Rusko: CBDC rubl bude postupně zaváděn od října. Zatím pro vládní výdaje
Ruská vláda začne používat digitální rubl pro omezený seznam rozpočtových výdajů od 1. října 2025.

Podle návrhu zákona předloženého Státní dumě koncem května by měla ruská vláda od 1. října 2025 začít hradit některé rozpočtové výdaje v digitální (CBDC) měně.
Rusko přijalo digitální rubl jako třetí formu zákonné měny již před dvěma lety. V současnosti tento CBDC rubl funguje v pilotní fázi. V rámci té je vybrané skupině jednotlivců a firem umožněno zřídit si digitální peněženky ve formě mobilních či webových aplikací a provádět nákupy a převody digitálními rubly.
Aktuální plán zavádění do provozu je však výrazně pomalejší než původní ambice. Podle agentury Reuters Rusko plánovalo plné spuštění digitálního rublu již tento rok. Loni v listopadu však rezignoval šéf tohoto projektu a centrální banka se rozhodla termín odložit, aby bylo více času na přípravu.
Harmonogram implementace
Plné využití digitální měny centrální banky pro všechny typy rozpočtových plateb, jako jsou důchody a sociální dávky, platy státních zaměstnanců, výdaje na obranu a další, je naplánováno na leden 2026.
Přechodné období pro zavedení běžných plateb na regionální úrovni začne 1. července 2027, do tohoto data musí také úvěrové instituce nabídnout klientům přístup k platformě digitálního rublu například pomocí aplikací v mobilních telefonech či webového rozhraní.
Jde o globální trend, argumentuje centrální banka
Zástupkyně předsedy ruské Centrální banky Zulya Kakhrumanova v rozhovoru pro Komsomolskaya Pravda popsala podstatu digitálního rublu pouze jako "další formu ruské měny” s tím, že volba, zda CBDC rubl použít nebo ne "zůstává na člověku".
Kakhrumanova také mimo jiné zdůraznila, že "nelze říci, že přesně následujeme čínskou cestu. Ale jde o globální trend - zjednodušit život při provádění nejen plateb, ale také jakýchkoli našich akcí v jakýchkoli sférách."
Kritické hlasy
Alexander Lezhava, finanční analytik s dlouholetými zkušenostmi s řízením komerčních bank, však kritizuje komunikační strategii centrální banky jako propagandistickou a upozorňuje na rozpor mezi deklarovanou dobrovolností a možným budoucím tlakem na použití digitálního rublu.
"Prohlášení o dobrovolném používání digitálního rublu je v rozporu s možným vytvořením podmínek a tlaku ze strany Centrální banky, které jej mohou učinit v podstatě povinným. Jedná se o „řízenou demokracii“, kdy je svoboda volby deklarována, ale v praxi omezena systémovými faktory," napsal Lezhava na svém Telegram kanálu.
Technické aspekty
Implementace CBDC rublu vyžaduje od bank, obchodních podniků a dalších účastníků trhu investice v řádu miliard rublů do infrastruktury potřebné pro fungování nového platebního systému.
Podle oficiálních informací bude platforma digitálního rublu standardizovaná a bude využívat univerzální QR kódy rozpoznatelné jakýmkoli platebním systémem. Ruská centrální banka tvrdí, že systém bude zabezpečený proti krádežím.
Vize budoucnosti hotovosti
První zástupce předsedy Centrální banky Ruska Sergej Švetsov na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru již v roce 2021 naznačil dlouhodobou vizi, když uvedl, že „digitální rubl nakonec nahradí hotovost, ale přechodné období bude dlouhé.“

„Opustili jsme některé nevhodné formy peněz. Myslím si, že hotovost bude také v určitém okamžiku, za 10, 20 nebo 30 let, marginální. Nahradí ji digitální rubl. A rychlost, s jakou bude tento produkt vytvořen, velmi závisí na naší technologické připravenosti,“ zdůraznil.
Rusko přiznalo plán programovat své CBDC
"Proč je digitální rubl pro nás všechny nebezpečný? Proto, že na rozdíl od všech dnes existujících hotovostních/bezhotovostních systémů je programovatelný. Lze jej naprogramovat z hlediska časování, směrů použití a všeho možného,” vyjádřil se Alexander Lezhava.
