Twitter Files potvrdily, že vládní spolupráce na cenzuře sahala i do Austrálie
Australský senátor odkryl spolupráci australského ministerstva vnitra s Twitterem. Dle Twitter Files šlo pak ministerstvo "daleko za hranice toho, že by byť jen předstíralo, že hlídá dezinformace".
Americký investigativní novinář Andrew Lowenthal, který je součástí týmu analyzujícího dokumenty Twitter Files, jež novinářům zpřístupnil majitel Twitteru Elon Musk, publikoval v úterý 23. května článek odhalující spolupráci Twitteru a australského ministerstva vnitra.
Australský senátor potvrdil spolupráci ministerstva vnitra s Twitterem
Tuto spolupráci potvrdil mimo jiné i deník The Australian, podle kterého společnost Twitter obdržela od australského ministerstva vnitra v průběhu posledních let celkem 4213 žádostí o moderování obsahu.
Tyto údaje sdělilo ministerstvo australskému senátorovi Alexovi Anticovi na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Důvody těchto žádostí o moderování obsahu však nespecifikovalo.
Cenzurovány byly i pravdivé údaje
Novináři analyzující Twitter Files však našli 18 e-mailů od australského ministerstva vnitra, které dohromady požadovaly stažení 222 tweetů. Žádosti o cenzuru, které pocházely z "oddělení sociální soudržnosti" úřadu pro "náhled na extremismus a komunikaci" australského ministerstva vnitra, se často týkaly vtipů a informací, které se později ukázaly jako pravdivé.
Sloučení cenzurních orgánů zaměřených na cenzuru v době pandemie s odděleními ministerstva vnitra, která se obvykle věnují monitorování politického extremismu, odráží dle novináře Andewa Lowenthala širší globální trend, na který upozornily už dřívější série zveřejněných Twitter Files.
Zda měl některý z pracovníků australského ministerstva vnitra odborné znalosti v oblasti veřejného zdraví, není známo. Toto ministerstvo údajně jen zřídkakdy poskytovalo důkazy pro svá tvrzení a místo toho se spoléhalo spíše na fact-checking organizace jako Yahoo! a USA Today než na vlastní australské vědce.
Jeden australský tweet například doporučoval při léčbě Covid-19 používat steroidy, což se později stalo běžným léčebným protokolem. Přestože tento tweet neměl potenciál získat jakýkoli větší dosah, ministerstvo požádalo Twitter o jeho smazání.
Ministerstvo požadovalo cenzuru nad rámec své působnosti
Dle Andrewa Lowenthala šlo australské ministerstvo vnitra "daleko za hranice toho, že by byť jen předstíralo, že hlídá dezinformace a misinformace". V jednom případě například tvrdilo, že příspěvek by měl být odstraněn, protože uživatel kritizoval australského ministra zdravotnictví, že používá v propagaci vakcín "emocionálně manipulativní jazyk".
V některých případech pak uplatňovalo australské ministerstvo ve spolupráci s Twitterem cenzuru i na neaustralské účty, pakliže kritizovaly australské "digitální informační prostředí". „Jaký byl právní základ pro cenzurní zásahy této cizí vlády do obsah, který publikovali ne-Australané?“ ptá se Andrew Lowenthal v svém článku.
Z této novinářské analýzy vyplývá, že jen málo z obsahu, který byl ministerstvem cenzurován, pocházelo od "extremistů". Ve většině případů obsah pocházel od běžných Australanů a cizinců, kteří nesouhlasili s vládní politikou. Některá tvrzení byla výstřední či ezoterická, ale "fakt, že je něco neobvyklé, neospravedlňuje drastický přístup k cenzuře", píše Andrew Lowenthal.