Když jsem byla malá, reklama byla skoro tak zvláštní věc jako třeba večerníček. Přestože v naší černobílé televizce vypadala tristně, plnila roli příjemného přerušení nudného toku jiných reklam na socialismus. Někdy v té době jsem se od rodičů naučila, že co se vysílá v televizi, je všechno vlastně tentýž žánr - propaganda.
Táta se nikdy s existencí televize plně nesmířil a uznával jediný argument na její obhajobu: Ukazuje to, co nelze přes rozhlas a noviny popsat. Ve všem ostatním je nadbytečná až škodlivá. A protože čím jsme starší a čím hlouběji jsme osobně prozkoumali všechny podoby lidského trápení, tím méně jsme schopni tolerovat dekadenci, skoro až fyzicky trpěl poznáním, že lidé se dokáží bavit u filmů typu Hannibal.
Vesmír služeb
S internetem přišla nejen televize do každé kapsy, ale především se z této televize stal přijímač i vysílač. Táta by se zhrozil, jak hluboko jsme pustili stát a firmy do našeho soukromí. Protože Čína je pro nás ve více ohledech příliš vzdálená, nejlépe to snad demonstrovat na ukrajinské aplikaci DIIA, která nejen, že o vás všechno ví, ale také má vlastní propagandistický kanál.
Rusko s jeho vesmírem služeb značky Sber nezůstalo pozadu a Evropská unie s její digitální peněženkou si již beztrestný sběr dat pojistila v příslušné legislativě. Občan je změřen, zvážen, očíslován, jeho život je zmapován a zanalyzován od narození až po smrt. Dalším stupněm invaze do soukromí bude stav, kdy už nehlásíte aplikaci, že souhlasíte se sexem s nějakým partnerem, nýbrž se jí ptáte, zda s tímto partnerem smíte mít sex.
Nikdo si toho nevšiml
Skoro až tam jsme se dostali, aniž by si toho veřejnost nějak zvlášť všimla. Všichni se totiž každý den více méně dobře baví a jsou od společenské sebereflexe rozptylováni reklamou na spotřební kapitalismus. Že to není tentýž kapitalismus, po kterém kdysi Češi prahli v okupované zemi, nevidí. Hybridní kapitalismus dohledu, který postupně zapouští i v západním světě kořeny, už nebude potřebovat váš souhlas. Prostě nastolí diktát.
Jistě, nemusíte se legitimovat, ale pak jděte do jiného klubu, do jiné restaurace, jeďte jiným taxíkem a do jiného hotelu. Není třeba prozrazovat sociální síti, kdo jste, ale pak nepočítejte s tím, že vaše názory budou algoritmy vyzdvihovat.
Ověření věku nikdy nebylo snazší než s přicházející EUDIW peněženkou. Vaše děti se tedy nedostanou na stránky pro dospělé a časem dost možná ani na sociální sítě. Doba, kdy pro samotný vstup na internet bude potřeba osobní identifikace, není už tak nepředstavitelně vzdálená.
Počítání lidí
Sčítáním lidí jsou posedlé všechny světové velmoci od Číny přes Rusko a Indii až po USA a zdá se, že pohybovat se pod radarem bude brzy všude na světě považováno za projev zločinné činnosti.
Kdo byl sečten a zanalyzován, může být také po čínském způsobu zharmonizován, čímž zmizí ze společnosti chaos, improvizace a svobodná vůle. Za pravdu pak překvapivě dostanou zastydlí antikomunisté, co se před převratem předvést nestihli nebo neodvážili, a tak nyní alespoň deklarují svou falešnou ctnost šikanou pravicových konzervativců a obviňováním je z podpory fašistické ideologie.
Na jedné lodi
Nebudou však sami. Až se mašina dohledového korporativismu rozjede, pravdu budou mít všichni, neboť obavy všech se naplní. Světové elity budou zlé stejně tak, jako budou zlé technologické společnosti. Obě tyto skupiny se spojí proti vlastním lidem, a to bez ohledu na zeměpisnou polohu či politické názory. Mašina pojede napříč spektrem a pod jejími ozubenými koly zmizí lidská práva všech. A tak nakonec, až bude na všechno pozdě, budeme zase na jedné lodi.
Řekni NE
Komu tato smířlivá idylka na závěr nepřipadá lákavá, ten může začít něco proti ní dělat už dnes. Při každé žádosti o souhlas se sdílením osobních údajů řekněte NE. Každému návrhu zákona na další omezení soukromí řekněte NE. Odmítněte legislativu, služby i nástroje, které výměnou za zábavu a pohodlí požadují kus vašeho soukromí. Na každou reklamu spotřebního dohledového kapitalismu vybízející k zábavnému a pohodlnému ANO odpovězte NE.
Související:
Cecílie Jílková: 8 důvodů, proč odmítám evropskou digitální identitu
Zaprvé Každý člověk potřebuje prostor, kde může být sám sebou bez dohledu a bez neustálého pocitu, že je sledován. Podle Ústavy České republiky má každý člověk právo na ochranu soukromí, které je zaru…