Výzvy k odmítnutí vakcín jsou problém, který je třeba řešit, tvrdí deklarace OSN
Na středečním zasedání odmítlo novou deklaraci OSN 11 zemí. Dle těchto států má údajně OSN své členy nutit ke změně politik pod hrozbou sankcí nebo zákazů cestování.
Ve středu 20. září se sešli zástupci členských zemí na zasedání Organizace spojených národů (OSN), aby podepsali deklaraci nazvanou Politická deklarace zasedání Valného shromáždění OSN na vysoké úrovni o prevenci, připravenosti a reakci na pandemie.
Hlavním cílem deklarace je podpořit navrhované změny Mezinárodního zdravotního řádu (MZŘ) a Globální pandemické dohody WHO. Na podporu tohoto cíle je po členských státech OSN požadováno dalších 10 miliard dolarů ročně.
Dokument také vyjadřuje nový politický postup pro řízení populace v případě, že Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásí budoucí variantu Covid-19 za "ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu".
Deklarace také zdůrazňuje význam celosvětového přístupu k vakcínám jako k léku i preventivnímu opatření proti pandemiím. Považuje tak distribuci vakcíny za vysoce důležitou a jakoukoli zprávu, která by vyzývala k "odmítnutí vakcíny"- a to i na sociálních sítích – považuje za problém, který je třeba řešit.
Rozhodnutí soudu v nedávném případu Missouri v. Biden přitom potvrdilo, že nátlak Bílého domu a tajných služeb na platformy za účelem cenzury informací o nežádoucích účincích vakcín je porušením svobody slova a tisku.
Text deklarace OSN současně vyzývá k uznání digitálních zdravotnických technologií jako nástroje k posílení zabezpečené komunikace během zdravotních mimořádných událostí a připomíná důležitost "digitalizovaných zdravotnických dokumentů".
Deklaraci odmítlo 11 zemí
Deklaraci OSN odmítlo schválit 11 zemí. Bělorusko, Bolívie, Kuba, Severní Korea, Eritrea, Írán, Nikaragua, Rusko, Sýrie, Venezuela a Zimbabwe vyjádřilo své výhrady k deklaraci v dopise zaslaném předsedovi Valného shromáždění OSN.
Uvedené státy v dopise kritizovaly to, co popsaly jako "nezákonná" jednostranná donucovací opatření, jejichž cílem má být vynucená změna politik států. Mezi taková opatření mohu patřit například obchodní sankce, embarga, zmrazení aktiv či zákazy cestování.
V rámci procedury může po námitkách členských států předseda OSN vrátit návrh deklarace zpět konkrétním zástupcům OSN k revizi, po které bude následovat další diskuse.