Úmluva OSN o kyberkriminalitě nesmí být v EU přijata, varuje Amnesty International a další organizace
Úmluva podle nich umožní vysoce invazivní vnitrostátní a mezinárodní sledování občanů a zveřejňování jejich údajů získaných prostřednictvím „státních trojských koní“.
Největší světové organizace pro digitální občanská práva společně zaslaly dopis Evropské unii a jejím členským státům. Vyzývají v něm k odmítnutí návrhu Úmluvy OSN o kyberkriminalitě. Plánovaná smlouva dle nich představuje hrozbu pro lidská práva.
Konkrétně nejsou prý dostatečně dodržovány mezinárodně závazné normy v oblasti lidských práv a zároveň jsou stanoveny bezprecedentní sledovací pravomoci pro orgány činné v trestním řízení po celém světě. Návrh smlouvy rovněž údajně podporuje používání komerčního sledovacího softwaru a zveřejňování údajů získaných prostřednictvím těchto „státních trojských koní“.
Dopis podepsaly organizace Amnesty International, Electronic Frontier Foundation, Human Rights Watch, Wikimedia Foundation, epicenter.works, Privacy International a více než dvacet dalších organizací a někteří akademici. Vyzývají členské státy EU, aby povzbudily ostatní země, aby následovaly jejich příkladu a odmítly plánovanou úmluvu podpořit.
Mnoho času už nezbývá: podvýbor OSN, který se zabývá i otázkami lidských práv, bude o návrhu hlasovat již 11. listopadu. Mezi 15. a 20. prosincem pak bude návrh úmluvy předložen plenárnímu zasedání Valného shromáždění. Tam by mohl být přijat jako oficiální text OSN. Poté bude zahájena fáze podepisování a ratifikace v národních státech.
Značný prostor pro zneužití
Dopis shrnuje kritiku úmluvy, která zazněla ze strany občanské společnosti a mediálních sdružení již v průběhu a po skončení období vyjednávání. Smlouva je formulována příliš široce a vytváří značnou právní nejistotu. Chybí prý také závazné záruky v oblasti lidských práv. Úmluva stanoví „vysoce invazivní vnitrostátní a přeshraniční sledovací pravomoci pro široký seznam trestných činů“ a ponechává „značný prostor pro zneužití“.
Novými body kritiky, které byly přidány, jsou náznaky nevládních organizací, že návrh je částečně v rozporu s Aktem EU o digitálních službách a také porušuje zákony členských států EU o ochraně údajů. Kromě toho je návrh úmluvy promarněnou příležitostí zajistit, aby nedocházelo k porušování lidských práv na základě pohlaví osoby.
Organizace se vyjádřily, že návrh smlouvy OSN nezlepšuje bezpečnost informačních a komunikačních technologií, ale naopak hrozí jejím zhoršením. Nevládní organizace proto vyzývají všechny členské státy EU, aby při hlasování o návrhu „hlasovaly proti“.