Proces jako od Kafky: Nefér boj USA proti kryptoměnám
Postup americké Komise pro cenné papíry vůči krypto burze Coinbase vypadá jako pasáž z procesu Franze Kafky. Regulace se stává cílem sama o sobě, obviněný pěšákem v systému.
Florian A. Hartjen, prometheusinstitut.de
Postup americké Komise pro cenné papíry vůči krypto burze Coinbase vypadá jako pasáž z Procesu od Franze Kafky. Regulace se stává cílem sama o sobě, obviněný pěšákem v systému.
Když se byrokracie stává cílem sama o sobě
Před zákonem stojí dveřník. K tomuto dveřníkovi přichází muž z venkova a žádá o vstup do zákona. Dveřník však odpoví, že muži nyní nemůže umožnit vstup. Muž se zamyslí a pak se zeptá, zda mu bude umožněn vstup později. "Je to možné," říká dveřník, "ale ne teď."
Podobenství Franze Kafky o dveřníkovi, které vypráví jedna z postav slavného románu Proces, je symbolem administrativy odcizené svému původnímu účelu. Stejně jako v Procesu je bezmocný, ale dobromyslný občan konfrontován s neprůhledným právním systémem, který z pravidel a jejich vymáhání činí samoúčelný cíl. A tak na konci podobenství "muž z venkova" umírá, aniž by čehokoli dosáhl, před dveřmi zákona, které se pak navždy zavřou. Podobenství je vyprávěním, které vyvolává hluboké znepokojení a pocit, že jsme vydáni na milost a nemilost všemocné autoritě. A působí jako předloha pro boj amerických institucí proti kryptoekonomice.
Blockchainová ekonomika se dostává do hlavního proudu
Tento týden se opět slavil Bitcoin Pizza Day. Dne 22. května 2010 byl totiž bitcoin poprvé použit k nákupu nějakého zboží mimo internet. Pizza za 10 000 Bitcoinů. 13 let poté by tato transakce měla hodnotu čtvrt miliardy eur. Bitcoin, Ether a další se stále více dostávají do hlavního proudu a vznikla miliardová ekonomika digitálního ekonomického zboží.
Mezi mnoha společnostmi v této stále ještě mladé blockchainové ekonomice vyniká burza Coinbase jako hráč, který dbá zejména na spolehlivost a serióznost. Největší americká krypto burza sídlí v tradičně přísně regulovaném státě New York a od roku 2021 je kótována na technologické burze NASDAQ. To vyžaduje úroveň dodržování předpisů a transparentnosti, kterou musí vykazovat i tradiční americké finanční instituce.
Díky tomu je Coinbase přesným opakem krypto burzy FTX Sama Bankmana-Frieda, která loni v říjnu doslova vybouchla. Vyšetřovatelé a státní zástupci našli v jejích "miliardových troskách" za poslední měsíce skutečnou účetní Sodomu a Gomoru. Člověk by si myslel, že americké regulační orgány, především Komise pro cenné papíry (SEC), budou tedy považovat za štěstí, že mají v New Yorku tak transparentní a vyhovující společnost, jako je Coinbase. Ale opak je pravdou. SEC vyhlásila společnosti Coinbase válku doslova v kafkovském stylu.
Godzilla vs. King Kong: bitva amerických regulačních orgánů
Evropská unie právě učinila velký krok směrem k právní jistotě blockchainové ekonomiky díky nařízení MiCA. Právní rámec reguluje obchodování a používání aktiv založených na blockchainu a povoluje poskytování kryptografických služeb. V USA je situace zcela odlišná. Nejenže je zde jednotný právní rámec pro poskytovatele kryptografických služeb ve hvězdách. Největší regulátoři finančních trhů v zemi, Komise pro cenné papíry (SEC) a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), která dohlíží na komoditní trhy, se také přou o kompetence. Boj jako Godzilla proti King Kongovi.
V centru pozornosti je otázka, zda jsou kryptoměnové cenné papíry, jak je lze obchodovat na platformách Coinbase, cennými papíry, nebo komoditami. Nejde jen o otázku jurisdikce, ale také o hustotu regulace. Obchodování s cennými papíry v USA je pravděpodobně nejhustěji regulovaným finančním trhem na světě a vyžaduje extrémní úsilí. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v osobě svého předsedy Garyho Genslera si sama rozhodně není moc jistá, která kryptoaktivní aktiva může klasifikovat jako cenné papíry.
