Ukončeme soukromé vlastnictví automobilů, dochází nám lithium, nikl a další kovy, sdělilo WEF
Světové ekonomické fórum zveřejnilo dokument s názvem 3 přístupy oběhového hospodářství ke snížení poptávky po kritických kovech, který vyzývá k ukončení soukromého vlastnictví automobilů.
Světové ekonomické fórum (WEF) zveřejnilo v pondělí 18. července na svých internetových stránkách dokument s názvem 3 přístupy oběhového hospodářství ke snížení poptávky po kritických kovech, který vyzývá k ukončení soukromého vlastnictví automobilů a pobízí vlády i veřejnost, aby místo vlastnění automobilů přistoupily k jejich sdílení. To vše v zájmu snížení světové spotřeby vzácných kovů a fosilních paliv.
„Přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům vyžaduje obrovské množství kritických kovů,“ uvádí dokument. „Samotná recyklace nebude stačit k udržení potřebného množství materiálů. Abychom snížili poptávku, musíme zvýšit sdílení, opětovné použití a upřednostňovat dlouhou životnost.“
Zelený trend vede k závislosti na kovech
Že vede celosvětový „zelený trend“ k závislosti na kovech, a to především těch vzácných, psal už v březnu tohoto roku bývalý konzultant OSN Radovan Dluhý-Smith. „Tyto kovy se staly nedílnou součástí robotiky, umělé inteligence, nanotechnologií a dalších moderních technologií, které jsou hnací silou zelených forem energie a čtvrté průmyslové revoluce,“ uvedl.
"Průměrný osobní automobil nebo dodávka v Anglii jezdí jen 4 % času. Většina z nás také má svůj osobní telefon, ale 39 % pracovníků na celém světě má k tomu navíc ještě notebook a mobilní telefon poskytnutý zaměstnavatelem," uvádí se v dokumentu WEF.
„To není vůbec efektivní z hlediska zdrojů. Větší sdílení může snížit vlastnictví nevyužívaného zařízení, a tím i spotřebu materiálu. Platformy pro sdílení automobilů, jako jsou Getaround a BlueSG, se již této příležitosti chopily a nabízejí vozidla, u nichž se platí za každou využitou hodinu.“
Bez sdílení hrozí další těžba
WEF má za to, že pokud se snížit poptávku po kovech nepodaří, budou zapotřebí nové doly. Důlní těžbu však samo WEF označuje za "slepou skvrnu" přechodu na zelenou energii.
Čína, která je hlavním světovým dodavatelem vzácných kovů, má v současnosti přibližně deset tisíc těžebních dolů. Za své světové prvenství však platí daň v podobě devastace životního prostředí.
„Radioaktivní a toxický odpad se tam často vypouští do velkých řek, jakými jsou např. Xiang, Yangtze či Žlutá řeka, s negativními důsledky na pitnou vodu a místní ekosystémy,“ píše ve svém článku Radovan Dluhý-Smith. „Vznikají také umělé přehrady plné jedovaté vody. Neslavně známá v tomto ohledu je čínská přehrada Weikuang. Případy rakovin a dalších vážných nemocí jsou alarmující.“
Konec soukromého vlastnictví
Konec soukromého vlastnictví je podle WEF zásadní. Lidé by se měli vzdát soukromých automobilů, nemovitostí i spotřebního zboží a začít se o tyto věci dělit s ostatními.
Za pronájem věcí a všechny služby by pak mohli občané EU moci platit například prostřednictvím Evropské identifikační digitální peněženky. Legislativa, kterou Evropská komise pro zavedení digitálních průkazů totožnosti připravuje, však budí obavy.
“Co se stane, když se členský stát rozhodne zaznamenávat všechny identifikační a autentizační procesy?“ zeptal se serveru ORF.at Thomas Lohninger z organizace na ochranu údajů Epicenter.works.
Legislativa digitálních peněženek totiž v současné době postrádá veškeré záruky proti zneužití ze strany samotných států a jejich institucí, protože nezaručuje ochranu proti sledování.
Zdroj: weforum.org