Trumpovo vítězství bylo způsobeno odmítnutím totalitarismu, tvrdí novinář
Někteří lidé se odklonili od levice, protože měli posledních deset let obavy, vysvětlil ve svém projevu novinář z týmu Twitter Files Michael Shellenberger.
„Voliči Kamaly Harrisové napříč Spojenými státy reagují na výsledky voleb šokem, smutkem a hněvem. Ptají se sami sebe, proč tolik Latinoameričanů, příslušníků generace X, mužů a žen hlasovalo tak, jak hlasovalo,“ sdělil v úvodu svého videa Michael Shellenberger, jeden z novinářů, kteří měli možnost zkoumat interní dokumentaci Twitteru prokazující vládní cenzurní zásahy, kterou poskytl Elon Musk.
„Pokud někdo opravdu chce pochopit, proč tolik z nás, i když máme k Trumpovi své výhrady, cítí úlevu a zadostiučinění z jeho vítězství, musí se se zamyslet nad tím, jestli to nesouvisí spíš s odmítnutím totalitarismu než s Trumpem jako osobou nebo jeho politikami,“ sdělil Schellenberger na své platformě Public ve středu 6. listopadu.
Podle Shellenbergera, který sám pochází z ultra levicového prostředí, měli voliči levice posledních deset let obavy z některých cílů, které prezentovali demokraté. „Neocenili jsme, když nám bylo řečeno, že jsme bigotní, protože jsme nechtěli rušit policii, otevírat hranice nebo zavádět rasové kvóty,“ sdělil.
Dle Shellenbergera také mnoho původních voličů demokratů nesouhlasilo s „transgender medicínou” a masovou cenzurou, na které se podílelo i Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, CIA a FBI. Průzkumy však ukazují, že hlavními důvody pro zvolení Trumpa byly ekonomika a migrace.
„Volby se však vyhrávají na okrajích, a to, v čem spočíval rozdíl mezi roky 2020 a 2024, byl přechod mnoha tradičně demokratických voličů k Trumpovi a republikánům. Mnozí z těch, kteří přešli, se stejně jako my cítili odcizeni přeměnou Demokratické strany na skupinu woke moralizátorů a pronásledovatelů,“ sdělil Shellenberger.
Trump dle Shellenbergera narušil dominanci demokratů mezi černošskými, latinskoamerickými a muslimskými voliči v klíčových oblastech. Také mnozí mladí lidé, zejména muži, se posunuli doprava. Trump získal i velké části dělnické třídy, zatímco Harrisová si vedla lépe než Joe Biden mezi bohatými voliči, vysokoškolsky vzdělanými běloškami a bělochy obecně.
„Wokeismus, nebo jak to chcete nazvat – progresivismus, politika identity, radikální levičáctví – se společností šířil zhruba poslední desetiletí, a ti z nás, kteří byli stigmatizováni a ostrakizováni, mají konečně pocit, že mohou znovu volně dýchat,“ sdělil Shellenberger s tím, že to, co nyní původně levicoví voliči prožívají, je známé jako katarze, tedy očista či uvolnění od negativních emocí a pocit obnovy.
Mezi lety 2016 a 2020 progresivismus dle Shellenbergera zesílil svůj vliv na všechny významné instituce v americké společnosti, od zpravodajských a zábavních médií po školy a univerzity. Tyto instituce pak dle novináře podporovaly a aktivně se účastnily hromadného odsuzování a utlačování těch, kteří se odchýlili od předepsané linie, což se stalo známým jako velké probuzení (odtud vychází název wokeismus, pozn.překl.).
„Běžní a jinak slušní lidé se chovali krutě. Obviňovali lidi, které znali roky nebo desetiletí, z bigotnosti, rasismu, z toho, že chtějí vyhladit transgenderové osoby, nebo že si přejí, aby miliony lidí zemřely na covid. Odklon od progresivní ortodoxie byl dostatečný důvod nejen k ukončení přátelství, ale i k tomu, aby se viníci stali terčem ostrakizace a byli vyloučeni ze společnosti. Ti, kteří se dříve pyšnili svou otevřeností a tolerancí, se stali netolerantními, zbabělými a bez zájmu o jiné názory,“ sdělil Shellenberger.
Podle novináře existuje mnoho příčin, které vedly k vzestupu wokeismu: rostoucí odstup mezi vzdělanými elitami a pracujícími lidmi; vzestup narcismu, psychopatie a dalších osobnostních rysů typu B (vztahují ke specifické skupině charakteristik spojených s určitými poruchami osobnosti, jak je klasifikovala Americká psychiatrická asociace v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch - pozn. překl.), jako jsou pocit nároku a grandióznost.
Kritizoval také způsob, jakým sociální média „dehumanizují lidi a normalizují chování, které by v reálném životě působilo psychopaticky“ a sdělil i názor, že sociální sítě způsobují úzkost pomocí „efektu akvária“, kdy jsou přirozené obavy ze sociálního odmítnutí zesíleny na míru, na kterou lidé nejsou evolučně připraveni.
„Pokud bychom měli určit moment, kdy byly lži nejsilnější, mohlo to být v létě 2020, kdy veřejní zdravotní experti, kteří požadovali zavření škol, prohlásili, že by bylo nemorální nepřipojit se k protestujícím hnutí Black Lives Matter na fyzických akcích, které se nijak nelišily od „superspreaderských událostí“ jen pár týdnů předtím, kde za účast naopak požadovali zatýkání,“ sdělil Shellenberger.
Špatnou zprávou podle novináře a velkého obhájce svobody slova je, že organizovaná cenzura stále existuje a mnoho případů zneužití moci za posledních osm let nebylo plně vyšetřeno. Dobrou zprávou pak naopak má být, že Američané chápou práci, která je před nimi.
„Musíme zastavit financování myšlenkové policie; vyšetřit zneužití moci FBI, CIA a Ministerstvem vnitřní bezpečnosti; nahradit vedení zpravodajských služeb a reformovat tyto agentury; odstraňovat wokeismus a reformovat veřejné instituce; a zajistit odpovědnost za všechny strašlivé důsledky posledních deseti let,“ uzavřel v závěru videa. Video i článek naleznete na kanále Public News.
Přeložil Jaroslav Pešta