“Ruská centrální banka se snaží rozptýlit tzv. mýty kolem CBDC rublu. Digitální rubl je programovatelný, [říkají], je trackovatelný, ale my bychom digitální rubl nikdy nepoužili k omezení toho, co za něj můžete nakoupit,” sdělil pro Reportéry on-line americký novinář Riley Waggaman v pořadu internetové televize V.O.X.
“Existuje pro to termín. Říká se tomu obarvení. Což znamená, že digitální rubly jakoby označíte pro konkrétní účely. A pak, na začátku tohoto měsíce září, jeden z vedoucích zástupců ruské centrální banky řekl: Ano, budeme časem v průběhu implementace zkoumat možnost "obarvování" digitálních rublů. Takže už vidíme, že ustupují od svého předchozího slibu.”
Obavy ze ztráty anonymity
Známý ruský ekonom Valentin Katasonov označil CBDC za podvod století. "Digitální měny centrálních bank jsou globalistickým projektem Mezinárodního měnového fondu a skupiny G7," sdělil.
Nejdůležitějším aspektem CBDC bude dle Katasonova zbavení lidí práva utrácet peníze anonymně, protože s příchodem jejich digitálních protějšků budou všechny lidské transakce pod úplnou kontrolou provozovatelů nového systému.
“Navíc má nahradit jak hotovostní, tak bezhotovostní platby. Ruská banka jej prezentuje jako svého druhu digitální hotovost, neboť každý digitální "token" má své vlastní číslo a lze jej naprogramovat. Co to znamená? Že v podstatě centrální banka bude mít veškeré finanční informace o každém z nás,“ sdělil Alexander Lezhava.
Hybridní kapitalismus dohledu
Podle studie Hybridní kapitalismus dohledu: Sber model pro modernizaci Ruska snaha o zisk a vliv vede ruskou kvazi státní mamutí společnost Sber, která v Rusku zastřešuje velkou část procesů digitalizace, ke stále většímu shromažďování dat, která mohou být využívána k modifikaci chování lidí, čímž se stále zmenšuje prostor pro individuální jednání a dokonce i politiku. Sber je sice komerční společnost, ale se státní podporou, která paradoxně konkuruje státu a dokonce de facto plní státní funkce. Hybridní kapitalismus dohledu může v budoucnu tak vést i k novému modelu vládnutí.
"Musím říct, že považuji za osvěžující upřímnost poslance Anatolije Aksakova, který otevřeně přiznal, že digitální rubl bude sloužit k vládní kontrole občanů. Podle informací od Aksakova vláda již diskutuje o možnostech, jak omezit, na co lze CBDC rubl utratit - například sociální dávky nepůjdou použít na alkohol či cigarety. Takže si snad už nikdo nedělá iluze, k čemu celá ta technologie CBDC má vlastně sloužit, že?" sdělil pro Reportéry on-line novinář Riley Waggaman, který dlouhodobě pokrývá téma zavádění CBDC v Rusku.
Poslanec Anatolij Aksakov, předseda výboru Státní dumy pro finanční trhy, v rozhovoru pro Rossijskuju Gazetu skutečně uvedl, že ruská vláda již diskutuje o "možných scénářích použití" digitálního rublu, který může být naprogramován tak, aby omezil nebo zakázal určité druhy nákupů.
Jako příklad Aksakov uvedl použití digitálního rublu k vyplácení mateřské a přídavků na děti tak, aby tyto prostředky "nemohly být utraceny za alkohol a cigarety". Taková omezení by podle Aksakova byla "oprávněná a nezbytná", protože "opatření sociální podpory by se jasně stala účinnějšími".
Aksakov sdělil, že "vyvážená rozhodnutí" ohledně kontrolních opatření budou "postupně" implementována, jakmile digitální rubl vstoupí do masového oběhu.
Ruská centrální banka však opakovaně popřela, že se taková "vyvážená rozhodnutí" vůbec zvažují, a trvá na tom, že "volba, kterou formu rublu [hotovost, bezhotovostní nebo digitální měnu] použít, zůstane u občanů" a "své digitální rubly můžete utratit, jak uznáte za vhodné".
Rozhovor na téma digitalizace Ruska s americkým novinářem dlouhodobě žijícím v Moskvě Riley Waggamanem natočila ve spolupráci se serverem Reportéři on-line internetová televize V.O.X.