Digitalizace: Milionáři, podnikatelé a politici sdílí novou vizi pro Česko
Iniciativa Druhá ekonomická transformace si klade za cíle kromě posílení české ekonomiky také chytrou imigrační politiku, udržitelnost v rámci Green Dealu a digitalizaci.
Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko a oceněný Vizionář roku 2021, se již v lednu 2022 vyjádřil v rozhovoru pro Czechcrunch, že mezi podnikateli vzniká nová vize pro Česko.
„Ještě o tom nechci detailněji mluvit, ale jsme skupinka asi pěti lidí, scházíme se a bavíme se, co by se dalo dělat. Přemýšlíme, jestli nepostavit určitou platformu, která by politikům, ale nejen jim pomohla ustavit určitou vizi…“ V rozhovoru se podělil také o záměr oslovit některé signatáře výzvy Druhá ekonomická transformace, mezi nimiž jsou milionář Martin Vohánka, podnikatel Tomáš Čupr, bankéř Tomáš Salomon nebo kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.
Že Česku chybí vize, zmínil též ve svém příspěvku na sociální síti LinkedIn koncem roku 2021. „Pojďme nepromarnit unikátní šanci vytvořit během 1-2 let jakousi „SPOLEČENSKOU SMLOUVU-DLOUHODOBOU VIZI“, na které bude pracovat koalice, opozice (včetně neparlamentní), oborová a občanská sdružení, spolky měst či krajů atd. Nyní již existují různé think-tanky, pojďme je rozšířit o zástupce těch, kteří se budou takové diskuse chtít účastnit,“ vyzval své sledující.
„Podobně jasné státní vize mají v severských státech, Izraeli atd. A když se změní vláda, NEŘEŠÍ VŠE OD ZAČÁTKU A CELÝ STÁT SE NETOČÍ V KRUHU, ale nová vláda naváže na předchozí vládu, přestože byla v opozici. A to vše díky fixním základním cílům a principům,“ uvedl také ve svém textu Vala.
Iniciativa Druhá ekonomická transformace si klade za cíle kromě posílení české ekonomiky také chytrou imigrační politiku, udržitelnost v rámci Green Dealu a digitalizaci. Cíle a požadavky podnikatelů, kteří stojí za iniciativou, se ve většině témat shodují s tím, co slíbila nastupující vláda Petra Fialy
„Vítám každou iniciativu, která může pomoci posunout Českou republiku mezi nejúspěšnější země světa. Řada jejích bodů je v souladu s chystaným programovým prohlášením vlády. Věřím proto, že se v klíčových věcech shodneme,“ uvedl Petr Fiala pro Hospodářské noviny.
Právě datové schránky budou od příštího roku pro část občanů povinné. Podle serveru TN.cz budou mezi nimi například občané, kteří se poprvé přihlásí do aplikace eObčanka, využijí systém eGovernment nebo se přihlásí do Bank ID. Další budou pak OSVČ, které budou muset ze zákona povinně datovou schránku využívat. Ta jim bude podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové založena automaticky po zápisu do příslušné evidence.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) se 9. srpna na svém facebookovém profilu uvedl, že „Česká republika se musí vyrovnat digitálně rozvinutým státům“. Těmi jsou podle dokumentu Úřadu vlády ČR Digitální Česko v digitální Evropě například severské země Dánsko, Švédsko a Finsko.
Ochránci údajů, však upozorňují, že návrh evropského digitálního průkazu totožnosti postrádá veškeré záruky proti zneužití ze strany samotných států a jejich institucí, protože nezaručuje ochranu proti sledování. Například v Německu bylo přidělení doživotního digitálního průkazu totožnosti zakázáno rozhodnutím Spolkového ústavního soudu, protože riziko zneužití je velké.
“Přidělení takového doživotního průkazu totožnosti není vůbec možné,” sdělil serveru ORF.at Thomas Lohninger z organizace na ochranu údajů Epicenter.works. “Co se stane, když se členský stát rozhodne zaznamenávat všechny identifikační a autentizační procesy?"
Zdroj: cc.cz, vlada.cz, TN.cz, archiv.hn.cz