Pavol Lupták: Socialistická spirála smrti
Argentina podlehla zvrácené kombinaci Stockholmského syndromu a nevědomého ekonomického masochismu.
V Argentině vyhrál v prvním kole voleb Massa (proti Mileimu), argentinský ministr hospodářství, který způsobil v zemi téměř 150 % hyperinflaci a udělal z Argentiny jednu z nejchudších zemí Latinské Ameriky (podotýkám, že před 100 lety byla Argentina jednou z nejrozvinutějších a nejbohatších zemí světa).
Chudoba, která se objevila v Argentině za posledních 20 let, má destruktivní charakter. Země má největší počet psychologů a psychiatrů na hlavu na světě, protože Argentinci mají těžkou depresi, nemohou nic ušetřit a stěží vydělávají na přežití. Mají sklony k hédonismu - utrácí vše za dobré jídlo a pití, protože za pár dní nebudou mít peníze žádnou hodnotu. Paraguayci, kteří byli vždy nejchudší v Latinské Americe, začali jezdit do Argentiny na levné nákupy. V Patagonii jsem potkal mladé Argentince, kteří jezdí na dovolenou do Argentiny jen proto, že nemají peníze na výlet do zahraničí. Nezapomenou přitom zmínit, že jejich rodiče nebo prarodiče byli bohatí a procestovali velkou část světa.
Argentinci díky svému socialistickému, nezodpovědnému státu zchudli.
A jak to v chudých zemích bývá, zoufalí lidé volí levici, v tomto případě stejné socialisty, kteří je dostali do této nepříjemné ekonomické situace.
Volí je, protože teď nabízejí záchranu - nové balíčky sociálních služeb, více peněz na školství, zdravotnictví, infrastrukturu. A kde vezme argentinská vláda tyto peníze? Správně - prostě je vytiskne, protože to je jediná věc, kterou umí dokonale!
Ještě více prohloubí inflaci a Argentina bude chudší.
Jedná se o zvrácenou kombinaci Stockholmského syndromu a nevědomého ekonomického masochismu.
V roce 2020 pracovala více než polovina všech registrovaných zaměstnanců v Argentině pro stát! (Teď to bude asi ještě víc.)
Tito lidé nikdy nebudou volit Mileiho, který chce zrušit odporný velký stát, protože jejich živobytí je na státu přímo závislé. Vzhledem k tomu, že více než 55 % registrovaných zaměstnanců pracuje pro stát, dává smysl, že většina Argentinců bude volit socialisty, aby si udržela status quo.
Dostávám se do všudypřítomné socialistické spirály smrti:
1. Volíme socialisty, kvůli kterým jsme chudí a máme šílenou inflaci (socialistická vláda musí na své populistické sliby tisknout nové peníze).
2. Jsme chudí, a tudíž zoufalí, a volíme ještě více socialistů, kteří slibují, že nás "zachrání" a nabídnou nám další socialistické výhody - z peněz, které si samozřejmě vytisknou.
3. Inflace se mění v hyperinflaci a my jsme chudší než kdy dřív.
Podotýkám, že socialistická spirála smrti se netýká jen Argentiny, ale například i Venezuely. Kde se lidé navzdory absolutně negativním zkušenostem se socialismem, který de facto zničil celou zemi, nadále přiklánějí k socialistickým politikům, o kterých věří, že je ve zničené zemi "zachrání". Madurova opozice Juan Guaidó není žádným pravičákem, jak byste mohli očekávat, nýbrž hardcore socialista, který dodržuje tradici Huga Chaveze.
Myslím, že Slovensko, které se už stalo druhou nejchudší zemí EU, může snadno spadnout do této spirály smrti. Chudí, zoufalí lidé budou volit socialisty a ti Slovensko přivedou do klinické ekonomické smrti.
Doplnění:
Naši uruguayští právníci mi napsali, že nestíhají zpracovat nové žádosti Argentinců o trvalý pobyt v Uruguayi. Tito Argentinci úplně ztratili naději v prosperující Argentinu. (Argentina se stala zemí s nejhorším hospodářským růstem v Latinské Americe, konkrétně - 3 %.)
A já jako globální oportunista budu nadále využívat argentinské hyperinflační turistiky a užívat si nejnižší ceny v socialismu, který zde bude kolabovat ještě nejméně další čtyři roky.
I když je mi samotných Argentinců opravdu líto.