Rusko: 10 let vězení za protesty proti covidovým opatřením. Kauza operního pěvce Vadima Čeldijeva
Operní pěvec a choreograf Vadim Čeldijev byl po dvou letech pobytu ve vazbě odsouzen k deseti rokům ve věznici se zvýšenou ostrahou za podílení se na organizaci protestu proti covidovým lockdownům.
Operní pěvec a choreograf Vadim Čeldijev ze Severní Osetie byl po dvou letech pobytu ve vazbě odsouzen k deseti rokům ve věznici se zvýšenou ostrahou za podílení se na organizaci protestu proti covidovým lockdownům.
Vadim Čeldijev, známý operní barytonista, zakladatel charitativní organizace, ale také kritik nepřiměřenosti ruských proticovidových opatření, strávil více než dva roky ve vazbě poté, co byl 15. dubna 2020 zadržen tajnou policií před svým domem v Petrohradě.
Pěvec od zavedení prvních opatření proti koronaviru oslovoval své fanoušky na sociálních sítích, aby „neuvěřili světovému spiknutí“, a vyzýval k „odhalení pravdy“. Obviňoval také lékaře, že se spolčili s vládou, aby vydělali peníze.
Zadržení v Kazanské ulici
Trestní řízení bylo proti Čeldijevovi zahájeno 15. dubna 2020. V obvinění se uvádí, že operní barytonista šířil na sociálních sítích videa o "chatrnosti" opatření úřadů proti koronaviru a vyzýval k "porušení režimu sebeizolace".
Než došlo v dubnu 2020 k jeho zadržení, pobýval Čeldijev v Petrohradě. Tuto informaci obsahoval i trestní spis. Přesto bylo po Čeldijevovi vyhlášeno federální pátrání a 16. dubna 2020 byl vydán zatykač obsahující tuto adresu. 17. dubna pěvce zadrželi poblíž domu č. 43 v Kazanské ulici příslušníci Centra pro boj s extremismem Ministerstva vnitra Severoosetsko-Alánské republiky, naložili ho do vozu a během následujících dvou dní ho deportovali zpět do Severní Osetie.
Během cesty došlo dle výpovědi Čeldijeva ve vesnici Alchanchurt u benzinové pumpy k provokaci, kdy jeden z příslušníků ministerstva vnitra udeřil druhého, a tento čin byl následně připsán zadrženému, stejně jako sprosté nadávky na adresu příslušníků. Dva další policejní příslušníci však následně u soudu potvrdili verzi svých kolegů.
„Fardzinov vyšel zaplatit za palivo a Chabulov natankoval. Ihned poté se Chutov, který seděl na předním sedadle, otočil zpět k Plievovi a ostře mu přikázal, aby se k němu přiblížil. Poté chytil Plieva za hruď, levou rukou za oděv a několikrát, přesně 3-4krát, ho udeřil pravou pěstí do obličeje. Pliev ani nepomyslel na odpor nebo na to, že by se odtáhl. Vzápětí se objevili Chabalov a Fardzinov, otevřeli dveře a začali tahat Čeldijeva z auta, ale spíše to napodobovali…“ cituje výpověď obžalovaného text petice Svoboda pro Vadima Čeldieva.
Dle znaleckého posudku ze dne 19. dubna 2020 nebyly na rukou Čeldijeva zjištěny žádné známky, které by svědčily o způsobení tělesných zranění Plievovi. Žádosti o odběr a porovnání DNA nebylo ze strany vyšetřujících vyhověno, tvrdí se dále v petici.
Více než dva roky ve vazbě
Den konání nepovolené demonstrace, jejíž spoluorganizátorem Čeldijev byl, trávil pěvec již ve vazbě a nemohl se tak zúčastnit. Později byl navíc obviněn z výtržnictví, vyzývání k extremismu, z násilí proti úřednímu činiteli a dalších trestných činů. Celkem strávil Čeldijev ve vazbě více než dva roky. Rostovský oblastní soud mu také uložil pokutu ve výši 75 000 rublů za „zneužití svobody slova a přístupu k informacím".
Umělcův právník Batraz Kulčiev s rozhodnutím soudu nesouhlasí. "Videa zveřejněná 6. dubna 2020 na sociální síti neobsahovala žádné vědomě nepravdivé informace o okolnostech ohrožujících život a bezpečnost občanů," sdělil. Zpěvák měl prý obavy, že covidová uzavření provozů připraví mnoho lidí o práci. Videa však také obsahovala nelichotivé informace o Sergejovi Ivanovičovi Menajlovi, hlavě Severní Osetie-Alanie, ruské republiky ležící v severním Kavkaze.
