Bývalý šéf CIA koordinuje obnovení globální cenzury, tvrdí investigativní novinář
Michael Shellenberger varuje před mezinárodním úsilím o návrat kontroly nad internetovým obsahem.
Bývalý ředitel CIA John Brennan se podle investigativního novináře Michaela Shellenbergera aktivně podílí na koordinaci mezinárodního úsilí o obnovení systémů online cenzury. Brennan se podle novináře zúčastnil uzavřených jednání zaměřených na "rebrandování" cenzurních programů pod záštitou právních reforem.
Letní škola v Dublinu
Podle Irish Legal News se Brennan skutečně zúčastnil dvoudenní akce Law Society of Ireland konané 26. a 27. června 2025 v Dublinu. Akce probíhala pod názvem “Obrana demokracie: Právní odpovědi na vznikající hrozby” a byla první iniciativou nově založeného Centra pro spravedlnost a reformu práva.
Mezi dalšími řečníky byli například Michael McGrath (eurokomisař pro demokracii a spravedlnost), irský generální prokurátor Rossa Fanning, bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Marie Baker nebo britský komisař pro boj proti extremismu Robin Simcox.
Podle oficiálních informací Irské advokátní komory se letní škola soustředila na "ochranu demokracie v digitálním věku, boj proti růstu extremismu a veřejné protesty v demokratických společnostech".

"Setkání jasně ukázalo, že západní bezpečnostní elity aktivně koordinují úsilí o rebrandování a oživení cenzurní agendy pod záštitou právní reformy," píše Shellenberger.
Reakce na Trumpovo vítězství
Tyto aktivity podle Shellenbergera představují odpověď na porážku takzvaného cenzurně-průmyslového komplexu po Trumpově vítězství v posledních prezidentských volbách. Nová administrativa po volbách zrušila federální financování programů zaměřených na boj proti "dezinformacím" a omezila podporu mezinárodních cenzurních sítí.
Globální kontext
Brennanovy aktivity se podle Shellenbergera odehrávají v kontextu širšího mezinárodního úsilí. V Brazílii Nejvyšší soud rozšířil pravomoci nad online obsahem a donutil platformy k preventivní cenzuře. Německo mezitím provedlo v rámci dvanáctého Akčního dne proti nanávisti na internetu 170 razií proti občanům obviněným z šíření "nenávistných projevů". Evropská unie zároveň začala implementovat Digital Services Act s rozsáhlými pravomocemi regulátorů a požadovat odstraňování obsahu, přeuspořádání algoritmů a ukládání sankcí.
Kritika misinfofóbie
Shellenberger zavádí nový termín "misinfofóbie" pro popis toho, co považuje za iracionální strach elit z dezinformací. Argumentuje, že největší dezinformace (původ viru, kauza Huntera Bidena, účinnost vakcín proti covidu) v posledních letech pocházely z oficiálních zdrojů, zatímco cenzuře podléhali ti, kteří tyto nepravdy odhalovali.
"Mnoho elit je přesvědčeno, že nemohou udržet moc bez trvalé paniky kolem dezinformací a nástrojů cenzury, které s ní přicházejí," uvádí ve svém článku.