Banky se připravují na zavedení digitální měny
V říjnu 2021 zahájil Eurosystém, měnový orgán eurozóny, fázi vyšetřování možného zavedení digitálního eura - elektronických peněz vydávaných centrální bankou.
V říjnu 2021 zahájil Eurosystém, měnový orgán eurozóny, fázi vyšetřování možného zavedení digitálního eura - elektronických peněz vydávaných centrální bankou. Výkonný člen představenstva Evropské centrální banky Fabio Panetta o tom informoval 10. prosince 2021 ve své přednášce o budoucnosti digitálních peněz v Římě:
"Na mezinárodní úrovni digitalizaci peněz a plateb zkoumají skupiny G7 a G20," sdělil. "V Evropě o ní často diskutují ministři financí v Euroskupině. Je na programu jednání Evropské komise a Evropského parlamentu. Zabývali se jí hlavy států a vlád loni v březnu na Eurosummitu. A je to samozřejmě ústřední bod agendy Evropské centrální banky."
To potvrdilo i Prohlášení ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7 k digitálním měnám centrálních bank (CBDC) a digitálním platbám z 13. října 2021: "V našich jurisdikcích jsme zkoumali, jak by digitální inovace mohly zachovat přístup k penězům centrálních bank a posílit jejich výhody v podobě digitálních měn centrálních bank (CBDC). Pokud by byly CBDC vydány, doplňovaly by hotovost a mohly by fungovat jako likvidní a bezpečné aktivum pro vypořádání a jako kotva platebního systému."
Tom Mutton, ředitel Bank of England, již dříve na konferenci FS tech: The Future of FinTech, která proběhla 17. června 2021, sdělil, že: "Podpora inovací v oblasti plateb je prioritou. Budeme tedy zkoumat důvody pro CBDC svižně a cílevědomě, ale také s otevřenou myslí, zda je CBDC zapotřebí." Zároveň uvedl, že klíčovým prvkem jakékoli budoucí digitální měny centrální banky by se mohlo stát programování tak, aby peníze byly uvolněny pouze za určitých okolností.
Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu, ve svém prohlášení uvedla, že CBDC nabývají na síle poté, co se přešlo od koncepčních diskusí ke skutečným pokusům. "Centrální banky si vyhrnují rukávy a seznamují se s bity a bajty digitálních peněz. Pro CBDC jsou to stále ještě začátky a nevíme zcela přesně, jak daleko a jak rychle se dostanou. Víme však, že centrální banky budují kapacity pro využití nových technologií - aby byly připraveny na to, co nás může čekat." Georgievová dále podotkla, že Mezinárodní měnový fond podporuje přibližně 100 zemí, které CBDC aktivně zkoumají.
Digitální euro CBDC bude formou státních peněz poskytovaných Evropskou Centrální Bankou v elektronické podobě. Může je používat kdokoli - domácnosti, podniky, obchodní místa - k provádění nebo přijímání maloobchodních plateb v celé eurozóně. Občanům poskytne stejné služby, jaké nyní získávají díky hotovosti: bezpečné a snadné placení v měně, která je všeobecně přijímána v rámci celé eurozóny.
Digitální euro CBDC je navrženo tak, aby se používalo společně s digitálním průkazem totožnosti, ať už je jím Covid Pass, či jiný nástroj identifikace. Premiér Petr Fiala na svém Facebooku 3. února 2022 sdělil: "Prosadíme zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a nahradíme je elektronickými doklady, které bude moct mít každý občan ve svém mobilu. V moderním státě 21. století toto musí být samozřejmostí."