Válka a pandemie připravují půdu pro hladomor, tvrdí válečný zpravodaj
Americký válečný zpravodaj Michael Yon považuje válku, pandemii a hladomor za tři strany trojúhelníku.
Potravinová nejistota a hlad se podle odborníků od roku 2019 zdvojnásobily. Růst cen energií a pokles zemědělské produkce v důsledku války na Ukrajině, nedostatek hnojiv, oslabení potravinového řetězce během pandemie Covid-19, ale také epidemie typu ptačí chřipky připravují půdu pro hladomor a masivní celosvětovou migraci, myslí si válečný zpravodaj Michael Yon, který prožil více než polovinu svého života v zahraničí ve více než osmdesáti zemích.
Ve středu 8. února varoval generální ředitel WHO Tedros Adhanom Gebreyesus, že svět se musí připravit na vypuknutí ptačí chřipky u lidí, protože ptačí kmen H5N1 přeskočil na savce.
Dále sdělil, že riziko přenosu viru na člověka je stále nízké, ale "nemůžeme předpokládat, že tomu tak bude i nadále, a musíme se připravit na jakoukoli změnu současného stavu".
Epidemie v médiích
Že vyvolá ptačí chřipka časem epidemii u lidí, už hlásala mainstreamová média v roce 2005. O rok později informoval deník iDNES, že ptačí chřipka zabila v Indonézii sedm lidí. V roce 2013 psal server Aktuálně, že se Čínou šíří nejhorší chřipka všech dob. V Česku byl drůbeží lockdown v roce 2021 i na konci roku 2022.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Gebreyesus ve svém projevu rovněž sdělil, že WHO zapojuje výrobce, "aby zajistila, že v případě potřeby budou k dispozici dodávky vakcín a antivirotik pro celosvětové použití.“
Ne všichni uživatelé sociálních sítí ale berou nové zprávy o viru H5N1 vážně. „Opičí virus jim nevyšel. Ptačí chřipka by mohla?“ píše například uživatel YouTube pod záznamem projevu.
„Vaši vakcínu si nevezmu. Risknu to s chřipkou, kterou jste navrhli vy a vaši přátelé,“ píše jiný uživatel na Twitteru. „Kdy zatkneme Tedrose?“ ptá se uživatel serveru Reddit.
Tři strany trojúheníku
Americký válečný zpravodaj Michael Yon, který dle svých slov přečetl šedesát knih o pandemiích, považuje válku, pandemii a hladomor za tři strany trojúhelníku. Jedno souvisí s druhým a vše společně vede k velké migraci lidí do bezpečí a za zdroji potravin.
„Ukrajina má za sebou řadu hladomorů. Při studiu hladomoru jsem se naučil, že život uprostřed zemědělské půdy vás nezachrání. Často to ovlivňuje spíše politická situace,“ sdělil Michael Yon, autor tří knih publikovaných ve Spojených státech a dalších tří vydaných v Japonsku. Podle některých osobností z řad novinářů a politiků je spisovatel a fotograf Michael Yon nejzkušenějším americkým válečným zpravodajem.
Dle agentury Reuters sklidila Ukrajina v roce 2022 pouze 19 milionů tun pšenice, což je o více než 40 % méně než v předchozím roce. Menší výdělek zemědělců znamená méně peněz na nákup hnojiv, což pravděpodobně povede k ještě menší sklizni v roce 2023 .
Již předtím ale covidové lockdowny ukázaly křehkost celosvětového průmyslového potravinového řetězce. K masivnímu narušení provozu zpracovatelů masa a distributorů potravin došlo v zemích po celém světě, od Kanady přes Velkou Británii a Čínu až po Japonsko.
Tyto lockdowny způsobily chaos v dodávkách mléka, produktů, rýže a pšenice po celém světě. Ve jménu zelené politiky také vlády Nizozemska, Irska, Polska, Itálie, Kanady, Argentiny ale i Srí Lanky vyvíjejí tlak na zemědělce a nutí je vybíjet stáda, snižovat produkci, vyhazovat mléko a dodržovat nová náročná omezení provozu.
Podle Yona je například krize v Nizozemsku, jehož zemědělci se loni dostali na titulní stránky novin kvůli svým dramatickým protestům, vlastně takovým mikrokosmem post-pandemického světa od Evropy přes Asii až po Ameriku, v němž drakonická vládní politika vyústila v nedostatek potravin, energetickou krizi, masivní inflaci cen a válku. Nizozemská vláda dle Yona ideologicky souhlasí se Světovým ekonomickým fórem (WEF).
„Světové ekonomické fórum tuto zemi vychovalo,“ sdělil Yon. Klaus Schwab o nizozemském premiéru mluví v superlativech.
"A samozřejmě hned vedle Nizozemska je belgický Brusel. Evropská unie je zcela v zajetí WEF, a tak zde věci skutečně řídí nejmenovaní byrokraté. Ani nevíme, kdo přesně jsou.“
Vybíjení chovů v důsledku nákaz, zelená politika, nedostatek hnojiv, růst cen a další faktory tak dle Yona mohou způsobit závažnou potravinovou krizi. A jakmile začnou být lidé nutričně podvyživeni, jejich imunita selže. „Snadno se také nakazí nejrůznějšími nemocemi z potravin, které by normálně nejedli,“ sdělil Yon v rozhovoru s kanadským profesorem psychologie Jordanem Petersonem.
Je třeba zjistit si více
„Připravte se přečtením pěti knih o hladomoru. Stačí si vybrat pět náhodných knih,“ doporučuje Michael Yon. „Já vám doporučím jednu z nich - Rudý hladomor - Stalinova válka na Ukrajině.“
K těmto knihám radí Yon vybrat náhodně další čtyři. „Pak pochopíte více z toho, co potřebujete, abyste se na to připravili. Naši předkové to všechno sepsali. Nezapsali to pro zábavu. Sepsali to proto, abychom si to přečetli.“
„Všechny naše rodinné linie prošly pandemiemi, hladomory, válkami a migracemi. Všichni jsme odněkud přišli a všichni máme takové příběhy. A stále jsme tady. Jsme přeživší,“ vysvětlil Michael Yon v závěru rozhovoru.