Už i studenty zabíjí fentanyl. Většina z nich ani neví, že ho bere
Kokain s příměsí fentanylu či padělané pilulky Xanaxu nebo dalších léků, které dospívající užívají na večírcích či jako podporu soustředění při učení, mohou obsahovat smrtelnou dávku této drogy.
V Česku o výskytu fentanylu informují média již od loňského roku. Podle České televize se u nás fentanyl zatím dá získat jen prostřednictvím speciálních náplastí, a to buď od pacientů z nemocnic, nebo od překupníků, kteří tyto náplasti hledají v kontejnerech za onkologickými pavilony. Právě na těchto odděleních se fentanylové náplasti často používají pro tlumení bolesti těžce nemocných.
Fentanyl v pilulkách i v kokainu
V USA však již začal fungovat černý trh s fentanylovými tabletami, které mohou vypadat jako léky. James Fishback pro deník The Free Press popsal úmrtí dětí a studentů, kteří ani nevěděli, že pilulka, kterou berou, obsahuje fentanyl. V několika případech si mysleli, že jde o lék na bolest Percocet. Jindy mysleli, že berou lék na ADHD Adderall. Fentanyl se však objevuje i ve falešných tabletách Xanaxu či jako příměs běžných drog: kokainu, heroinu a pervitinu.
Že si droga v této formě nevybírá pouze mezi lidmi z nižších vrstev společnosti, dokazují úmrtí studentů z dobře situovaných rodin.
Tiffany Ilerová, 21 let, studovala medicínu na Ohio State, obor neurovědy, a trpěla poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Mladí lidé často užívají Adderall, aby si pomohli léčit ADHD nebo se soustředili na studium.
V květnu 2022 si Tiffanyin otec Rich Iler naplánoval, že ji po závěrečném týdnu vyzvedne ve škole. Než tam však dorazil, zemřela ve svém bytě spolu se svou kamarádkou Jessicou Lopezovou, studentkou počítačové a informační vědy. Na jejich stolech byla nalezena pilulka, která vypadala stejně jako Adderall, ale koronerova zpráva ukázala, že obě mladé ženy zemřely na otravu fentanylem - a žádné jiné drogy v těle neměly, píše The Free Press.
Dnešní drogy už nejsou stejné jako ty včerejší
Před více než týdnem také zemřel ve svém pokoji na koleji v Berkeley po požití drogy Marco Troper, devatenáctiletý syn bývalé generální ředitelky YouTube Susan Wojcicki.
"Nevíme, co v něm bylo," řekla místním médiím jeho babička Esther Wojcicki. "Teenageři a vysokoškoláci musí vědět, že dnešní drogy nejsou stejné jako ty včerejší. Často jsou obohacené o fentanyl."
„Jeho rodina čeká na výsledky toxikologické zprávy, což může trvat až měsíc. Pokud je však pravda, že Marco přišel o život kvůli fentanylu, jedno je jasné: nezemřel na předávkování. Byl otráven,“ píše James Fishback v deníku The Free Press.
Výroba probíhá v Mexiku a Číně
Nelegálně vyrobený fentanyl šíří především mexické drogové gangy. Kartely Sinaloa a Jalisco New Generation dovážejí chemické prekurzory fentanylu z Číny (mimo jiné z Wuhanu) do Mexika, kde drogu vyrábějí a lisují ji do padělaných pilulek na předpis. Tyto pilulky se pak přes legální kontrolní stanoviště i nelegální hraniční přechody dostávají k dealerům v USA, kteří k prodeji drogy často využívají aplikaci Snapchat na sociálních sítích.
V roce 2023 zabavila agentura DEA více než 77 milionů tablet fentanylu.
Testovací proužky ani sprej zachránit život nemusí
Americký Institut pro veřejné zdraví (CDC) zaujal k fentanylové krizi svérázný přístup. Přestože oficiální informační list varuje před smrtelnými riziky této látky, zároveň naznačuje, že veřejnosti stačí používat testovací proužky, aby se ujistila, že drogy, které užívá, jsou bezpečné.
Tato rada je však nebezpečná. Ačkoli se testovací proužky chlubí 96procentní přesností, platí to pouze v případě, že testovaný vzorek odráží celý obsah pilulky, píše The Free Press.
Mezi otrávenými studenty je i případ osmnáctileté studentky Breanny, která právě dokončila střední školu nedaleko Atlanty ve státě Georgia, když se o víkendu vydala na večírek s novou partou přátel. Na večírku jí někdo nabídl pilulku a řekl jí, že je to Percocet. O tuto pilulku se Breanna rozdělila s kamarádkou. Tato kamarádka přežila, ale Breanna během několika hodin zemřela.
Mexické kartely vyrábějí fentanyl tak nedbale, že jedna část jedné pilulky může obsahovat vysokou dávku smrtící drogy, zatímco druhá část žádné riziko nepředstavuje, píše The Free Press.
CDC také doporučuje nosní sprej Narcan jako život zachraňující lék pro oběti předávkování fentanylem.
Narcan může, zachraňuje a bude zachraňovat životy, ale není to všelék. Za prvé, jeho zásobování uvnitř amerických škol - což je gargantuovský a nákladný úkol - nijak nepomůže 82 procentům dospívajících, kteří se předávkují u sebe nebo u někoho jiného. Navíc třicet procent smrtelných předávkování dospívajících se stane, když je oběť sama. Narcan je k ničemu, pokud není poblíž nikdo, kdo by ho podal, komentuje The Free Press.