojit do globálních charitativních organizací, jděte se zapojit do globální charity, vybírejte soukromé peníze a utrácejte je, za co chcete. Ale tohle jsou peníze daňových poplatníků. Nejsou to moje peníze. Nejsou to jejich peníze. Jsou to naše peníze. Jsou to peníze daňových poplatníků.

A my máme povinnost, pokud chceme poskytovat zahraniční pomoc, dělat ji způsobem, který dává smysl, který nepodporuje naše nepřátele a který je skutečně v souladu s tím, aby dával smysl v kontextu naší zahraniční politiky.

A lidé v USAID, zejména na nejvyšších úrovních, naprosto nespolupracují. Oni sami se tak nevnímají. Jsou neukáznění. Odmítají poskytnout přístup. Odmítají poskytovat informace. Nejen teď. Neposkytují přístup ani Kongresu. Zajděte za členy Senátu, kteří se snažili získat odpovědi od USAID, a oni jim řekli: “Nic vám neřekneme. Nepracujeme pro vás. Nepracujeme pro stát. Nepracujeme pro prezidenta. Nepracujeme ani pro Ameriku. Pracujeme pro sebe.” Takhle to dál nepůjde.

Máte pocit, že během této pauzy, nebo obáváte se během této pauzy v poskytování pomoci, že by mohla přijít Čína a zaplnit vakuum svými vlivovými operacemi?

Ne. Především to teď nedělají. Kdyby to dělali, tak by nám v těchto místech konkurovali. Ale jde mi o tohle. I kdyby to dělali, proč bychom měli financovat věci, které jsou proti našim národním zájmům nebo neprospívají našim národním zájmům, ať už tam Čína je, nebo není?

Pokud chce Čína utrácet peníze za něco, co je proti jejímu národnímu zájmu, ať si to klidně dělá. My to dělat nebudeme. Nemá smysl, abychom se podíleli na věcech, které podkopávají to, co je pro Ameriku důležité, nebo které neprospívají tomu, co je pro Ameriku důležité. A bez ohledu na to, co se Čína rozhodne udělat, jde o peníze daňových poplatníků. Neměli bychom je utrácet na programy, které nemají nic společného se Spojenými státy a nemají nic společného s tím, aby Amerika byla silnější, bezpečnější a prosperující. Máme zahraniční politiku a vše, co děláme, včetně utrácení peněz, s ní musí být v souladu, musí podporovat naše národní zájmy.


Reportéři on-line is a reader-supported publication. To receive new posts and support our work, consider becoming a free or paid subscriber.