Země BRICS podpořily Agendu 2030 i vývoj vakcín a digitální měny
Koncept BRIC (mezinárodní finanční aliance zahrnující Brazílii, Rusko, Indii a Čínu) byl poprvé navržen v bílé knize společnosti Goldman Sachs nazvané "Budování lepší globální ekonomiky BRIC".
Že celosvětové úsilí o provádění Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 utrpělo v důsledku krize velké ztráty, si během letošního summitu BRICS posteskl čínský prezident Si Ťin-pching.
„V současné době se globální rozvojový proces ocitl na velké překážce, dynamika mezinárodní rozvojové spolupráce slábne a rozdíly v rozvoji mezi Severem a Jihem se stále prohlubují,“ uvedl ve svém projevu. „Téměř 1,2 miliardy lidí v téměř 70 zemích čelí krizi COVID-19, potravinové, energetické a dluhové krizi. To, čeho bylo dosaženo za desetiletí globálního úsilí o snížení chudoby, může být ztraceno.“
Dále ve svém projevu znovu zopakoval výzvu všem zemím, aby "realizovaly Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj" a "zapojily se do spolupráce v oblasti reakce na Covid-19 a poskytly rozvojovým zemím více léků proti Covid, aby virus porazily co nejdříve". Si Ťin-pching byl přitom za tvrdá protiepidemická opatření často kritizován. Jedním z příkladů je město Šanghaj, jehož obyvatelé od 5. dubna 2022 nesměli vycházet na ulici, ba ani otevírat okna, a to přesto, že neměli k dispozici dostatečné zásoby potravin.
V rámci boje proti pandemii založily letos země BRICS Centrum pro výzkum a vývoj vakcín, které má "spojit výhody zemí BRICS v oblasti vývoje a výzkumu vakcín, což zvýší schopnost zemí BRICS kontrolovat infekční nemoci a také jim předcházet".
Jak vzniklo BRICS?
Koncept BRIC (mezinárodní finanční aliance zahrnující Brazílii, Rusko, Indii a Čínu) byl poprvé navržen v bílé knize společnosti Goldman Sachs nazvané "Budování lepší globální ekonomiky BRIC", kde tehdejší hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Jim O'Neill označil Brazílii, Rusko, Indii a Čínu za čtyři nejrychleji rostoucí rozvojové země světa a navrhl, aby "světová politická fóra byla přeorganizována" tak, aby tuto skutečnost odrážela. Písmeno "S" do názvu později přinesla Jihoafrická republika, čímž organizace získala oporu také na africkém kontinentu.
Spekulace některých mediálních odborníků o tom, že BRICS může být výzvou takzvanému "washingtonskému konsensu" a může zpochybnit dominanci finančního systému založeného na USA, vyvrací přímá spolupráce BRICS s USA:
V březnu 2015 ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová přislíbila spolupráci MMF s Asijskou bankou pro investice do infrastruktury (AIIB).
V červnu 2015 vydal šéf Světové banky Jim Yong Kim prohlášení, v němž AIIB blahopřál k jejímu vzniku a označil ji za "nového důležitého partnera" rozvojové banky vedené Washingtonem.
V červenci 2015 prezident Nové rozvojové banky (NDB) Kundapur Vaman Kamath tuto přízeň opětoval a připustil, že NDB a MMF/Světová banka jsou vzájemně se doplňující instituce, nikoli soupeři.
V červenci 2015 také AIIB a Světová banka podepsaly skutečnou dohodu o spolupráci a slíbily, že ještě tentýž rok na podzim určí projekty pro společné financování.
Obě zdánlivě konkurenční strany také spojují stejné osobnosti. Současný viceprezident Nové rozvojové banky Paulo Batista byl ještě v roce 2015 členem výkonné rady MMF. Také Jin Liqun, současný prezident AIIB a bývalý viceprezident Asijské rozvojové banky, započal svou kariéru v roce 1980 jako člen kanceláře čínského ministerstva financí ve Světové bance ve Washingtonu a později se stal generálním ředitelem oddělení Světové banky a alternativně výkonným ředitelem pro Čínu ve skupině Světové banky.
Jediný argument pro teorii, že tyto rozvojové banky podporované Pekingem představují vůbec nějakou výzvu stávajícímu finančnímu uspořádání ve světě, je skutečnost, že NDB v roce 2015 potvrdila, že její první půjčka bude denominována v jüanech, nikoli v dolarech, a AIIB oznámila, že zvažuje koš měn včetně jüanu.
Kam směřuje měnový koš BRICS?
Projev Vladimira Putina na letošním summitu BRICS byl také o tomto měnovém koši BRICS, který by podle Putina mohl sloužit jako alternativa ke koši měn zvláštních práv čerpání MMF, a tedy jako potenciální světová rezervní měna. "Zkoumáme možnost vytvoření mezinárodní rezervní měny založené na koši měn BRICS," oznámil Putin a dodal: "Společně s partnery z BRICS vyvíjíme spolehlivé alternativní mechanismy pro mezinárodní zúčtování."
„Zdá se, že vedoucí představitelé zemí BRICS mají na mysli nějakou formu digitální měnové sítě, když říkají, že potřebují alternativní platební systém,“ okomentoval Putinův projev nezávislý investigativní novinář James Corbett, který vývoj BRICS sleduje již od roku 2007.
Na vybudování prototypové platformy mCBDC Bridge pro mezinárodní platby v digitálních měnách centrálních bank (CBDC) v současnosti spolupracují Centrum BIS pro inovace v Hongkongu, Hongkongský měnový úřad, Bank of Thailand, Institut digitálních měn Čínské lidové banky a Centrální banka Spojených arabských emirátů.