Při nedávném slyšení před výborem Gensler spíše odpovídal, než aby se ptal, a opakovaně se vyhýbal klíčovým otázkám. Ani na dotaz nedokázal Gensler jasně říci, zda druhá největší kryptoměna na světě podle tržní kapitalizace, Ethereum, je podle posouzení komise cenným papírem, a spadá tak pod její jurisdikci. Odpovědí pro kongresmana, jehož ústavní povinností je komisi kontrolovat, bylo pouze vyhýbavé "záleží na okolnostech". Nyní však přichází kafkárna v pravém slova smyslu.
Žádný vstup do zákona
Protože namísto toho, aby se v tomto regulačním zmatku zdržela aktivity, dokud zákonodárci nevyjasní pravidla a jurisdikci, Genslerova komise jde do všeho po hlavě a žaluje každou krypto společnost, která není členem starého finančního bloku. Komise například nejenže vyžaduje, aby Coinbase požádala o licenci k obchodování s cennými papíry. Ale Coinbase obdržela v březnu také tzv. Formální oznámení o obvinění z nezákonného obchodování s cennými papíry.
To může dát dotčeným společnostem příležitost připravit si pro komisi odpověď. Ta však není schopna společnosti Coinbase sdělit, které z 250 kryptoměn, s nimiž se na burze obchoduje, považuje za cenné papíry. Dalo by se namítnout, že to zatím s jistotou neví ani samotná komise.
To ale není jediná paralela s Kafkovou dystopií. Už loni v červenci, tedy v době, kdy si sériový podvodník Sam Bank Fried ještě domlouval schůzky s Genslerem a Bidenem, totiž Coinbase zaslala komisi skutečnou žádost o "přijetí" do práva. Na 32 stranách Coinbase žádala komisi o jasná pravidla pro obchodování s kryptoměnami a dokonce formulovala čtyřicet konkrétních otázek, jejichž vyjasnění by Coinbase mohlo umožnit požádat o licenci.
Odpověď: mlčení. Stejně jako dveřník u brány: "Je to možné, ale ne teď". V květnu letošního roku se pak Coinbase pokusila soudně donutit komisi, aby na její žádost o regulaci odpověděla. Komise odpověděla, že regulace trvá dlouho (roky), není kam spěchat a mezitím se bude prosazovat stávající regulace. Co přesně je tím myšleno, zůstává nejasné.
Komise, stejně jako zvrácená byrokracie v "soudním procesu", jedná pouze samoúčelně a na základě pravidel, která sama pouze tuší a která žalovaným ani na požádání nesděluje. Zároveň má však stále na své straně velkou část politiky a veřejnosti, protože spolu s dalšími údajnými institucemi na ochranu spotřebitelů už léta úspěšně šíří mýtus o "zločinném peněžním a pyramidovém kryptoměnovém systému".
Blockchain by mohl být pro stát obrovskou příležitostí
Co komise a političtí aktéři, kteří za ní stojí, přehlížejí: Smysluplně regulovaná blockchainová ekonomika by byla pro stát kolosální příležitostí. Na jedné straně finanční firmy v kryptoekonomice touží po regulaci. Jedině regulace by totiž umožnila získat přístup na bilionový trh penzijních a indexových fondů. Astronomické množství kapitálu, které by bylo na těchto trzích k dispozici pro investice do bitcoinu a dalších kryptoměn představuje nepřekonatelnou motivaci k dodržování státních pravidel.
Blockchain je však mnohem víc než jen krypto. Je to příslib minimálních transakčních nákladů a maximální transparentnosti. Blockchain by mohl pomoci oživit skomírající demokratické instituce Západu například jednoduchými a nefalšovatelnými volbami. Mohl by učinit správní orgány vstřícnější k občanům, ulevit soudům a přidat spolehlivou alternativu ke globálnímu měnovému systému. K tomu však tato fascinující technologie musí projít Kafkovými dveřmi a "vstoupit do zákona".