Původ Covid-19: I francouzští vědci se shodli na laboratoři ve Wuhanu
Po dvou letech analýz Akademie medicíny označila laboratorní únik za nejpravděpodobnější scénář vzniku pandemie. Diskuze o rizicích výzkumu virů tak znovu nabírá na intenzitě.

Pět let po vypuknutí pandemie Covid-19 přichází Francouzská akademie medicíny (Académie nationale de médecine) s významným prohlášením ohledně původu viru SARS-CoV-2. Ve zprávě zveřejněné 2. dubna 2025 akademie po dvou letech analýz dospěla k závěru, že virus s největší pravděpodobností unikl z laboratoře ve Wuhanu v Číně. Tato hypotéza, označovaná jako „laboratorní únik“, získala téměř jednohlasnou podporu mezi členy akademie – 97 % hlasovalo pro, zatímco pouhá 3 % se přikláněla k jinému výkladu.
Zpráva, kterou představili přední vědci včetně virologů na tiskové konferenci, zdůrazňuje, že chybějí přesvědčivé důkazy pro přirozený přenos viru ze zvířat na člověka, tedy tzv. zoonózu. Naopak argumenty pro laboratorní původ podle akademie posilují rizika spojená s experimenty typu „gain of function“ (zvýšení funkčnosti), které byly ve Wuhanském virologickém institutu prováděny. Tyto techniky, jež mají za cíl modifikovat viry a zkoumat jejich potenciální nebezpečnost, mohly podle odborníků vést k náhodnému úniku.
„Absence jasného zoonotického zdroje a přítomnost vysoce rizikových výzkumů ve Wuhanu dávají této teorii věrohodnost,“ uvedl jeden z autorů zprávy.
Akademie nicméně přiznává, že definitivní důkaz chybí. Čínská vláda dlouhodobě odmítá spekulace o laboratorním původu a označuje je za politicky motivované. Pekingská mluvčí Mao Ning v reakci na zprávu zopakovala, že Čína poskytla mezinárodní komunitě dostatek dat a že závěr Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2021 – tedy že laboratorní únik je „extrémně nepravděpodobný“ – by měl být respektován. Francouzští vědci však tento postoj WHO zpochybňují a poukazují na nedostatek přístupu k původním datům z Wuhanu, což podle nich brání objektivnímu vyšetřování.
Zpráva dále varuje před budoucími riziky. Jean-François Delfraissy, bývalý předseda vědecké rady pro Covid-19 ve Francii, na tiskové konferenci zdůraznil, že v době umělé inteligence a globální propojenosti by podobný incident mohl mít ještě katastrofičtější následky. Akademie proto vyzývá k přísnějším mezinárodním regulacím laboratorních výzkumů a k posílení připravenosti na pandemie.