Peněženku digitální identity by mělo do roku 2030 používat 80 % občanů EU, říká Komise
Jsme uprostřed reformy, která by mohla drasticky změnit naše právo na anonymitu na internetu, říká výkonný ředitel organizace pro digitální práva Thomas Lohninger.
Evropská peněženka digitální identity (EUDI) má přinést právně závazný způsob identifikace občanů on-line i off-line u vlád a společností. Systém také umožňuje prokázat atributy o osobě, jako je její věk, řidičský průkaz nebo stav covidu či očkování. Jedna aplikace tak v sobě sdružuje občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, kartičku pojištěnce, průkaz o tzv. „bezinfekčnosti“ a mnoho dalších funkcí.
Přihlašování na sociální sítě pomocí peněženky
EU také nařizuje velkým online platformám, jako je Facebook, YouTube nebo Amazon, aby tento systém podporovaly pro přihlašování ke svým službám.
Riziko diskriminace, nadměrné identifikace a sledování všech oblastí života je bezprecedentní, říká výkonný ředitel rakouské nevládní organizace pro digitální práva Epicenter.works Thomas Lohninger.
Na své přednášce pro programátory a tzv. white hackery stručně představil tři návrhy zákonů EU, které mají dle odborníků na digitální práva potenciál způsobit zásadní změny v digitálním věku a ovlivnit finanční soukromí občanů.
Českou mutací EUDI peněženky bude aplikace eDokladovka
Architektura Evropské peněženky digitální identity poslouží členským státům pouze jako šablona, na základě níž si jednotlivé národní státy vytvoří vlastní verze peněženek. V České republice má vývoj této eDokladovky na starosti agentura DIA pod vedením Ivana Bartoše.