0:00
/
0:00
Transcript

J. D. Vance: AI nesmí sloužit jako nástroj cenzury

AI musí zůstat bez ideologických předsudků a americká AI nebude spoluvytvářet nástroj autoritářské cenzury, sdělil americký viceprezident na summitu v Paříži.

Překlad projevu J. D. Vance, proneseného na AI Action Summitu v Paříži

Dnes ráno tu nejsem proto, abych mluvil o bezpečnosti umělé inteligence, což byl název konference před několika lety. Jsem tu, abych mluvil o příležitostech AI. Když se sejdou konference, jako je tato, kde se diskutuje o špičkové technologii, často si myslívám, že reagujeme příliš sebestředně a příliš se obáváme rizik.

Nikdy jsem se však nesetkal s průlomovou technologií, která by nás tak jasně vyzývala k přesnému opaku. Naše administrativa, Trumpova administrativa, nyní věří, že umělá inteligence bude mít nespočet revolučních využití v oblasti ekonomických inovací, vytváření pracovních míst, národní bezpečnosti, zdravotní péče, svobody projevu a dalších.

A omezit nyní její rozvoj by nejen nespravedlivě zvýhodnilo zavedené firmy v této oblasti, ale znamenalo by to ochromit jednu z nejslibnějších technologií, jakou jsme za poslední generace viděli. A s ohledem na to bych dnes rád uvedl čtyři hlavní body.

Za prvé, tato administrativa zajistí, aby americká technologie umělé inteligence byla i nadále zlatým standardem na celém světě. A abychom byli partnerem, kterého si vybírají ostatní, zahraniční země a určitě i podniky, když rozšiřují své vlastní využití umělé inteligence.

Za druhé, domníváme se, že přílišná regulace odvětví AI by mohla zabít transformativní odvětví právě v okamžiku, kdy se rozjíždí. A budeme se snažit podporovat prorůstové politiky v oblasti AI. A líbí se mi, že deregulační téma proniká do mnoha rozhovorů.

Za třetí, jsme velmi přesvědčeni, že AI musí zůstat bez ideologických předsudků a že americká AI nebude spoluvytvářet nástroj autoritářské cenzury. A konečně, číslo čtyři, Trumpova administrativa bude zachovávat cestu prorůstového vývoje AI.

Může tak být silným nástrojem pro vytváření pracovních míst ve Spojených státech. A oceňuji, že to premiér Modi zdůraznil. Opravdu věřím, že usnadní a zvýší produktivitu lidí. Nebude nahrazovat lidské bytosti. Nikdy nenahradí lidské bytosti.

A myslím, že příliš mnoho vedoucích představitelů v odvětví umělé inteligence, když mluví o strachu z nahrazení pracovníků, myslím, že jim opravdu uniká podstata. Věříme, že umělá inteligence nás učiní produktivnějšími, prosperujícími a svobodnějšími. Spojené státy americké jsou v oblasti AI lídrem a naše administrativa má v plánu to tak udržet.

Spojené státy disponují všemi součástmi napříč celým systémem AI, včetně pokročilého návrhu polovodičů, špičkových algoritmů a samozřejmě transformačních aplikací. Výpočetní výkon, který tento systém vyžaduje, je nyní nedílnou součástí pokroku v technologii AI a aby byla zajištěna americká výhoda, Trumpova administrativa zajistí, že nejvýkonnější systémy AI budou postaveny v USA s čipy navrženými a vyrobenými v Americe.

To, že jsme lídrem, samozřejmě neznamená, že chceme nebo musíme jít sami, a dovolte mi, abych se k tomuto bodu vyjádřil důrazně: Amerika chce být partnerem vás všech. A do revoluce v oblasti umělé inteligence, kterou máme před sebou, se chceme pustit v duchu otevřenosti a spolupráce.

Abychom však mohli takovou důvěru vytvořit, potřebujeme mezinárodní regulační rámce, které technologii AI spíše vytvářejí, než aby ji dusily. A potřebujeme, aby se zejména naši evropští přátelé dívali na tento nový cíl spíše s optimismem než s obavami.

Vývoj špičkové umělé inteligence v USA není náhodný. Zachováním otevřeného regulačního prostředí jsme povzbudili americké inovátory k experimentování a k bezkonkurenčním investicím do výzkumu a vývoje. Ze 700 miliard dolarů, které budou podle odhadů v roce 2028 vynaloženy na umělou inteligenci, bude více než polovina pravděpodobně investována ve Spojených státech amerických.

Nyní, s nedávným prezidentovým nařízením o umělé inteligenci, připravujeme akční plán pro umělou inteligenci, který se vyhne příliš opatrnému regulačnímu režimu a zároveň zajistí, aby z této technologie a jejího transformačního potenciálu měli prospěch všichni Američané. Nyní vyzýváme vaše země, aby s námi spolupracovaly a následovaly tento model, pokud to pro vaše země dává smysl.