Muž, který odešel z opery, aby pomáhal chudým
Vadim Čeldijev vystudoval Vysokou školu umění ve Vladikavkazu a dále studoval na Akademii mladých pěvců Mariinského divadla a na konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě. Vystupoval na scénách Šostakovičovy filharmonie, Michajlovského divadla, Petrohradské opery a dalších.
V roce 2016 se vrátil do svého rodného Vladikavkazu vzdáleného od legendárního petrohradského divadla přibližně 2 400 km, aby se stal v místních médiích známým jako "Muž, který odešel z opery, aby pomáhal chudým". Ve Vladikavkazu založil charitativní organizaci s názvem Iron Ziu (označení pro "jednotu" nebo "vzájemnou pomoc"), která poskytovala oblečení, hračky a zubní péči lidem žijícím v chudobě.
V roce 2018 na sebe Čeldijev upozornil projevem o environmentalismu, který pronesl po požáru v továrně Elektrotsink, jednom z největších ruských metalurgických závodů. Díky svým politickým názorům a veřejně šířeným proslovům týkajícím se ekologie a policejní brutality byl již dříve zadržen a vyslýchán.
Nebouřit se, nerozbíjet, nebojovat
Na protestním shromáždění ve Vladikavkazu 21. dubna 2020 se sešlo asi dva tisíce občanů, z nichž někteří přišli vyjádřit nesouhlas se zadržením operního pěvce. Dle ruského deníku Moskovsky Komsomolets není možné posoudit, do jaké míry byli účastníci protestu ovlivněni předchozími video výzvami Vadima Čeldijeva.
Psycholingvistické zkoumání, kterému soudní znalci podrobili videa nahraná Čeldijevem na sítě, údajně ukázalo, že jsou tato videa extremistická, a Vadim Čeldijev byl zařazen na seznam ruské federální služby finančního dohledu Rosinformmonitoring. Zpěvák však prokazatelně, podle screenshotů zpráv, vyzýval své sledující a účastníky protestu, aby se "nebouřili, nerozbíjeli, nebojovali“ a nepodléhali policejním provokacím. Na organizaci protestu se podílel s občany Arsenem Besolovovem a Ramisem Čerkinovovem, kteří dostali oba osmiletý trest.
Vadim Čeldijev byl odsouzen na deset let podle souhrnu čtyř paragrafů trestního zákoníku:
Veřejné šíření vědomě nepravdivých informací o okolnostech, které ohrožují život a bezpečnost občanů (článek 207. 1 trestního zákoníku Ruské federace)
Použití násilí proti představiteli moci (část 1 článku 318 trestního zákoníku Ruské federace)
Veřejné výzvy k extremistickým aktivitám spáchané prostřednictvím sítě Internet (část 2 článku 280 trestního zákoníku Ruské federace)
Organizování nepokojů doprovázených násilím, ničením majetku, používáním jiných látek a předmětů, které představují nebezpečí pro ostatní, jakož i kladení ozbrojeného odporu představiteli moci (část 1 článku 212 trestního zákoníku Ruské federace).
Ke všem činům mělo údajně dojít v období od 1. dubna do 17. dubna 2020.
Sám Čeldijev trvá na své naprosté nevině. Domnívá se, že jeho trestní stíhání je zcela spojeno s jeho občanským postojem a kritikou úřadů. Například v roce 2018 se Čeldijev veřejně vzdal propůjčeného titulu zasloužilého umělce Severní Osetie, který mu byl mu udělen v roce 2015. Důvodem odmítnutí titulu byl zpěvákův nesouhlas s téměř jednomyslným odhlasováním důchodové reformy parlamentem Severní Osetie-Alanie. Ve svém prvním otevřeném prohlášení, v němž ostře kritizoval úřady, uvedl, že takový návrh mohli schválit pouze "nepřátelé lidu".
Závěrečné slovo Vadima Čeldijeva u Rostovského oblastního soudu je možné shlédnout v plném znění na sociální síti YouTube. Batraz Kulčijev, právník Vadima Čeldijeva, v rozhovoru pro televizi WingsTV uvedl, že se hodlá proti rozsudku vynesenému nad jeho klientem odvolat.
Čeldijevův profil na YouTube stále existuje, ačkoli již dva roky nebyl aktualizován, Instagramový účet nese pouze odkaz na text petice Svoboda pro Vadima Čeldieva.
Telegramový kanál Vadima Čeldijeva se po jeho zadržení na tři týdny odmlčel a poté se jeho provoz obnovil se zprávou, že kanál nespravuje Čeldijev. V posledních dnech si zde čtenáři mohou přečíst stále stejnou zprávu v osetštině: "Irættæ, æumæ æm æmæm!!!" ("Osetinci, kupředu!")
Dle videa uniklého z věznice, kde je Čeldijev držen, pěvec trénuje svůj hlas i za mřížemi.
Zdroj: classicfm.com, mk.ru