Cenzuru kauzy prezidenta Bidena a jeho syna řídil i exředitel CIA
Michael Morell, bývalý ředitel CIA, stál v čele zpravodajských pracovníků, kteří se snažili označit zprávy o vazbách prezidenta Bidena na ukrajinské obchodníky za dezinformace.
Michael Morell, bývalý úřadující ředitel Ústřední zpravodajské služby, který působil ve vysokých zpravodajských funkcích za prezidentů Baracka Obamy a George W. Bushe, zorganizoval v říjnu 2020 publikování otevřeného dopisu 51 bývalých šéfů špionážních služeb, který prohlašoval, že reportáž deníku New York Post o notebooku Huntera Bidena obsahuje "všechny klasické znaky ruské informační operace".
Tento zásah pomohl na přechodnou dobu zpochybnit důkazy o tom, že Hunter Biden seznámil svého otce s ukrajinským obchodním klientem, což bylo v přímém rozporu s tvrzením Bidenovy kampaně, že Hunter u svého otce nikdy nelobboval. Twitter a Facebook také omezily na pokyn FBI ve spolupráci s Aspen Institutem možnost uživatelů sdílet reportáž. K cenzuře se připojily i velké americké deníky a televize.
Záměrem bylo pomoci zvolení Joe Bidena za prezidenta
V roce 2023 zveřejnil výbor pro soudnictví Sněmovny reprezentantů zprávu, z níž vyplývá, že Morell hrál ústřední roli v propojení s Bidenovou kampaní při sběru podpisů pod otevřený dopis zpravodajských služeb.
V uzavřené výpovědi Morell potvrdil, že jeho záměrem při organizování dopisu bylo pomoci Bidenově kampani. Vyšetřování rovněž ukázalo, že Morell napsal e-mail Johnu Brennanovi, dalšímu bývalému šéfovi CIA, v němž poznamenal, že dopis byl navržen tak, aby "poskytl [Bidenově] kampani, zejména během debaty", "mluvčího, který by zatlačil na [prezidenta] Trumpa v této otázce".
Následné zprávy však potvrdily pravost e-mailů z notebooku Huntera Bidena.
Dle hodnocení novinářů z týmu Twitter Files tak bývalý ředitel CIA „zmobilizoval jednu z nejotevřenějších a nejkontroverznějších snah zpravodajských agentů o ovlivnění nedávných prezidentských voleb“.
Morell nyní podporuje Nikki Haleyovou
Kandidátka na prezidentku a bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová v minulosti vyzvala k bombardování Íránu a také k eskalaci vojenské konfrontace USA s Ruskem, Čínou a proti protivníkům na celém Blízkém východě.
Jon Lerner, jeden z nejbližších stratégů kampaně Haleyové, je členem Vandenbergovy koalice, neokonzervativní skupiny založené na počátku Bidenova prezidentství, která se snaží oživit podporu většího vojenského angažmá USA v zahraničí.
Ze záznamů Federální volební komise vyplývá, že Haleyovou podporuje mnoho vysoce postavených bývalých úředníků zpravodajských služeb a představitelů národní bezpečnosti. Michael Morell přispěl v listopadu na kampaň Haleyové 1 000 dolarů. Na dotazy novinářů, zda také plánuje oficiálně podpořit kampaň Haleyové prostřednictvím názorového sloupku, jako to udělal v případě Hillary Clintonové v srpnu 2016, Morell neodpověděl.
Dalším zajímavým bývalým zpravodajským úředníkem, který podporuje Haleyové prezidentskou kandidaturu, je Doug Feith, který po působení jako lobbista společnosti Lockheed Martin zastával funkci náměstka ministra obrany za prezidenta Bushe. Feith byl hnací silou při prosazování války v Iráku, kdy se snažil zveličit důkazy o tom, že Saddám Husajn vlastnil zbraně hromadného ničení, což byl hlavní narativ používaný k ospravedlnění nevyprovokované americké invaze.
Feith, který nyní pracuje v think-tanku Hudson Institute, daroval Haleyové na kampaň 3 300 dolarů.