SOSP ohodnotila postoje kandidujících stran ke svobodě slova
Za subjekty, které jasně stojí na straně svobody projevu, označila SOSP koalici SPD-Trikolora, hnutí Stačilo!, Motoristé sobě, Svobodní a PRO.
Společnost pro obranu svobody projevu před volbami do Evropského parlamentu kontaktovala zástupce kandidujících subjektů, které měly podle průzkumů největší šanci uspět, s pěti otázkami. Sedm z deseti subjektů zaslalo své odpovědi, jen Česká pirátská strana, STAN a SocDem neodpověděly ani po urgenci.
SOSP zveřejnila shrnutí, kde se podrobněji zaměřila na některé odpovědi a srovnávala je s reálným chováním strany, hnutí či koalice a s tím, jak zástupci subjektů hlasují v Evropském parlamentu.
Za subjekty, které jasně stojí na straně svobody projevu, označila SOSP koalici SPD-Trikolora, hnutí Stačilo!, Motoristé sobě, Svobodní a PRO.
Za SPD zvolení Ivan David a Hynek Blaško jsou podle SOSP jediní čeští europoslanci, kteří se nebáli hlasovat proti unijním nařízením omezujícím svobodu slova. Na pozvání SPD měli členové SOSP také možnost debatovat o hrozbách cenzury v EU s europoslanci celé frakce ID.
“Ač to mnohé asi překvapí, Kateřina Konečná (KSČM) patří v EP mezi 5 českých europoslanců s nejlepším skóre při hlasování o cenzurních nařízeních EU. Ondřej Dostál (č.2 na kandidátce, nezávislý za SD-SN) se k tématu svobody slova vyjadřuje dlouhodobě v řadě veřejných vystoupení. Odpovědi Stačilo! na naše otázky jsou nevyhýbavé a specifikují reálná proticenzurní opatření,” shrnuje dále analýza SOSP.
Petr Macinka i Filip Turek za Motoristy sobě jsou podle SOSP také aktivními obránci svobody slova. Otázka je, jak hodnotit koaliční Přísahu, jejíž zástupci se zatím k tématu moc nevyjadřují. Svobodní patří ke stranám, které se obrany svobody slova chopily mezi prvními a také strana PRO stojí jednoznačně na straně svobody slova.
Celé shrnutí i podrobné odpovědi naleznete na webu SOSP.