Rusko pod digitálním dohledem: Digitální rubl nahradí hotovost
Náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Mojsejev se vyjádřil, že digitální rubl je náhradou za hotovost.
Náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Mojsejev se vyjádřil, že digitální rubl je náhradou za hotovost.
Rusko přijme zákon o digitálním rublu v polovině dubna nebo na začátku května a v květnu vstoupí v platnost, uvedl Anatolij Aksakov, předseda výboru Státní dumy pro finanční trh.
Pilotní program digitálního rublu zahrnující třináct ruských bank se blíží ke konci a během následujících čtyř týdnů bude ratifikován právní rámec.
Ruská státní média zatím vyzdvihují přednosti této "třetí formy" národní měny, mezi nimiž uvádí například skutečnost, že CBDC rubl je emitován a kontrolován výhradně ruskou centrální bankou, jeho použití je pohodlné, bezpečné, spolehlivé a transparentní a že je tato měna programovatelná.
Alternativní média na druhé straně upozorňují, že je digitální rubl implementací globálního projektu Světové banky a Světového ekonomického fóra.
Plánuje Ruská centrální banka nahradit hotovost?
Náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Mojsejev se vyjádřil, že "digitální rubl je náhradou za hotovostní rubl".
Sergej Švecov, první místopředseda Banky Ruska, uvedl ve svém projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, že „digitální rubl nakonec nahradí hotovost, ale přechodné období bude dlouhé.“
Proč je digitální rubl nebezpečný
Finanční analytik s dlouholetými zkušenostmi s řízením komerčních bank Alexander Lezhava se vyjádřil:
"Proč je digitální rubl pro nás všechny nebezpečný? Proto, že na rozdíl od všech dnes existujících hotovostních/bezhotovostních systémů je programovatelný. Lze jej naprogramovat z hlediska časování, směrů použití a všeho možného.
Navíc má nahradit jak hotovostní, tak bezhotovostní platby. Ruská banka jej prezentuje jako svého druhu digitální hotovost, neboť každý digitální "token" má své vlastní číslo a lze jej naprogramovat. Co to znamená? Že v podstatě centrální banka bude mít veškeré finanční informace o každém z nás.“
Život pod digitálním dohledem
„Soukromý život jako pojem prostě zmizí,“ píší místní média. „Pro úřady bude snadné občany trestat, omezovat, zakazovat. Nežádoucí osoby bude možné snadno odpojit od digitální peněženky.“
S plošným zavedením digitálního rublu už prý lidé nebudou moci ukrýt ani haléř. Například chudé ruské rodiny nyní mohou přežívat z nezdaněných nájemních bytů, šedých platů nebo dávek, které dostávají od státu, a nevykazovat tak své plné příjmy. Podle ekonomů dosahuje podíl šedé ekonomiky v Rusku 30 % a více a asi 20 milionů lidí pobírá "obálkové" platy.
Konec možnosti utrácet anonymně
Známý ruský ekonom Valentin Katasonov označil CBDC za podvod století. "Digitální měny centrálních bank jsou globalistickým projektem Mezinárodního měnového fondu a skupiny G7", sdělil.
Nejdůležitějším aspektem CBDC bude dle Katasonova zbavení lidí práva utrácet peníze anonymně, protože s příchodem jejich digitálních protějšků budou všechny lidské transakce pod úplnou kontrolou provozovatelů nového systému.