Trumpovu administrativu však znepokojují zprávy, že některé zahraniční vlády zvažují utažení šroubů americkým technologickým společnostem s mezinárodní působností. Amerika to nemůže a nebude akceptovat a myslíme si, že je to strašná chyba nejen pro Spojené státy americké, ale i pro vaše vlastní země.

Američtí inovátoři všech velikostí už vědí, jaké to je potýkat se s obtížnými mezinárodními pravidly. Mnoho našich nejproduktivnějších technologických společností je nuceno vypořádat se se zákonem EU o digitálních službách a s masivními předpisy, které vytvořil ohledně cenzurování obsahu a hlídání tzv. dezinformací.

A samozřejmě chceme zajistit, aby byl internet bezpečným místem. Ale něco jiného je zabránit predátorovi, aby se na internetu přiživoval na dítěti, a něco úplně jiného je zabránit dospělému muži nebo ženě v přístupu k názoru, který vláda považuje za dezinformaci.

Zatím pro menší firmy znamená orientace v nařízení GDPR platit nekonečné náklady na dodržování právních předpisů nebo jinak riskovat obrovské pokuty. Pro některé bylo nyní nejjednodušším způsobem, jak se tomuto dilematu vyhnout, jednoduše uživatele z EU v první řadě zablokovat.

Je to opravdu budoucnost, kterou chceme? Dámy a pánové, myslím, že odpověď nás všech by měla znít ne. Neexistuje problém, kde bychom si dělali větší starosti než s regulací, pokud jde o energetiku. Nyní stojíme na hranici průmyslu umělé inteligence, který touží po spolehlivé energii a kvalitních polovodičích.

Přesto příliš mnoho našich přátel na jedné straně deindustrializuje a vyhání spolehlivou energii ze svých zemí a ze svých sítí. Na straně druhé budoucnost umělé inteligence nezískáme lomením rukama nad bezpečností. Vyhrajeme ji tím, že ji vybudujeme od spolehlivých elektráren až po výrobní zařízení, která budou vyrábět čipy budoucnosti.

Nyní mě na osobní úrovni na umělé inteligenci nejvíce vzrušuje to, že je zakotvena v reálné a fyzické ekonomice. Úspěch tohoto odvětví není jen záležitostí chytrých lidí, kteří sedí před obrazovkou počítače a kódují. Záleží i na těch, kteří pracují rukama.

Zatímco robotika změní naše továrny, určitě díky ní budou i naši zdravotníci lépe léčit nemoci. Ale bude to záviset také na datech, které tito poskytovatelé zdravotní péče, tito lékaři a sestry, vytvoří. Věřím, že nám v budoucnu pomohou vytvářet a uchovávat nové způsoby výkonu.

V tuto chvíli se však umělá inteligence nemůže prosadit, pokud svět nevybuduje energetickou infrastrukturu, která ji bude podporovat. Ekonomika AI však bude záviset především na světě atomů a promění ho. V tuto chvíli stojíme před mimořádnou vyhlídkou nové průmyslové revoluce, která se vyrovná vynálezu parního stroje nebo Bessemerovy oceli.

Nikdy se však neuskuteční, pokud bude nadměrná regulace odrazovat inovátory od podstupování rizik nezbytných k pokroku. Nedojde k němu ani tehdy, pokud dovolíme, aby umělou inteligenci ovládli masivní hráči, kteří chtějí tuto technologii využít k cenzuře nebo kontrole myšlení uživatelů.

Velmi často jsou to lidé, kteří již mají na trhu převahu. A když za námi přijde masivní dominantní subjekt a žádá nás o bezpečnostní regulaci, měli bychom se ptát, zda je tato bezpečnostní regulace ve prospěch našich lidí, nebo zda je ve prospěch dominantního subjektu.

V posledních několika letech jsme sledovali, jak vlády, podniky a neziskové organizace prosazují nepopulární a podle mého názoru i vyloženě ahistorické sociální programy prostřednictvím umělé inteligence. V USA jsme měli generátory obrázků s umělou inteligencí, které se nám snažily namluvit, že George Washington byl černoch nebo že američtí doughboys v první světové válce byly ve skutečnosti ženy.

Dnes se tomu smějeme a samozřejmě to bylo směšné. Ale musíme si pamatovat poučení z tohoto směšného okamžiku. A bereme si z něj to, že Trumpova administrativa zajistí, aby systémy umělé inteligence vyvíjené v Americe nebyly ideologicky zaujaté a nikdy neomezovaly právo našich občanů na svobodu projevu.

Můžeme našim lidem důvěřovat, že mohou přemýšlet, konzumovat informace, rozvíjet své vlastní myšlenky a diskutovat mezi sebou na otevřeném trhu myšlenek. Nyní také sledujeme, jak nepřátelští zahraniční protivníci vyzbrojují software umělé inteligence, aby přepisoval historii, sledoval uživatele a cenzuroval projevy.

