Zákon o farmaceutické imunitě obešel americkou ústavu, tvrdí analýza
PREP Act z roku 2005 chrání farmaceutické firmy před odpovědností za škody způsobené léky, tvrdí nová analýza Brownstone Institute.
Podle nové analýzy Brownstone Institute z července 2025 představuje americký PREP Act (Public Readiness and Emergency Preparedness Act) z roku 2005 zásadní posun moci od demokratických institucí k jednomu vládnímu úředníkovi - ministru zdravotnictví.
Koncentrace moci
Zákon uděluje ministru zdravotnictví "absolutní pravomoc určit, že nemoc nebo jiný zdravotní stav představuje veřejnou zdravotní krizi," uvádí analýza autorky Debbie Lerman. Klíčové je, že tato pravomoc je "bez soudního přezkumu nebo kontroly Kongresu."
Podle textu zákona dostupného v 42 U.S. Code § 247d-6d má ministr "sám pravomoc určit" co je krizí a může "založit toto rozhodnutí na čemkoli, včetně 'potřeby podpory'" výroby farmaceutických produktů. Dokument zdůrazňuje: "Žádný soud - federální ani státní - nemá věcnou příslušnost přezkoumat jakékoliv rozhodnutí ministra."
Obcházení demokratického procesu
Způsob, jakým byl PREP Act přijat, ilustruje problematiku tohoto zákona. V prosinci 2005 byl "tajně vložen do obranného rozpočtu uprostřed noci" bez jakékoliv debaty nebo výborového projednání, uvádí analýza odkazující na záznamy z Kongresu.
Časová osa odhaluje mimořádně problematický legislativní proces, který obešel základní demokratické principy amerického systému. Zákon byl vložen "uprostřed noci" bez vědomí většiny kongresmanů, nebyl projednán ve výborech, neprošel standardním legislativním procesem a byl schválen jen několik hodin po svém vložení do rozpočtu. Prostudování zákona senátory bylo fakticky časově nemožné.
Jediná diskuse nad zákonem proběhla až den před finálním hlasováním, kdy už bylo prakticky nemožné zákon změnit nebo zastavit. Přesto senátoři vznesli vážné ústavní námitky a varovali před nebezpečím koncentrace moci.
Senátor Ted Kennedy tehdy varoval: "Toto je podvod. Neexistuje zde žádná možnost odpovědnosti."
Předchozí prezident Joe Biden, tehdy senátor, označil zákon za nebezpečný: "Farmaceutická společnost může být hrubě nedbalá při výrobě nebo distribuci léku, a přesto uniknout odpovědnosti."
Senátorka Hillary Clinton kritizovala "výsměch legislativnímu procesu" a senátor Patrick Leahy zpochybnil, zda je takové udělení moci "vůbec ústavní."
PREP Act nebyl předložen jako samostatný zákon, ale byl vložen do obranného rozpočtu na fiskální rok 2006. Tento typ legislativy je označován jako "must-pass" zákon, protože jeho neschválení by vedlo k zastavení financování obrany země. Senátoři tak nemohli hlasovat pouze o PREP Act, ale museli rozhodnout o celém rozpočtovém balíku.
Podle záznamů z Kongresu senátor Patrick Leahy během debaty uvedl: "Schválení obranného rozpočtu je pro nás všechny životně důležité, ale zahrnutí ustanovení, která omlouvají i hrubou a smrtelnou nedbalost farmaceutických společností, ztěžuje mnohým z nás hlasovat pro tento návrh v dobré víře."
Současné dopady
Podle údajů Government Accountability Office z prosince 2024 má v současnosti ministr zdravotnictví aktivních sedm nouzových deklarací, které poskytují farmaceutickým firmám právní imunitu až do vzdálené budoucnosti. Nejdéle trvající deklarace se týká opičích neštovic a platí až do roku 2032. Deklarace pro Ebolu a Marburg jsou platné do roku 2028, zatímco pro antrax, botulismus a pandemickou chřipku do roku 2027.
Nejkontroverznější je deklarace pro COVID-19, která byla vydána v březnu 2020 a následně "rozšířena nebo změněna 12krát". Současná verze chrání všechny zapojené subjekty před odpovědností až do konce roku 2029 - celkem tedy na deset let od začátku pandemie.
Analýza upozorňuje na "svévolnou povahu těchto deklarací" a klade otázku, jak může ministr vědět, že riziko těchto nemocí bude trvat do určitých dat v budoucnosti, když žádná z nich momentálně nepředstavuje akutní krizi.
Právní imunita bez precedentu
PREP Act poskytuje "téměř úplnou právní imunitu" všem zapojeným do výroby a distribuce schválených "protiopatření." Analýza uvádí, že "jediná výjimka je definována jako 'úmyslné pochybení'" podle tak přísných kritérií, že je prakticky nedosažitelná.
Senátor Kennedy v roce 2005 upozornil na absurdnost systému: "Nemůžete žalovat farmaceutickou společnost podle těchto ustanovení, dokud FDA sama nezahájí řízení proti této firmě... A nestačí, že FDA řízení zahájí - musí ho také úspěšně dokončit, teprve pak máte právo podat vlastní žalobu."
Federální převaha nad státy
Zákon také stanovuje, že "žádný stát nesmí přijmout nebo vymáhat jakýkoliv zákon, který se liší od nebo je v rozporu s" nouzovými deklaracemi. To znamená, že jednotlivé americké státy nemohou poskytnout občanům větší ochranu, než umožňuje federální zákon.
Analýza Brownstone Institute uzavírá, že PREP Act vytvořil systém, kde "ministr zdravotnictví má pravomoc vyhlásit veřejnou zdravotní krizi na základě jakéhokoliv současného nebo budoucího rizika určeného podle jeho uvážení" a následně "aktivovat právní imunitu" pro farmaceutické společnosti.
Tento systém funguje již dvě desetiletí, přičemž současné nouzové deklarace se vztahují na období až do roku 2032, což podle kritické analýzy představuje bezprecedentní koncentraci moci mimo tradiční ústavní kontrolu a rovnováhu.
Brownstone Institute je neziskový think tank zaměřený na veřejnou politiku. Kompletní analýza je dostupná na brownstone.org.
Debbie Lerman, stipendistka Brownstone Fellow 2023, vystudovala angličtinu na Harvardu. Je bývalá vědecká publicistka a aktivní umělkyně ve Filadelfii v Pensylvánii.