Zamezte zneužívání spywaru vládami EU, vyzvali ochránci digitálních práv polské předsednictví
Evropský inspektor ochrany údajů a Evropský parlament odsoudili rozsáhlé zneužívání spywaru vládami EU. Instituce však dodnes nepřinesly účinná řešení.
Evropská nezisková organizace Center for Democracy & Technology (CDT), bojující za prosazování občanských práv a svobod v digitálním věku, zaslala spolu se třinácti dalšími podobnými organizacemi, z nichž mnohé jsou členy tzv. Koordinační skupiny pro spyware, otevřený dopis polskému předsednictví Rady Evropské unie, v němž vyzývají, aby se prioritně zaměřilo na boj proti zneužívání spywaru.
“Evropský inspektor ochrany údajů a Evropský parlament v EU odsoudili rozsáhlé zneužívání spywaru vládami EU a vyzvali k přijetí naléhavých opatření v celé EU, jako je přísnější regulace vývozu a používání spywaru, spolu s lepšími zárukami pro jednotlivce a právní stát. Navzdory těmto výzvám instituce EU dosud nepřinesly účinná řešení ani nepřijaly komplexní přístup k řešení četných zpráv o nesprávném úředním postupu a zneužívání pravomocí členskými státy během předchozího volebního období. Tento nedostatek rozhodných opatření ostře kontrastuje se zeměmi, jako jsou Spojené státy, které zavedly významná opatření,” sdělují autoři dopisu.
Uvádějí také klíčová doporučení a vyzývají ke spolupráci mezi vládami a občanskou společností, aby se závazky proměnily v účinné politiky. Upřednostněním těchto reforem může prý Polsko zaujmout pozici globálního lídra v řešení zneužívání spywaru a prosazovat hodnoty základních práv a právního státu.
Koalice organizací ve svém dopise upozorňuje na ničivý dopad spywaru na základní práva, právní stát a národní bezpečnost v celé EU i mimo ni. Vliv budoucího polského předsednictví je mezi ochránci soukromí a digitálních práv zatím považován za nadějný.
Chválíme Polsko za jeho vnitrostátní úsilí o řešení zneužívání spywaru, konkrétně za jeho ochotu vyšetřovat obvinění z nezákonného sledování a snahu o zvýšení transparentnosti v oblasti pořizování a používání spywaru. Polsko rovněž prokázalo svůj závazek bojovat proti zneužívání spywaru podpisem společného prohlášení o úsilí v boji proti šíření a zneužívání komerčního spywaru a prohlášení z Pall Mall, uvedli autoři v úvodu k dopisu.
Celý dopis si můžete přečíst zde.
Přestože je povědomí o škodách způsobených spywarem velmi rozšířené, EU prý dosud nepřijala významná opatření k řešení tohoto problému. Klíčová doporučení výboru PEGA, který se zabýval používáním spywaru v členských státech, nebyla dostatečně naplněna. Toto téma také nápadně chybělo při slyšeních nových komisařů a nedostatečná angažovanost v těchto naléhavých otázkách umožnila, že zneužívání spywaru přetrvává bez kontroly.
Polsko převezme předsednictví v lednu 2025. Tato role, kterou zastává každý členský stát EU po dobu šesti měsíců, umožňuje předsedající zemi určovat agendu Rady, předsedat zasedáním a zastupovat Radu při jednáních s ostatními orgány EU. Předsednictví tak představuje zásadní příležitost ovlivnit priority a zaměření tvorby politik EU.
Zahájení předsednictví přichází v klíčovém okamžiku, který se shoduje se začátkem nového legislativního mandátu poté, co Parlament potvrdil nové kolegium Evropské komise.