Bidenova administrativa podpoří kontroverzní úmluvu OSN o kybernetické kriminalitě
Po měsících interních úvah podpoří USA smlouvu, nad níž ochránci digitálních práv vyjádřili vážné obavy kvůli jejímu možnému zneužití.
Spojené státy se rozhodly podpořit úmluvu OSN o kybernetické kriminalitě, uvedli minulou neděli večer nejvyšší představitelé.
Rozhodnutí následuje po měsících interních úvah v Bílém domě a dalších agenturách o tom, zda podpořit smlouvu, nad níž skupiny bojující za digitální práva a další úředníci vyjádřili vážné obavy kvůli jejímu možnému zneužití vůči bezpečnostním analytikům, novinářům či politické opozici.
Varování ochránců práv
Jednou z klíčových obav, kterou vznesly zúčastněné strany vystupující proti smlouvě, byla klauzule, která by umožnila ostatním státům, které smlouvu podepíší, požadovat údaje o tzv. závažných trestných činech v jiných zemích.
Ačkoli tato smlouva musí projít ještě dlouhou cestou, než bude podepsána jako zákon jak na mezinárodní, tak na vnitrostátní úrovni, má údajně potenciál vytvořit významný precedens při řešení kyberkriminality. Poskytnutí možnosti zemím rozšířit úsilí o sledování i vyšetřování přes hranice by bylo obrovskou změnou v tom, jak se v současné době řeší kyberkriminalita.
“Bohužel byla sestavena smlouva o přístupu k údajům, která vládám celého světa umožní vyměňovat si osobní informace občanů v režimu věčného utajení v případě jakéhokoli trestného činu, na němž se dvě vlády shodnou, že je „závažný“. To by zahrnovalo odposlech polohy a komunikace v reálném čase po celém světě a nucení pracovníků IT k prozrazení hesel nebo jiných přístupových klíčů, které by ohrozily bezpečnost globálních systémů, na něž se denně spoléhají miliardy lidí. A nejde jen o systémy soukromého sektoru – ohroženy jsou i vládní systémy,” sdělil Nick Ashton-Hart, který vede delegaci Cybersecurity Tech Accord při jednáních o Úmluvě. Cybersecurity Tech Accord zahrnuje více než 100 kybernetických a technologických skupin včetně společností Meta, Microsoft, Salesforce a Oracle.
Občané a zúčastněné strany signatářských zemí by si měli být vědomi širokých pravomocí, které tato smlouva poskytne jak vládě jejich země, tak i ostatním zemím. Vzhledem k širokým pravomocem, které by tato smlouva poskytla domácím i mezinárodním vládám při řešení kyberkriminality, by každý, koho by tato smlouva mohla potenciálně ovlivnit, měl vyjádřit svůj názor na věc vládním úředníkům ještě před oficiálním podpisem smlouvy a měl by být připraven podle toho jednat, pokud by smlouva byla přijata, upozorňuje server The Cyberwire.
Důvody pro podporu
„Nejdůležitější je, že americká vláda vyhodnotila, že naše schopnost ovlivnit provádění úmluvy způsobem respektujícím práva je větší, pokud se USA připojí ke konsensu se spojenci a partnery,“ uvedl vysoce postavený úředník americké administrativy minulou neděli večer.
Druhý vysoce postavený úředník administrativy uvedl, že administrativa rovněž dospěla k závěru, že smlouva v závislosti na tom, které země ji podepíší, rozšíří také seznam zemí, které budou s USA spolupracovat při zatýkání kyberzločinců a jejich vydávání na území USA k soudnímu řízení.
Senát úmluvu pravděpodobně neratifikuje
Bez ohledu na to, jak budou nakonec USA a jejich spojenci hlasovat, až se smlouva dostane k projednání, je téměř jisté, že OSN smlouvu schválí, vzhledem k tomu, že většina států již v roce 2019 schválila její vytvoření.
Je však nepravděpodobné, že by se smlouva dostala dále než k získání podpory USA při hlasování Valného shromáždění, neboť všechny smlouvy OSN musí být ratifikovány dvěma třetinami Senátu, aby vstoupily v platnost, což je po volbách v polarizovaném Kongresu obtížně dosažitelné číslo.