Jednou z nejznepokojivějších filmových sekvencí 70. let je scéna vstupního psychologického testu z filmu The Parallax View. „Systematická skartace a degradace ustálených hodnot a mentální implantace narcistické mánie,“ okomentoval ji literární kritik Walter Kirn.
Můžeme to považovat za vhled do mysli atentátníka i do atmosféry americké společnosti v době smrti prezidenta Kennedyho.
Co znamená válečná propaganda?
„To jste mohl vidět mnohokrát na válkách, ať už ve Vietnamu, nebo v Koreji, nebo jinde na světě, že musíte prostě informačně umět jakoby přesvědčit lidi o tom, že to, co děláte, je správný,“ odpověděl poslanec Zdechovský v říjnu před dvěma lety na dotaz, co si máme představit pod pojmem kontrola médií.
Válka ve Vietnamu se po smrti JFK nevyvíjela dobře. V roce 1967 měl ministr obrany McNamara velké pochybnosti o možném vítězství. Za zavřenými dveřmi doporučil prezidentu Johnsonovi ukončit bombardování a tlačil na politické urovnání. Byl však odmítnut. V pocitu, že celá válka je katastrofa a tragický omyl, zadal úspěšnému zaměstnanci Pentagonu a think-tanku RAND Corporation Danielu Ellsbergovi, aby se svým týmem vypracoval komplexní přísně tajnou studii o historii zapojení USA ve Vietnamu.
→ Pokračování na serveru Blogosvět