Robert Malone: K volbě ředitele CDC
Během přípravy této úvahy mi nečekaně zavolal ministr Kennedy, aby se mnou prodiskutoval nominaci Monarezové, takže mám informace z první ruky.

Překlad původního článku na serveru Brownstone
Prezident Trump nominoval Susan Monarezovou na pozici ředitelky CDC. To vyvolalo šok v MAHA komunitě, která očekávala, že se této role ujme některá z celebrit z období Covidu.
Úvodem: Během přípravy této úvahy mi nečekaně zavolal ministr Kennedy, aby se mnou prodiskutoval nominaci Monarezové, takže mám informace z první ruky. Ministr Kennedy mi svěřil, že ji silně podporuje.
Popisuje ji jako administrativní dynamo, které ve funkci dočasné ředitelky CDC úzce spolupracovalo s DOGE a odvádí na té pozici vynikající práci. Například, v CDC byli zaměstnanci, kteří bránili přístupu k důležitým datům a klíčovým informacím z VAERS. Ředitelka Monarezová pohotově zakročila a tyto jedince odstranila nebo jinak podnikla kroky nezbytné k získání přístupu k potřebným datům. Učinila tak rychle a efektivně.
Není překvapením, že v CDC existuje velký odpor vůči změnám, a Monarezová se všem překážkám staví čelem a překonává je promptně a metodicky. Jsem šokován, šokován, že existuje tolik odporu vůči dohledu a reformám <sarkasmus>.
V každém případě neposuzujte knihu podle obalu. Pokud má agenda MAHA uspět, bude potřebovat lidi jako Monarezová, kteří povedou klíčové administrativní pozice. To znamená, že budeme potřebovat víc než jen populární influencery. Je třeba lidí s mnohaletými zkušenostmi na vysoké bezpečnostní úrovni, kteří rozumí byrokracii a vědí, jak se pohybovat v pravidlech a předpisech, aby se nezasekli u soudů.
Energická Monarez může být přesně to, co by doktor (nebo možná by byl vhodnější chirurg) předepsal pro léčbu velmi nemocného CDC.
Pojďme se na chvíli zaměřit jen na fakta a její životopis. Pak si můžete udělat vlastní hodnocení a vyvodit vlastní závěry.
Kdo je Dr. Monarezová?
Monarezová získala doktorát na University of Wisconsin–Madison, kde se její výzkum zaměřoval na technologie infekčních chorob, zejména těch, které postihují země s nízkými a středními příjmy. Poté absolvovala postdoktorandský pobyt na Stanford University School of Medicine, kde se zaměřila na výzkum infekčních chorob.
Navzdory tomuto výzkumnému zázemí uvádí PubMed pod jejím jménem pouze jednu publikaci, nedávno vydaný článek. Je tedy administrátorkou, nikoli výzkumnicí. Vzhledem k jejím letům ve vládě jsou její manažerské dovednosti zjevně to, v čem vyniká.
Monarezová byla členkou Americké asociace pro pokrok vědy. Poté zastávala role v Úřadu pro vědu a technologickou politiku a v Národní bezpečnostní radě USA, kde její práce zahrnovala iniciativy proti antimikrobiální rezistenci, rozšíření nositelných technologií pro monitorování zdraví a zlepšení připravenosti na pandemie (což by zahrnovalo biologickou obranu). Pracovala v Bílém domě za Obamy, Trumpa 1.0 a Bidena. Během prvního Trumpova funkčního období zastávala role v oblasti zdravotnických technologií a biologické bezpečnosti, včetně pozic na ministerstvu vnitřní bezpečnosti a v Úřadu Bílého domu pro vědu a technologickou politiku. Byla tedy již známá týmu Trumpovy šéfky štábu Susie Wilesové.
Na americkém ministerstvu vnitřní bezpečnosti působila Monarezová jako zástupkyně náměstka ministra pro strategii a datovou analytiku, kde dohlížela na výzkumná portfolia Agentury pro pokročilé výzkumné projekty v oblasti vnitřní bezpečnosti (HSARPA) a Úřadu pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA). Další strašidelné věci.
V lednu 2023 byla Monarezová jmenována zástupkyní ředitele Agentury pro pokročilé výzkumné projekty v oblasti zdraví (ARPA-H), kde vedla iniciativy zaměřené na využití umělé inteligence a strojového učení ke zlepšení výsledků v oblasti zdraví. Pod jejím vedením program ARPA-H zahrnoval výzkum dostupnosti a cenové dosažitelnosti zdravotní péče, rozšíření intervencí v oblasti duševního zdraví, boj proti opioidové epidemii ve Spojených státech a „nerovnosti“ v oblasti zdraví matek. Velká část jejího výzkumu byla zaměřena na výzkum související s DEI a zdravotními výsledky. Domnívám se však, že je to pravděpodobně její práce s řešeními souvisejícími s umělou inteligencí aplikovanými na veřejné zdraví, která ji posunula v žebříčku až k nominaci nejprve na úřadující ředitelku a poté na ředitelku CDC.
Monarezová se stala zastupující ředitelkou Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a zastupující správkyní Agentury pro toxické látky a registr nemocí 23. ledna 2025 poté, co byla jmenována hlavní zástupkyní ředitele agentury. Dne 24. března 2025 byla jmenována na novou ředitelku CDC.
Přežije nominační proces?
Předpovídám, že získá dvoustrannou, drtivou podporu Senátu a její nominace bude hladká. Nezapomeňte, že nejprve pracovala pro Obamu a Bidena, takže ji Demokraté a administrativní stát milují. Existuje mnoho spekulací, že má silné vazby na zpravodajské služby, a pracovala v biologické obraně, takže ji Jestřábi budou zbožňovat. Jak jsem napsal výše, předpovídám, že podpora pro ni bude drtivá z obou stran.
Byla vybrána, aby vedla CDC kvůli své práci s umělou inteligencí. Využití umělé inteligence aplikované na VAERS a MMWR bude klíčové při přepracování systému hlášení nežádoucích účinků. Spekuluji, že ministr Robert Kennedy Jr. souhlasil, protože má dovednosti k tomu, aby nasadila tým expertů na umělou inteligenci na MMWR a VAERS a již spolupracuje s DOGE. Nedávné zasedání kabinetu pravděpodobně zahrnovalo úvahy o její nominaci. Upřímně, toto je kandidátka, kterou by Musk podpořil.
Co Kennedy?
Nedokážu si představit, že by prezident Trump Kennedyho v této nominaci zaslepil.
Vzhledem k minulosti Monarezové však chápu, proč by Kennedy nemusel mít proti její nominaci námitky a vzhledem k jejím dosavadním pokrokům a úspěchům ve funkci úřadující ředitelky CDC, proč by byl z tohoto jmenování nadšený. Dal jí dvouměsíční zkušební období a ona jím prošla. Vždy mějte na paměti, že cílem je odvést práci, ne jen odměňovat lidi za to, že měli v minulosti pravdu.
V minulých administrativách přišlo a odešlo nespočet šéfů agentur, kteří byli předvídatelně sežráni zaživa systémy, jimž nerozuměli. Na to Washington vždy spoléhal: stačí vyčkat a byrokracie vždy zvítězí.
Trumpova administrativa a RFK mladší mají v hlavě jiný plán. Stejně jako v případě Kashe Patela v FBI, stejně jako v případě OMB a mnoha dalších agentur, dává tato administrativa přednost lidem se skutečnými zkušenostmi a odhodláním odvést práci.