Studie Reuters: Tradiční média ztrácejí, budoucnost ovládnou sociální sítě
Nejrozsáhlejší mezinárodní studie odhalila zásadní změny v mediálním prostředí.
Zpráva Reuters Digital News Report 2025 byla sestavena na základě online průzkumu společnosti YouGov provedeného od poloviny ledna do konce února 2025 ve více než 40 zemích. Podle této zprávy tradiční média rychle ztrácejí vliv, zatímco sociální sítě a online influenceři získávají stále větší moc nad veřejným míněním.
Posun k sociálním médiím je výrazně tažen mladšími skupinami. Více než polovina Američanů pod 35 let považuje sociální média (včetně video sítí jako YouTube) za hlavní zdroj zpráv.
Televize a noviny na ústupu
Data z šesti zemí včetně USA, Velké Británie a Německa ukazují dramatický pokles sledovanosti tradičních médií. V období od roku 2013 do 2025 klesla sledovanost televizních zpráv v USA ze 72 % na pouhých 50 %. Ještě horší situace panuje u tištěných médií – ve Velké Británii poklesla čtenost novin z 59 % na 12 %.
"Ve většině zemí zjišťujeme, že tradiční zpravodajská média mají problém oslovit veřejnost. Čelí klesající angažovanosti, nízké důvěře a stagnujícím digitálním předplatným," uvádí zpráva Reuters Institute.
Důvěra ve zpravodajství tradičních médií výrazně klesá. V Británii se podíl lidí, kteří "důvěřují většině zpráv většinu času", snížil z 51 % v roce 2013 na současných 35 %.
Amerika se vzdaluje Evropě
Nejvýraznější změny zaznamenávají Spojené státy, které se v konzumaci zpráv stále více vzdalují ostatním západním demokraciím. Zatímco 34 % Američanů považuje sociální média za hlavní zdroj zpráv, v Británii je to pouze 20 % a ve Francii 19 %. V Japonsku dokonce jen 10 %.
"Vliv sociálních médií v USA se blíží spíše latinskoamerickým zemím – v Brazílii činí 35 % – a mnoha africkým státům než severní a západní Evropě," konstatuje studie.
Poprvé v historii více Američanů (54 %) používá k získávání zpráv sociální média než televizi (50 %).
Éra "vodcasterů"
Mezi nejdůležitější změny patří vzestup takzvaných "vodcasterů" – influencerů, kteří kombinují podcasty a video komentáře s politickým obsahem. YouTube se stal nejdůležitější platformou, následovaný Facebookem a platformou X (dříve Twitter).
V týdnu po inauguraci Donalda Trumpa se 22 % Američanů setkalo s obsahem od Joe Rogana, 14 % od Tuckera Carlsona a 13 % od Candace Owens. To představuje desítky milionů lidí, kteří získávají politické informace od těchto osobností.
X si udržuje pozice navzdory předpovědím
Studie vyvrací předpovědi o úpadku platformy X po převzetí Elonem Muskem. Využívání X pro zprávy v USA dokonce vzrostlo a platforma si udržela vliv v mnoha dalších zemích. Alternativy preferované progresivními novináři – Bluesky, Mastodon a Threads – prakticky neexistují.
Politická skladba uživatelů X se sice posunula doprava poté, co mnoho progresivců platformu opustilo, ale současná pravicová dominance je podle studie méně výrazná, než byla dříve levicová dominance.
Riziko nízké kvality informací
Autor analýzy nové Reuters studie Dan Williams sdělil, že studie ho přiměla přehodnotit jeho dřívější skepticismus ohledně vlivu sociálních sítí a na nich se vyskytujících hoaxů a falešných zpráv. Riziko podle jeho názoru může v budoucnu být nikoli v hoaxech a "fake news", které šíří běžné účty na sociálních sítích, ale v dosahu a vlivu určitých osobností, jejichž obsah není vždy důvěryhodný.
"Je informační a politickou katastrofou, že mají osobnosti jako Tucker Carlson a Candace Owens jakýkoli vliv," píše Williams s odkazem na výroky Owensové o vesmírném programu NASA. Upozorňuje, že řada příznivců považuje veškerý její obsah za fakticky správný a ověřený a nikoli pouze za názorový.
„Musíte se smířit s tím, že NASA a „vesmírné“ mise byly vždy falešné a homosexuální... a musíte se seznámit s historií NASA a programu Apollo, které byly okultní a satanské. Bylo to doslova antikristovské hnutí, které mělo přimět lidi věřit v člověka. To je fakt.“ – Candace Owens
Co to znamená pro budoucnost
Studie podle Williamsovy analýzy naznačuje, že změny v mediálním prostředí teprve začínají a jejich dopad na veřejnou debatu bude v příštích letech ještě výraznější. Pravděpodobně dojde k ještě větší polarizaci a fragmentaci informačního prostoru, a tím i k oslabení společných faktických základů pro demokratickou debatu.
"Pokud extrapolujeme současné trendy do budoucnosti, mediální prostředí roku 2035 bude dramaticky odlišné od roku 2015, natož od roku 2010," píše Williams. Současně však dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že cenzura a regulace nepomáhají zlepšovat stav demokracie a naopak podporují tribalismus.
Ve své analýze také sděluje, že považuje za chybu, že progresivisté opustili platformu X, protože tím ztratili vliv na důležité médium a přestali se účastnit debaty, která se na něm odehrává.