Seymour Hersh odkrývá svůj zdroj: Můj přítel, který zastavil Nixona i válku
Legenda investigativní žurnalistiky a držitel Pulitzerovy ceny šokoval svět článkem "Jak Amerika zlikvidovala plynovod Nord Stream." Nyní vypráví o svém přátelství s Danielem Ellsbergem.
Jeden z nejslavnějších amerických investigativních novinářů Seymour Hersh, držitel mnoha novinářských cen včetně Pulitzerovy ceny, který se proslavil především odkrytím masakru v My Lai během války ve Vietnamu a který nedávno šokoval veřejnost celého světa svým článkem Jak Amerika zlikvidovala plynovod Nord Stream, věnoval jeden ze svých posledních článků Danielu Ellsbergovi, další ikoně americké investigativní žurnalistiky.
Daniel Ellsberg byl ústřední postavou případu Pentagon Papers, který předcházel a následně se prolínal s aférou Watergate, a který ve svém důsledku připravil o funkci tehdejšího prezidenta Richarda Nixona a pomohl ukončit válku ve Vietnamu.
50 let s Danielem Ellsbergem
Ve svém článku Hersh popisuje, jak se s Ellsbergem seznámil a jak následně probíhala jejich spolupráce. Daniel Ellsberg, absolvent Harwardu (disertační práce Ellsbergův paradox), se po úspěšné kariéře v Pentagonu a v politickém think tanku RAND Corp., kde v obou případech zastával vysokou funkci válečného stratéga, rozhodl odhalit veřejnosti pozadí války ve Vietnamu.
Díky nejvyššímu stupni bezpečnostní prověrky mohl postupně z Pentagonu vynosit a okopírovat přibližně 7000 stran přísně tajné studie týkající se způsobu vedení války, a předat je tisku. Prezident Nixon se pokusil o cenzuru a současně obvinil Ellsberga ze špionáže.
Vzhledem k tomu, že pentagonské dokumenty prokazovaly, že americká vláda veřejnosti po desetiletí lhala a že válku cíleně rozpoutala, soud cenzuru uvalenou na deníky The New York Times a The Washington Post po vypršení několikatýdenní lhůty neobnovil s odkazem na první dodatek Ústavy Spojených států, který zaručuje svobodu slova, názoru a tisku.
Nejnebezpečnější muž Ameriky
Prezident Richard Nixon však prohlásil o Ellsbergovi, že „je to nejnebezpečnější muž Ameriky a že jen a pouze vláda rozhoduje o tom, co se o válce občané dozví“. K obvinění ze špionáže přidala Nixonova administrativa další obvinění, takže Ellsberg ve vrcholné fázi případu čelil trestu o celkové výši odnětí svobody na 115 let.
„Sledoval jsem následný Ellsbergův proces u federálního soudu v Los Angeles a dokonce jsem psal o pochybeních podlézavců z Bílého domu, kteří se na žádost prezidenta Nixona vloupali do kanceláře Ellsbergova psychoanalytika. (Vládní žaloba byla zamítnuta poté, co vyšel najevo rozsah Ellsbergova špehování nařízeného Bílým domem.),“ píše Seymour Hersh.
Ellsberg byl zproštěn všech obvinění, protože soudce prohlásil řízení za zmatečné a upozornil na to, že vláda soudní případ poškodila sama svými ilegálními praktikami vůči Ellsbergovi. Najevo vyšly ilegální odposlechy, loupeže a kauza se prolnula s aférou Watergate.
„Bylo to na začátku volebního léta 1972, kdy jsme se s Ellsbergem zkontaktovali. Pro Timesy jsem psal o prohrané válce ve Vietnamu a o prohřešcích CIA. /…/ Dan měl dva příběhy, o nichž si myslel, že by mohly změnit dynamiku listopadových voleb,“ píše Hersh.
Během spolupráce se mezi Hershem a Ellsbergem vyvinulo přátelství. „Chtěl, abych před prezidentskými volbami na podzim 1972 odhalil dvě zneužití Bílého domu. Dan mi řekl, že Nixon a Kissinger - pro které Dan napsal důležitý první politický dokument poté, co byl jmenován poradcem pro národní bezpečnost - odposlouchávali své spolupracovníky a členy vlády. Druhým tipem, který pro mě Dan měl, bylo, že Kissinger nařídil některým svým spolupracovníkům, aby vypracovali plán na použití taktických jaderných zbraní v Jižním Vietnamu pro případ, že by byly potřeba k ukončení války za amerických podmínek,“ pokračuje Hersh ve svém vyprávění.
Prezident Nixon byl v důsledku případu Pentagon Papers a aféry Watergate následně nucen rezignovat a devět měsíců na to válka ve Vietnamu díky kongresem zastavenému financování skončila. Přátelství i spolupráce Hershe a Ellsberga však pokračovaly.
„…chápal a soucítil s mou dychtivostí - dokonce s mou potřebou dozvědět se vše, co jsem mohl, o jeho světě tajemství a lží, o věcech řečených nahlas a skrytých v přísně tajných dokumentech. A tak se s radostí stal mým učitelem a naučil mě, kde a jak nahlédnout do zapadlých koutů americké zpravodajské komunity,“ vyjádřil se Hersh na adresu Daniela Ellsberga, který nedávno vydal prohlášení, že ve svém pokročilém věku odmítá léčbu rakoviny slinivky a jeho prognóza mu dává maximálně šest měsíců života.
Na Oscara nominovaný dokument o Danielu Ellsbergovi a případu Pentagon Papers můžete shlédnout s českými titulky níže nebo zde.
Na téma kauzy Pentagon Papers byl také natočen režisérem Stevenem Spielbergem film The Post.