Stella Assange: Největším rizikem pro svobodu slova je kulturní a generační posun
Byla stvořena nová realita se svým vlastním druhem logiky ospravedlňující cenzuru a my jsme do této reality plně ponořeni, říká Stella Assange.
Byla stvořena nová realita se svým vlastním druhem logiky ospravedlňující cenzuru a my jsme do této reality plně ponořeni, říká Stella Assange. Přijela do Prahy, aby mluvila o svobodě slova a tisku. Její manžel a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange nedávno zaznamenal další dílčí úspěch v mnohaleté snaze zabránit svému vydání z Británie do Spojených států, kde je stíhán za zveřejnění tajných dokumentů. Londýnský vrchní soud mu povolil možnost dalšího odvolání proti extradici, kterou předloni nařídila britská vláda. 13 let trvající právní bitva se tímto verdiktem může protáhnout nejméně o další čtyři měsíce.
Co je podle vás hlavním rizikem pro svobodu slova? Je to legislativa, nebo to, že lidé chtějí sami větší kontrolu sociálních médií kvůli hate speech a dezinformacím?
Největší hrozbou je kultura cenzury, která se vyvinula, ve které jsme teď hluboce zakořeněni, a kvůli které musíte najednou vysvětlovat, proč byste neměli být cenzurováni. A nikoli naopak. Tento kulturní posun se objevil ve stejné době jako zásah proti WikiLeaks a Julianovi. Existuje trajektorie, řekněme, od roku 2010, což bylo v době, kdy svoboda internetu a informací byla na svém vrcholu a kdy server WikiLeaks zveřejnil dokumenty o Afghánistánu a válce proti terorismu. Ten následný zásah proti WikiLeaks a také způsob, jakým „liberální demokracie“ zasáhly, se stal jakýmsi vzorem či manuálem, jak jít po disidentech na Západě.