Rastislav Vasilišin: Jediným protijedem na CBDC je zatím bitcoin
CBDC budú podľa mňa najväčším porušením ľudských práv dejinách a zatiaľ jediným protijedom na CBDC je bitcoin, říká Rastislav Vasilišin.
Rastislav Vasilišin, slovenský zakladatel a generální ředitel největší bitcoinové platformy v EU, má 25 let zkušeností na finančních trzích. Od emisních povolenek se již před lety přeorientoval na „jedinou kryptoměnu se skutečným potenciálem“ – bitcoin a v současnosti se věnuje financím s poněkud jinou filozofií: budoucnost vidí v propojování tradičního "starého" světa peněz s touto novou rychle se rozvíjející oblastí digitálních aktiv.
Rastislave, určitě se shodneme, že bitcoin obklopuje výjimečná legenda a řada jeho příznivců vidí v této měně určitou ideu osvobození se od centrálního řízení financí, potažmo od klasického státu jako takového. Jiní lidé pak bitcoin berou čistě jako investiční příležitost. Jaké typy klientů oslovují služby Vaší firmy a co pro tyto zákazníky vlastně jako společnost děláte?
Pomenovali ste to správne. Pre jednu skupinu našich klientov je bitcoin oslobodením od centrálne riadeného bankovníctva a cenzúry. Pre druhých je investičnou príležitosťou, ktorá ma potenciál desať-násobiť hodnotu. Najväčšia časť našich klientov však v bitcoine vidí poistku voči inflácii a kolapsu finančného systému.
Pre všetkých je však bitcoin vlastnou bankou, ktorá im bezpečne spravuje majetok mimo finančného systému a chráni ich tak pred konfiškáciou a devalváciou. A to všetko stonásobne efektívnejšie ako to dokáže zlato.
Vy kromě vedení Vaší platformy Virtuse také často publikujete na téma bitcoinu a financí, a to jak na svém osobním blogu, tak na různých tematických serverech. Téma digitální měny centrálních bank (CBDC) sledujete od samého počátku této technologie a pravidelně se k němu ve svých článcích vracíte s varovně zdviženým prstem. Kdy jste si poprvé uvědomil rizika a nevýhody CBDC a procházelo Vaše poznání o potenciálu této technologie nějakým vývojem?
Téma CBDC je mi veľmi blízka a je značne previazaná s bitcoinom. Osobne som riziká spojené s CBDC začal vnímať pre piatimi rokmi v Číne, kde Virtuse pôsobil ako najväčší zahraničný obchodník s emisiami. Kým v našich končinách bol systém sociálnych kreditov len konšpiračnou teóriou, v Číne už fungoval naplno. Prvú verziu CBDC Čína zaviedla vo forme elektronických peňazí vo Wechat aplikacii, alebo čínskej obdobe Facebooku. Neskôr ich pilotne zaviedla v meste Shen-čene.
Mokrým snom každého totalitného štátu je mať úplnú kontrolu nad všetkými aspektmi života svojich občanov a CBDC sú na to ideálny nástrojom. Bude je možné posielať priamo do peňaženky v mobile 24 hodín denne ako bitcoin, ale štát a centrálna banka má nad peňaženkou absolútnu moc. V nej môže monitorovať všetky transakcie a kedykoľvek ich zmraziť alebo skonfiškovať.
Uveďme si príklad. Skonzumovali ste tento týždeň veľa mäsa? Vyčerpali ste si kredit na nákup mäsových výrobkov na tento mesiac. Alebo ste najazdili 100 kilometrov autom? Vyčerpali ste si mesačný limit uhlíkovej stopy a musíte si dokúpiť karbónové kredity.
Znie to šialene, ale okrem Číny už o tom otvorene hovorí na verejnosti aj anglická centrálna banka a Kanada to začína implementovať. Jednoducho povedané, absolútna moc korumpuje absolútne a CBDC budú podľa mňa najväčším porušením ľudských práv dejinách.
Bitcoin je ale zrkadlovým opakom CBDC. Je decentralizovaný, odolný voči cenzúre a konfiškácii a hlavne má pevne stanovenú ponuku a žiaden politik si ho nemôže vytlačiť. Bitcoin je zatiaľ jediným protijedom na CBDC.
V rozhovorech se netajíte názorem, že klasické „analogové“ bankovnictví končí a pokud neprojde transformací, zanikne a bude nahrazeno krypto bankovnictvím. Není tedy CBDC právě odpovědí na tento nevyhnutelný přerod?
Hlavnou úlohou tradičných komerčných bánk je prijímanie vkladov a poskytovanie úverov. Viac ako storočie si vďaka ochrane štátu na tomto „piesočku“ banky udržali monopolné postavenie. Avšak decentralizácia sa postupne preniká aj do tradičného bankovníctva a bude len otázkou času, kedy sa centrálne bankovníctvo dostane do úzadia ako štátna pošta.
Jeden z posledných pokusov centrálnych bankárov o udržanie upadajúceho sa fiat systému sú práve CBDC. V skutočnosti nie sú CBDC žiadnou inováciou. Sú len finančnými mačko-psami a mizernou kópiou bitcoinovej technológie.
