CIA odhalila manipulaci s informacemi při vzniku aféry Russiagate
Nová zpráva potvrzuje, že bývalí šéfové zpravodajských služeb "upravovali" informace proti Trumpovi.
Nová zpráva americké CIA odhaluje rozsáhlou manipulaci s informacemi, která stála za vznikem kontroverzní aféry "Russiagate" během prvního funkčního období Donalda Trumpa. Dokument objednaný během předchozí Trumpovy administrativy obsahuje důkazy o tom, že vysocí činitelé zpravodajských služeb vědomě zkreslovali analýzy s cílem poškodit tehdejšího prezidenta. Informace o zprávě zveřejnil novinář Matt Taibbi na základě reportáže Mirandy Devine z New York Post.
Koordinované úsilí proti Trumpovi
Podle této zprávy, kterou zveřejnila novinářka Miranda Devine z New York Post, se bývalí šéfové zpravodajských služeb John Brennan (CIA), James Comey (FBI) a Jim Clapper (národní zpravodajství) podíleli na vytvoření falešného narativu o ruském vměšování do voleb 2016.
"Byli to Obama, Comey, Clapper a Brennan, kteří se rozhodli: 'Zničíme Trumpa'," uvedl v exkluzivním rozhovoru John Ratcliffe, který zprávu objednal. "Řekli si: 'Vytvoříme toto a opatříme to razítkem zpravodajského hodnocení tak, aby to nikdo nemohl zpochybnit'."
Klíčové manipulace odhaleny
Zpráva detailně popisuje, jak Brennan manipuloval s přípravou klíčového dokumentu "Intelligence Community Assessment" (ICA) ze 6. ledna 2017:
Brennan postupoval systematicky při vytváření zprávy, která měla posloužit jeho cílům. Osobně si vybral analytiky CIA, kteří se měli podílet na sestavení dokumentu, a záměrně vyloučil z procesu 13 ze 17 zpravodajských agentur. Navzdory varováním vlastních odborníků prosadil začlenění kontroverzního spisu "Steele dossier" do finální zprávy, přestože jeho experti na Rusko považovali závěry za slabě podložené a nedostatečně ověřené.
Varování, která byla ignorována
Zpráva odhaluje konkrétní emailové zprávy, v nichž vysocí činitelé CIA varovali před riziky:
29. prosince 2016: Zástupce ředitele CIA pro analýzy varoval Brennana, že začleněním Steele dossier "riskuje kredibilitu celého dokumentu".
30. prosince 2016: Dva seniorní vedoucí CIA centra pro Rusko společně argumentovali proti začlenění klíčového hodnocení o ruských "aspiracích".
Rozdílné postoje agentur
Dokument také odhaluje, že mezi zpravodajskými agenturami neexistoval konsenzus, jak tvrdili jejich šéfové.
Národní bezpečnostní agentura (NSA) zůstávala vůči závěrům skeptická a vyjadřovala pouze "střední důvěru" v hodnocení, což v žargonu zpravodajců prakticky znamenalo "žádnou důvěru". NSA navíc věřila, že z dostupných informací existuje prostor pro "alternativní hodnocení" situace.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) původně zastával stanovisko, že ruští hackeři měli za cíl narušení voleb, nikoli zvolení Trumpa. Později však svůj postoj změnil, přičemž podle zprávy byla účast FBI na ICA podmíněna začleněním kontroverzního Steele dossier do dokumentu.
Brennan jako hlavní aktér
Zpráva identifikuje Brennana jako klíčovou postavu manipulace. Už před začátkem koordinačního zasedání analytiků rozeslal svým podřízeným zprávu o údajném "silném konsenzu" mezi agenturami, ačkoli takový neexistoval.
Když čelil námitkám kvůli Steele dossier, Brennan údajně odpověděl: "Moje konečné stanovisko je, že věřím, že tyto informace si zaslouží začlenění do zprávy."
Historické paralely
Zpráva srovnává celou záležitost s aférou kolem zbraní hromadného ničení v Iráku, kde byly rovněž potlačeny nesouhlasné názory analytiků. Podle autorů se jedná o další příklad toho, jak může být zpravodajské hodnocení zneužito pro politické účely.
Důsledky pro současnost
Myšlenka, že ICA byla zmanipulována, není nová, jak uvedl Aaron Mate z RealClearInvestigations, podle kterého se příprava ICA „odchýlila od standardní praxe CIA“, a podobné zprávy zveřejnili bývalý analytik CIA Ray McGovern, současný zástupce ředitele FBI Dan Bongino a další.
Zveřejnění zprávy přichází v době, kdy se nová Trumpova administrativa snaží rehabilitovat svou pověst poškozenou několikaletým vyšetřováním zvláštního prokurátora Roberta Muellera. Není zatím jasné, zda budou mít odhalení nějaké právní důsledky pro bývalé činitele zpravodajských služeb.
Aféra Russiagate významně ovlivnila první Trumpovo funkční období a přispěla k polarizaci americké společnosti. Nová zjištění mohou mít dopad na veřejné vnímání důvěryhodnosti amerických zpravodajských služeb a jejich role v politickém procesu.