Švýcarsko od 3. dubna již nedoporučuje plošné očkování proti Covid-19
Všechna doporučení k plošnému očkování byla k 3. dubnu 2023 ve Švýcarsku zrušena, lékaři budou vakcíny podávat pouze v individuálních případech za určitých podmínek. Vláda nenese odpovědnost za škody.
Všechna doporučení k plošnému očkování byla k 3. dubnu 2023 ve Švýcarsku zrušena, lékaři budou vakcíny podávat pouze v individuálních případech za určitých podmínek. Vláda nenese odpovědnost za škody způsobené očkováním.
Švýcarský Spolkový úřad pro veřejné zdraví (BAG) a Spolková komise pro otázky očkování (EKIF) ve svých doporučeních pro očkování od 3. dubna 2023 uvedly, že nebudou formulovat doporučení pro očkování proti Covid-19 na jaře/létě 2023 vzhledem k očekávané nízké cirkulaci viru a vysoké úrovni imunity v populaci.
Očkovat se doporučuje pouze v konkrétních individuálních případech
Očkování se do budoucna doporučuje u zvlášť ohrožených osob ve věku ≥ 16 let, pokud je ošetřující lékař považuje za lékařsky indikované v příslušné epidemiologické situaci a v konkrétním případě, pokud je možné očekávat dočasně zvýšenou ochranu před závažným průběhem onemocnění a pokud poslední dávka očkování proběhla nejméně před 6 měsíci.
Švýcarská vláda nenese odpovědnost
Odškodnění ze strany švýcarské vlády poškozeným osobám za škodu způsobenou očkováním řeší dle dokumentace po právní stránce webová stránka Strategie očkování a postupy, jak o náhradu škody požádat, jsou uvedeny na stránce Náhrada a satisfakce za škody způsobené očkováním. Tato stránka uvádí, že náhrada škody připadá úvahu pouze u očkování, které bylo úředně doporučeno nebo nařízeno.
Osoba provádějící očkování - tj. zpravidla lékař - však může být za škodu způsobenou očkováním činěna odpovědnou, pokud například zanedbala informování pacienta o rizicích vedlejších účinků nebo o omezené účinnosti očkování proti Covid-19.
Zdroj: bag.admin.ch