To samozřejmě není zdaleka nic nového. Stejně jako to dělají s jinými technologiemi, některé autoritářské režimy ukradly a využily umělou inteligenci k posílení svých vojenských zpravodajských a sledovacích schopností, k získávání cizích dat a k vytváření propagandy, která má podkopat národní bezpečnost jiných zemí.

Budeme chránit americké AI technologie a čipy před krádežemi a zneužitím, spolupracovat s našimi spojenci a partnery na posílení a rozšíření této ochrany a uzavírat cesty k reklamnímu zneužití schopností AI, které ohrožuje všechny naše lidi.

A také bych chtěl připomenout našim mezinárodním přátelům, kteří tu dnes jsou, že partnerství s takovými režimy se nikdy dlouhodobě nevyplácí. Všichni známe levné technologie na trhu, od kamerových systémů až po zařízení 5G, které byly silně dotovány a vyváženy autoritářskými režimy.

Spolupracovat s nimi znamená připoutat svůj národ k autoritářskému pánovi, který se snaží infiltrovat, prokopat a zmocnit se vaší informační infrastruktury. Pokud by se dohoda zdála příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, stačí si vzpomenout na staré přísloví, které jsme se naučili v Silicon Valley: Pokud neplatíte za produkt, jste produktem vy.

A konečně, tato administrativa chce mít jasno v jedné poslední věci. V naší politice v oblasti umělé inteligence se budeme vždy soustředit na americké pracovníky. Odmítáme vnímat AI jako čistě rušivou technologii, která nevyhnutelně zautomatizuje naši pracovní sílu.

Věříme a budeme bojovat za politiku, která zajistí, že AI zvýší produktivitu našich pracovníků. A očekáváme, že budou sklízet ovoce v podobě vyšších mezd, lepších benefitů a bezpečnějších a prosperujících komunit.

Od práva přes medicínu až po výrobu - nejbližší využití umělé inteligence téměř všechny zahrnují doplnění, nikoliv nahrazení práce, kterou vykonávají Američané. Nyní v kombinaci s přístupem této administrativy k přistěhovalectví, který je zaměřen na pracovníky, věříme, že pracovní síla USA, připravená na plné využití AI, naopak přitáhne pozornost podniků, které některé z těchto rolí offshorovaly.

Amerika má nejlépe vyškolenou pracovní sílu na světě. My jsme svět. Naše školy budou studenty učit, jak řídit, jak dohlížet a jak komunikovat s nástroji využívajícími umělou inteligenci, které se stávají stále více součástí našeho každodenního života.

A protože AI vytváří nová pracovní místa a odvětví, naše vláda, podniky a odborové organizace mají povinnost spolupracovat na posílení postavení pracovníků nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. Za tímto účelem bude Trumpova administrativa u všech významných politických rozhodnutí v oblasti AI, která přijdou od federální vlády, garantovat americkým pracovníkům místo u jednacího stolu.

A na to jsme velmi hrdí. Nyní jsem vás již dostatečně zdržel, takže bych rád zakončil jen krátkým příběhem. Tohle je krásná země, pane prezidente Macrone. A vím, že jste na ni hrdý a měl byste být. A včera, když jsem si se svými třemi dětmi procházel Invalidovnu (Muzeum Armády, pozn překl.) spolu s generálem Gravettem, byl tak laskav a ukázal mi meč, který patřil nejdražšímu mezinárodnímu příteli Ameriky z naší vlastní revoluce, kterým byl samozřejmě markýz de Lafayette.

Nechal mě ten meč podržet, ale samozřejmě mě předtím donutil nasadit si bílé rukavice. A to mě přimělo přemýšlet o této zemi, o Francii, a samozřejmě o mé vlastní zemi a o krásné civilizaci, kterou jsme společně vybudovali pomocí zbraní, jako je tato šavle.

Zbraně, které jsou ve špatných rukou nebezpečné, ale ve správných rukou jsou neuvěřitelným nástrojem svobody a prosperity. Pokud zvolíme špatný přístup k jiným věcem, které by mohly být pojaty jako nebezpečné, jako je umělá inteligence, a rozhodneme se držet zpátky, ovlivní to nejen naše HDP nebo burzu, ale i samotnou budoucnost.

To samozřejmě neznamená, že všechny obavy o bezpečnost půjdou stranou, ale záleží na zacílení a my se nyní musíme zaměřit na příležitost chytit blesk do láhve, uvolnit ruce našim nejgeniálnějším inovátorům a využít AI ke zlepšení blahobytu našich národů a jejich obyvatel.

S velkou jistotou mohu říci, že je to příležitost, kterou Trumpova administrativa nepromarní. A doufáme, že všichni, kdo se zde dnes sešli, si myslí přesně totéž. Děkuji vám a Bůh vám všem žehnej.


Reportéři on-line is a reader-supported publication. To receive new posts and support our work, consider becoming a free or paid subscriber.