Baronka Claire Fox, členka britské Sněmovny lordů, ve svém nedávném rozhovoru s francouzským novinářem Pascalem Clérottem varovala před dramatickým zhoršením situace kolem svobody projevu v zemi, která se tradičně považovala za kolébku liberálních hodnot.
Svoboda slova je ve Velké Británii v "křehkém stavu" a každý den je zatčeno průměrně 30 lidí za jejich vyjádření na sociálních sítích, upozornila.
"Na rozdíl od Ameriky nemáme První dodatek ústavy, ale vždy se předpokládalo, že svoboda slova je výchozí pozicí. To se bohužel změnilo," uvedla baronka.

Rostoucí represe a "myšlenkové zločiny"
Podle Foxové je nárůst zatýkání způsoben především rozšiřováním zákonů o nenávistných projevech a komunikačních zákonech, které jsou často aplikovány subjektivně. "Nejde o skutečné zločiny, jako je fyzické napadení někoho kvůli barvě pleti nebo sexuální orientaci. Jde o to, co lidé říkají," vysvětlila.
Situace se podle ní zhoršila během nedávných občanských nepokojů, kdy vláda otevřeně varovala občany před tím, co zveřejňují na sociálních sítích. "Byly to od vlády skutečné výhrůžky myšlenkovými zločiny. Všichni nyní cítíme, že svoboda slova není v jejich rukou v bezpečí," dodala Fox.
Kontroverzní zatčení na Pride a dvojí měřítko
Případy jako zatčení Montgomery Tomse 5. července tohoto roku ilustrují problémy, před kterými Foxová varuje. Toms, který kritizoval transgender ideologii pomocí transparentu, byl zatčen, na deset hodin zadržen a následně propuštěn na kauci. Byl mu však udělen zákaz vstupu do čtvrti Westminster, což je centrum Londýna, kde se akce Pride konala. "Pravda je nyní považována za zločin a svoboda slova visí na vlásku," napsal na síti X Toms po propuštění.
Tento přístup kontrastuje s tolerancí vůči jiným kontroverzním projevům. Foxová upozornila na dvojí měřítko - zatímco se tolerance projevuje vůči některým kontroverzním výrokům, v jiných oblastech panuje přísná cenzura.
Jako příklad rozporuplnosti přístupu ke svobodě slova uvedla baronka nedávnou kontroverzi kolem hudebního festivalu Glastonbury, kde skupina Bob Villain vedla skandování "zabijte IDF" (izraelské obranné síly). I když sama označila toto vystoupení za "hrubý projev nenávisti k Židům", odsoudila požadavky na cenzuru.
"Můžeme být z něčeho emocionálně rozrušeni, ale musíme si dát pozor, abychom nevyzvali k politikám, které povedou k obecné cenzuře," varovala.
Širší kontext politické krize
Problémy se svobodou slova jsou podle Foxové součástí širší krize britské demokracie. Tradiční dvoustranický systém se hroutí, zatímco populistické strany jako Reform UK vedená Nigelem Faragem získávají na síle.
"Lidé se necítí zastoupeni. Hlavní strany se technokraticky přimykají k mezinárodním institucím a jsou obecně pohrdavé k obavám obyčejných lidí," vysvětlila baronka důvody vzestupu populismu.
Multikulturalismus a justičí dvojí měřítko
Foxová také kritizovala selhání multikulturalismu jako politiky, která podle ní vedla k fragmentaci společnosti. Upozornila na případy, kdy strach z obvinění z rasismu paralyzoval bezpečnostní složky - například při teroristickém útoku v Manchesteru, kde bezpečnostní pracovníci nechtěli zakročit proti podezřelému muži ze strachu z obvinění z islamofobie.
"Systém vytváří dvojí měřítko v justici podle etnicity. Pokud jste bílí a stanete před soudem za urážlivá slova, pravděpodobně půjdete na dlouho do vězení. Ale pokud jste z etnické menšiny a řeknete, že jste obětí rasismu, nebudete potrestáni tak přísně," tvrdí Foxová.
Brexit jako demokratický vzdor
Ohledně Brexitu Foxová zdůraznila, že nebyl cílem, ale prostředkem k obnovení britské suverenity.
"Brexit představoval ducha skutečné demokracie proti mainstreamové politice," uvedla s tím, že současný premiér Keir Starmer, který byl proti Brexitu, nyní "koketuje s EU".
Nejistá, ale vzrušující budoucnost
Navzdory současným problémům Foxová vidí budoucnost optimisticky. Očekává rozpad tradičních politických stran a vzestup alternativních hlasů při příštích volbách. "Jsme na začátku konce uspořádání 20. století. Nová politika bude mít velký dopad na britskou politiku," předpovídá.
"Nebude to hladký běh a nebudu to řídit, ale budu sakra nadšená, že se toho mohu zúčastnit a pokusit se to formovat," uzavřela baronka své hodnocení turbulentní budoucnosti Británie.
Baronka Claire Fox je předsedkyní Academy of Ideas, organizace zaměřené na rozvoj kritického myšlení ve společnosti, a členkou britské Sněmovny lordů.