Změny Mezinárodního zdravotního řádu se týkají i dezinformací
Státy mají necelých deset měsíců na to, aby navrhované změny přezkoumaly a případně využily svého práva na jejich nepřijetí.
Po zkušenostech získaných z pandemie Covid-19 a dalších globálních zdravotních událostí odsouhlasilo Světové zdravotnické shromáždění (WHA) 1. června 2024 řadu pozměňovacích návrhů Mezinárodního zdravotního řádu (IHR). Má se jednat o posílení „globální připravenosti, dohledu a reakce na mimořádné události v oblasti veřejného zdraví, včetně pandemií“. Všechny státy mají nyní necelých deset měsíců na to, aby navrhované změny přezkoumaly a případně využily svého práva na jejich nepřijetí - „opt-out“. V případě, že státy tohoto práva nevyužijí, vstoupí pro ně nový Mezinárodní zdravotní řád v platnost.
Mezinárodní zdravotní řád (IHR) je soubor závazných pravidel pro boj s infekčními nemocemi a akutními mimořádnými zdravotními událostmi. Naposled byl řád zásadně revidován v roce 2005 a jeho působnost byla rozšířena nad rámec předchozího seznamu definovaných nemocí, jako je cholera a žlutá zimnice. Místo toho byl zaveden mechanismus pro vyhlášení „stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“, který byl od té doby vyhlášen sedmkrát, naposledy v roce 2023 v případě opičích neštovic.
Ačkoli byly pozměňovací návrhy tohoto řádu již schváleny, rozhodnutí o Pandemické úmluvě (dříve nazývané Globální pandemická dohoda WHO) bylo odloženo až o 12 měsíců. Dle vyjádření Brownstone Institutu probíhá debata nad oběma nástroji v politickém prostředí, které do značné míry potlačilo demokratické projednávání, širší vědecké a politické konzultace a v konečném důsledku i legitimitu.
Na poslední chvíli
Ačkoli platný mezinárodní zdravotní řád (2005) stanoví, že navrhované změny musí být dokončeny čtyři měsíce před hlasováním (čl. 55 odst. 2), text měli delegáti Světového zdravotnického shromáždění k dispozici až odpoledne v den rozhodnutí. Řada doplňků k pozměňovacím návrhům byla pak prosazena na poslední chvíli, jsou vágní a budou pravděpodobně konkretizovány až rozhodnutím o Pandemické úmluvě.
Nejasnost může vést k zneužití
Změny Mezinárodního zdravotního řádu zavádí nový finanční mechanismus, aniž by nabízely podrobnosti o fungování tohoto systému. Text změn nekonkretizuje, jaký dopad bude mít budoucí Pandemická úmluva na požadavky na financování, na jejich provádění, monitorování nebo hodnocení. Tato nejasnost dle hodnocení Brownstone Institutu vytvořila stav zralý pro politizaci, zneužití a odklon od otevřené vědecké diskuse a politické reflexe.
Původní návrhy změn neprošly
Původní znění navrhované reformy z prosince 2022 předpokládalo, že doporučení vydaná generálním ředitelem WHO během takového stavu nouze se fakticky stanou příkazy, kterými se státy budou muset řídit. Tyto plány vyvolaly značný odpor, zejména ze strany kritiků lockdownů Covid-19 doporučených WHO. Myšlenka výrazného omezení národní suverenity nakonec neměla mezi státy většinovou podporu. Stejně tak i u dalších bodů se ukázalo, že zásadní kritika vznikajících nástrojů pandemické připravenosti již výrazně přesáhla sféru aktivismu občanské společnosti a kritiky několika odborníků, kteří návrhy změn veřejně kritizovali.
Co obsahují nové změny?
V reakci na tento odpor se zdá, že nové znění pozměňovacích návrhů je ve srovnání s tolik kritizovanou první verzí výrazně konzervativnější, přesto však stále obsahuje některé znepokojivé body: je zde zavedena tzv. „pandemická mimořádná událost“, jejíž definice je nekonkrétní a jejíž důsledky zůstávají nejasné. Další otázky vzbuzují nové odstavce týkající se zvýšení základních kompetencí pro kontrolu veřejných informací, financování a rovný přístup k vakcínám. Podrobný popis sporných bodů nabízí ve své analýze Brownstone Institut.
Nový význam pojmu „pandemie“
Přestože Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března 2020 SARS-CoV-2 za pandemii, termín „pandemie“ nebyl dříve definován ani v IHR, ani definitivně v jiných oficiálních dokumentech WHO či mezinárodních dohodách. Změny IHR nyní poprvé oficiálně zavádějí kategorii „pandemické mimořádné události“ a WHO navrhuje, aby tato nová definice byla:
má nastartovat účinnější mezinárodní spolupráci v reakci na události, u nichž hrozí, že se stanou pandemií, nebo se jí již staly. Definice pandemické mimořádné situace představuje vyšší stupeň poplachu, který vychází ze stávajících mechanismů IHR, včetně stanovení mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu.
Kritéria pro vyhlášení tohoto stavu zahrnují infekční patogenní hrozbu s širokým geografickým rozšířením nebo rizikem rozšíření, přetížení nebo hrozbu přetížení zdravotnických systémů postižených států a nástup významných socioekonomických dopadů nebo hrozbu dopadů (např. na osobní a nákladní dopravu). British Medical Journal uvedl, že nově definovaná „pandemická mimořádná událost‘ představuje vyšší stupeň výstrahy než původně navrhovaná „mimořádná událost mezinárodního významu pro veřejné zdraví“ (PHEIC).
Státy mohou doporučení uposlechnout i ignorovat
Žádná z uvedených podmínek přitom nemusí existovat nebo být prokazatelná v době vyhlášení, ale pro vyhlášení mimořádné situace postačí, že existuje předpokládané riziko. Dle analýzy Brownstone Institutu dává tato formulace generálnímu řediteli WHO široký prostor pro výklad a reakci v podobě doporučení opatření, včetně okamžitých cestovních a obchodních omezení, screeningu, urychleného vývoje vakcín, nefarmakologických zásahů, jako jsou například příkazy k nošení roušek a lockdowny. Tato doporučení mohou státy uposlechnout, nebo naopak ignorovat.
Kontrola dezinformací jako součást zdravotní politiky
Nový mezinárodní zdravotní řád definuje také nové kompetence včetně řešení dezinformací a misinformací. Kontrola informovanosti veřejnosti je tak poprvé mezinárodně definována jako očekávaná součást zdravotní politiky v podobě nových očekávání od států, že budou monitorovat, řídit a/nebo omezovat veřejný diskurz. Tyto kompetence dle znění pozměňovacích návrhů zůstávají v textu změn nejednoznačné.
Jaké budou další kroky
Zatímco se členské státy rozhodují, zda schválené změny Mezinárodního zdravotního řádu přijmou, nebo se z nich odhlásí, Mezinárodní vyjednávací orgán (INB) pro Pandemickou úmluvu právě začal stanovovat své další kroky.
Během těchto procesů musí být nalezena specifika týkající se nové kategorie „pandemické mimořádné události“ a nové architektury financování a spravedlnosti přístupu k vakcínám. Následně budou občané a rozhodovací orgány moci posoudit kompletní balíček pandemické připravenosti, pochopit jeho širší důsledky a přijímat rozhodnutí.