Tomáš Havránek: Česká digitální koruna přijde po volbách
„Realisticky předpokládám, že po volbách v roce 2025 se o tom bude mluvit. A to bez ohledu na to, kdo volby vyhraje,“ sdělil Havránek.
Český ekonom Tomáš Havránek, profesor na Institutu ekonomických studií FSV UK a bývalý poradce viceguvernéra ČNB, publikoval již v dubnu roku 2021 článek Přežijí papírové peníze pandemii? na serveru HN.cz.
„Nejprve ČNB spustí (neanonymní) digitální měnu a stáhne bankovky vyšší hodnoty, pěti- a dvoutisícové,“ píše Havránek ve svém článku. „Následovat bude novela zákona, která digitální měnu povýší nad hotovost. Poté ČNB stáhne zbytek bankovek a přechod dovrší zákonný zákaz hotovosti. Divil bych se, kdyby na tom ministerstvo financí už nepracovalo.“
„Realisticky předpokládám, že po volbách v roce 2025 se o tom bude mluvit, protože v tu dobu už bude jasné, jak to funguje nebo nefunguje v Číně. A to bez ohledu na to, kdo volby vyhraje,“ sdělil Havránek v rozhovoru pro iDNES. „Před volbami to nikdo nepřizná, protože zrušit hotovost bude strašně nepopulární, takže takové opatření bych čekal brzy po volbách, aby se na to do dalších voleb zapomnělo.“
„Hypoteticky by centrální banka mohla zavést digitální měnu a každý člověk by měl právo založit si u ČNB digitální peněženku,“ odpověděl v rozhovoru pro server roklen24.cz Tomáš Havránek v roce 2018. „Během recese spojené s poklesem cen by centrální banka mohla obnovit cenovou stabilitu tím, že by lidem posílala na tento účet týdně či měsíčně nějakou částku.“
„Kouzlo digitální měny je v tom, že bychom mohli snadno udělat z každé transakce program. Dalo by se nastavit, že ty peníze musí být utraceny v určitém čase, jinak přestanou platit. Lze také zabránit, aby byly použity na nákup nemovitostí, aby se zamezilo vzniku bublin.“
„Nejužitečnější pro boj s koronakrizí je přímá podpora spotřeby, tedy zasílání peněz přímo na účty občanů,“ sdělil ve svém článku Havránek v roce 2020. „Otevřeně tuto možnost zmiňoval bývalý viceguvernér Mojmír Hampl a podrobnou strategii jsme publikovali v článku, který právě vyšel v akademickém časopise. Na rozdíl třeba od ECB s tím ČNB může začít hned zítra.“
Důvodem k zablokování hotovosti by pak mohla být podle Havránka například snaha vyřešit rozpočtové díry z let 2020 a 2021. Běžná papírová bankovka má navíc na svědomí dva až tři kilogramy emisí oxidu uhličitého. Bankovek aktuálně obíhá v Česku 523 milionů.
Zatímco přehnaný boj za green deal ideologii v roce 2021 Havránek neočekával, návrh vyřešit rozpočtové schodky pomocí zrušení hotovosti považoval za reálné. Sám by však rozpočtové problémy České republiky řešil spíše zrušením inflace pomocí investování českých devizových rezerv. Bližší informace k této problematice uvádí na svých internetových stránkách zrusme-inflaci.cz, kde rovněž radí, aby občané volili prezidenta, který bude na zrušení inflace cílit.
Za digitální Česko aktuálně bojuje strana Piráti, digitální identitu prosazuje premiér Petr Fiala a mezi svými hlavními cíli toto téma uvádí i iniciativa Druhá ekonomická transformace v čele s kandidáty na prezidenta Danuší Nerudovou a Tomášem Zimou.