Volit či nevolit? Ostrá debata o slovenských volbách proběhla na V.O.X. TV
Situace na Slovensku je žalostná v tom, že Slováci nechtěli, nechtějí a ani nebudou chtít svobodu, sdělil slovenský programátor Pavol Lupták.
„Jeden z důvodů, proč se neúčastním voleb, je ten, že prakticky v jakýchkoli volbách je klíčový názor masy. To je důvod, proč je například populismus nejlepší politická strategie. A nejen na Slovensku, ale všude na světě. Žiji v Kolumbii, v Paraguaji, v různých zemích. A pokud bych začal překládat ty slogany různých světových populistických politiků, tak si mohu založit druhé ANO. Politický populismus je stejný všude na světě,“ vysvětloval své rozhodnutí nevolit slovenský programátor a etický hacker Pavol Lupták v pořadu Nejlepší podcast internetové televize V.O.X..
S jeho názorem nevolit nesouhlasil šéf strany Motoristé sobě a blízký spolupracovník Václava Klause Petr Macinka. „Lidé si po třech letech marasmu zvolili alfa samce, který umí bouchnout do stolu,“ shrnul výsledek voleb na Slovensku.
Cenzuru na Slovensku nikdo neřeší
„Situace na Slovensku je speciálně žalostná v tom, že na Slovensku lidé nechtěli, nechtějí a ani nebudou chtít svobodu,“ vyjádřil se Lupták. „Například typická věc je cenzura. Na Slovensku, stejně jako v Čechách, máme internetovou cenzuru. Toto například nikdo z těch politiků neřeší, nikoho to nezajímá, není to téma. V situaci, kdy žádnou politickou stranu na Slovensku nezajímá taková klíčová věc, jako cenzura, tak to jde zcela mimo mě,“ sdělil.
Lidem je bližší ďábel, kterého znají
K neúčasti při posledních českých prezidentských volbách se v pořadu přiznal také předseda spolku Obrozenci 2.0 a učitel bojových umění Pavel Macek, který odmítl v druhém kole prezidentské volby zvolit „menší zlo“.
Podle Macka stále platí, že „lidem je bližší ďábel, kterého znají, než ten, kterého neznají“. Na aktuální politické situaci se mu také nelíbí „staré feudální modely“, kdy politici jsou nadřazeni voličům. S tímto názorem souhlasil i etický hacker Lupták. „Čím jdeme víc na východ, tím větší tendenci mají lidé inklinovat k autoritativním systémům a patriarchálním vzorům,“ vyjádřil se.
Společnost spěje k nezdravé centralizaci
I přes rozdílné postoje se nakonec diskutující včetně předsedy strany Svobodní a právníka Libora Vondráčka shodli na tom, co vnímají jako problém, a to, že společnost jako celek spěje k větší centralizaci a že by světu naopak prospěla nějaká forma decentralizace.
Lupták sdělil, že je přesvědčen o budoucím rozpadu Evropské unie. Petr Macinka vyjádřil přání, aby po rozpadu Unie přežily národní státy. Dalším tématem pořadu byla aktuální situace v Izraeli. Pořadem jako obvykle provázel moderátor Petr Kubelík. Sestřih toho nejlepšího z pořadu můžete shlédnout zde.