Země ASEAN opouští americký dolar a euro a provádí digitální transformaci
Během setkání vyšlo najevo několik důležitých otázek týkajících se digitální ekonomiky, udržitelného bankovnictví a také financování zdravotnictví.
V úterý 28. března začalo v Indonésii oficiální zasedání všech ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí patřících do Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Tato mezinárodní organizace sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam, což je celkem region s přibližně 650 miliony obyvatel.
Zasedání se kromě ministerstev a guvernérů centrálních bank zúčastnilo i několik sdružení globálních podnikatelských subjektů: Podnikatelská rada USA-ASEAN, Podnikatelská rada EU-ASEAN a Podnikatelská poradní rada ASEAN.
Během setkání vyšlo najevo několik důležitých a relevantních otázek týkajících se regionu ASEAN, jako je digitální ekonomika, platební systém a jeho propojení, udržitelné bankovnictví a také financování zdravotnictví.
Snížit závislost na dolaru, euru, libře a jenu
Hlavním bodem programu byla diskuse o snížení závislosti finančních transakcí na americkém dolaru, euru, jenu a britské libře a přechod na vypořádání v místních měnách.
Na zasedání se diskutovalo o snaze snížit závislost na hlavních měnách prostřednictvím systému transakcí v místní měně (LCT). LCT je rozšířením předchozího schématu zúčtování v místní měně (LCS), které již začalo být realizováno mezi členy ASEAN.
To znamená, že přeshraniční digitální platební systém ASEAN by se dále rozšířil a umožnil by státům ASEAN používat pro obchodování místní měny. Dohody o takové spolupráci bylo dosaženo mezi Indonésií, Malajsií, Singapurem, Filipínami a Thajskem v listopadu 2022. Na to navazuje indonéský bankovní regulátor, který 27. března uvedl, že Bank of Indonesia připravuje zavedení vlastního domácího platebního systému.

Podpora digitalizace měny
Guvernér Bank of Indonesia Warjiyo zdůraznil důležitou roli sdružení ASEAN v globální ekonomice. Sdružení ASEAN v současné době provádí digitální transformaci s cílem nadále podporovat hospodářský rozvoj, který je v souladu s pilířem digitalizace v rámci předsednictví Indonésie v ASEAN.
Sri Mulyani mezitím zdůraznila, že kromě digitální transformace by měl být hospodářský rozvoj inkluzivní a udržitelný. V zájmu vytvoření nízkouhlíkové ekonomiky ASEAN rovněž zavedlo taxonomii ASEAN jako druhou verzi udržitelných financí.
Příprava na další zdravotní krizi
Ministryně dále poznamenala, že posílení spolupráce mezi zdravotnictvím a finančním sektorem ze strany všech zemí v ASEAN, a to jak vládního, tak soukromého sektoru, je nutné, aby se připravily na řešení případné zdravotní krize v budoucnu.
Odklon od zahraničních platebních systémů
Indonéský prezident Joko Widodo vyzval regionální správní orgány, aby začaly používat platební karty Visa a Mastercard vydávané místními bankami a postupně přestaly používat zahraniční platební systémy. Argumentoval tím, že Indonésie se potřebuje chránit před geopolitickými dopady, přičemž se odvolával na sankce namířené proti ruskému finančnímu sektoru ze strany USA, EU a jejich spojenců kvůli konfliktu na Ukrajině.
Ze zemí ASEAN pouze Singapur uplatnil sankce vůči Rusku, zatímco všechny ostatní země ASEAN s touto zemí nadále obchodují. Objevilo se znepokojení nad tím, že se na ně vztahují sekundární sankce pod vedením USA, které mají v poslední době dopad na země střední a jižní Asie, které se zabývají výrobou bavlny, což je v regionu hlavní odvětví zaměstnávající miliony lidí.
Zahraniční investoři v Asii mohou údajně zvážit množství amerických dolarů, eur a jenů na svých účtech s ohledem na očekávané rozhodnutí ASEAN o obchodování s měnami. O případném přesunu firemních prostředků do alternativních měn by se měly vést odborné diskuse.