Jak by měla podle Vás vypadat ideální budoucnost moderního finančního systému založeného na bitcoinu? Bitcoin není snadné pochopit a stále je považován za rizikovou investici. Co vše by se muselo změnit?
Bitcoin a bitcoinová sieť sú už dnes funkčnou alternatívou fiat systému a nič závažné nie je potrebné zmeniť alebo dobudovať. Jediné čo bitcoin potrebuje je aby mu štáty, centrálne banky a im spriaznené média nestáli v ceste.
Bitcoinová sieť dokáže zvládnuť všetky väčšie prevody a pre menšie je lepšie využiť Lightning Network a rôzne aplikácie, ktoré sú na Lightningu postavené. Infraštruktúra je tiež pripravená. Napríklad v porovnaní s rokom 2017, dnes máme stovky licencovaných búrz, platforiem ale aj rôznych finančných spoločností, ktoré poskytujú bitcoinové služby.
Bitcoin ale nepotrebuje žiadnu tretiu stranu. S bitcoinom sa už dnes stávate vlastnou bankou a skutočným majiteľom účtu, bez sprostredkovateľa alebo dozoru štátu.
Není ta největší deviza bitcoinu, jeho decentralizace, v budoucnu ohrožena zásahy států a jejich regulacemi? Chceme mít vklady v bezpečí, ale současně nechceme, aby nad měnou a platbami měl stát kontrolu.
Bitcoin je už dnes jedným z najtransparentnejších aktív na svete. Každý klient musí prejsť cez KYC/AML previerku a každá transakcia je zaznamenaná na blockchaine.
A čo sa týka bezpečnosti, bitcoinová sieť je najbezpečnejšou monetárnou sieťou na svete. Počas jej doterajšej existencie sa do nej nikdy nikto nevlámal. A verte mi, že sa o to mnohí pokúšali.
Celý princíp bitcoinu spočíva v tom, že nepotrebujete žiadnu tretiu stranu na to aby ste mohli používať svoje peniaze. Bitcoin už 14 rokov funguje ako švajčiarske hodinky a posledné čo potrebuje aby ju “zabezpečili” štátny úradníci.
Jaký máte názor na novou sociální síť Nostr a možnost spárovat si privátní klíč s lightning network peněženkou? Je svázání digitální identity (byť na open source decentralizovaném protokolu) s digitální peněženkou bezpečné? Jaké to může mít případné nevýhody?
Podľa Elona Muska je najväčším problémom súčasnosti pokles slobody slova. Bolo to jedným z hlavných dôvodov prečo kúpil Twitter za tak premrštenú cenu. Ale Twitter nemôže úplne zachrániť našu slobodu.
Nostr je inšpirovaný filozofiou bitcoinu a umožňuje publikovanie príspevkov, ktoré sú odolné voči cenzúre. Kým Twitter je súkromná spoločnosť, ktorá vlastní platformu a všetky servery, môže cenzurovať alebo vymazať vašu identitu, na Nostru to nie je možné.
Osobná správa privátnych kľúčov môže znamenať aj nevýhodu. V Nostr totiž neexistuje zákaznícky servis a nie je možné sa niekomu dovolať o pomoc. Užívateľ musí byť zodpovedný, rovnako ako v prípade bitcoinu. Ak stratí alebo poškodí kľúče, zmizne aj jeho účet na Nostre.
Jak se staví slovenští zákonodárci k CBDC? V Česku se o tomto tématu zatím pro jistotu více méně mlčí… A jak je na tom v tomto směru Francie, kde také část roku pobýváte?
Na Slovensku sa bohužiaľ vládny politici k CBDC stavajú pozitívne. Je to buď tým, že digitálnym eurám nerozumejú, alebo tým, že im rozumejú a snažia sa zavádzať občanov k získaniu väčších právomocí a kontroly pre seba.
Kladným vzorom pre našich politikov by mohol byť napríklad Guvernér Floridy Ron DeSantis, ktorý CBDC plne naštudoval a takmer okamžite uzákonil ich zákaz používania dna Floride. Podľa jeho slov chce “zastaviť snahy nevolených byrokratov zbaviť Američanov práva na finančné súkromie”.
Francúzsko je v rámci EÚ v popredí vývoja CBDC. Napríklad, lokálna centrálna banka tu chce čo najskôr zaviesť takzvané veľkoobchodné CBDC a tokenizovať štátne dlhopisy. Na druhej strane je vo Francúzsku obrovský protištátny odboj, ktorý v EÚ nemá obdobu a pre centrálnych bankárov nebude žiadna hračka presadiť ďalšie obmedzenia ľudských práv slobody.
Rastislav Vasilišin vystudoval PACE University v New Yorku. V USA následně pracoval pro Mitsui a Joseph Stevens Investments, na Slovensku pro Across, Slavia Capital a J&T. Založil a řídil společnost Virtuse Group, jednu z největších světových společností v oblasti obchodování s emisními povolenkami. Jeho nová bitcoin platforma Virtuse umožňuje vklady, výběry a obchody v eurech prostřednictvím SEPA převodů. Od roku 2018 tato burza poskytuje okamžité a pravidelné investování a nabízí jednoduchý způsob, jak investovat do bitcoinu.